Zavrieť

Porady

Dodatočné DP po kontrole.

Tak ako vždy aj v mojom prípade bola kontrola v nevhodnom termíne. Vedel som o chybe v neprospech štátneho rozpočtu. Ku kontrole som dal evidenciu z ktorej malo byť kontrolórovi jasné, že z jednej faktúry nebola odpočítaná daň za 7. mesiac 2005.

Túto chybu kontrola berie asi tak, že na odpočet dane máme právo, nie povinnosť a záver kontroly bol rozdiel 0. Žial pri preberaní protokolu o ukončení kontroly som nebol. Teraz som chcel podať dodatočné DP a som zhrozený z toho, že v zákone o správe daní a poplatkov v §39 je uvedené že dodatočné DP už nie je možné podať po kontrole.
Potvrdzuje to aj diskusia na http://www.porada.sk/t21944-danova-k...=dodato%E8n%E9

Ja si ale myslým ak dobre čítam §39 odstavec 3 tak je tam uvedené: "Znížiť základ dane na základe dodatočného priznania ... ".

Citované ustanovenie ako keby sa týkalo kontroly na daň z príjmu a nie na DPH. Ja v dodatočnom priznaní nebudem znižovať základ dane ale ZVYŠOVAŤ ODPOČET DANE.

Uvažujem správne?

Poraďte prosím.

apo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    apo
    Tak ako vždy aj v mojom prípade bola kontrola v nevhodnom termíne. Vedel som o chybe v neprospech štátneho rozpočtu. Ku kontrole som dal evidenciu z ktorej malo byť kontrolórovi jasné, že z jednej faktúry nebola odpočítaná daň za 7. mesiac 2005.

    Túto chybu kontrola berie asi tak, že na odpočet dane máme právo, nie povinnosť a záver kontroly bol rozdiel 0. Žial pri preberaní protokolu o ukončení kontroly som nebol. Teraz som chcel podať dodatočné DP a som zhrozený z toho, že v zákone o správe daní a poplatkov v §39 je uvedené že dodatočné DP už nie je možné podať po kontrole.
    Potvrdzuje to aj diskusia na http://www.porada.sk/t21944-danova-k...=dodato%E8n%E9

    Ja si ale myslým ak dobre čítam §39 odstavec 3 tak je tam uvedené: "Znížiť základ dane na základe dodatočného priznania ... ".

    Citované ustanovenie ako keby sa týkalo kontroly na daň z príjmu a nie na DPH. Ja v dodatočnom priznaní nebudem znižovať základ dane ale ZVYŠOVAŤ ODPOČET DANE.

    Uvažujem správne?

    Poraďte prosím.

    apo
    Bohužiaľ neuvažuješ správne. V prvej vete odseku 3 sa hovorí:
    Dodatočné priznanie alebo hlásenie môže daňový subjekt predložiť aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená...

    Rozdiel medzi vstupom a výstupom /pri DPH/ určuje Tvoj vzťah k ŠR. To znamená Ty si zvýšiš vstup, čo má za následok pre Teba nižšiu daňovú povinnosť...

    Skús sa upriamiť skôr na túto vetu v odseku 3:
    Dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie nemôže daňový subjekt predložiť po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.

    http://www.porada.sk/t15919-neuplatnena-dph.html
    Naposledy upravil evina : 06.11.06 at 05:03

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    evina
    Bohužiaľ neuvažuješ správne. V prvej vete odseku 3 sa hovorí:
    Dodatočné priznanie alebo hlásenie môže daňový subjekt predložiť aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená...

    Rozdiel medzi vstupom a výstupom /pri DPH/ určuje Tvoj vzťah k ŠR. To znamená Ty si zvýšiš vstup, čo má za následok pre Teba nižšiu daňovú povinnosť...

    Skús sa upriamiť skôr na túto vetu v odseku 3:
    Dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie nemôže daňový subjekt predložiť po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.



    http://www.porada.sk/t15919-neuplatnena-dph.html
    1. Okruh témy
    Ak som dobre pochopis diskusiu, ktorú si mi ponúkla tak mám nárok na odpočet dane z faktúry, ktorá spadá do obdobia, ktoré bolo kontrolované za podmienok:
    1. Na predmetnej faktúre nebol žiadny nález a teda sa nedostala do protokulu.
    2. Od ukončenia kontroly neprebehol 1 rok.

    2. Okruh témy.
    Nedá mi netrvať na mojej úvahe, že §39 odstavec 3 sa netýka DDP z DPH nakoľko tu meníme výšku odpočtu alebo daňovú povinnosť. Základ dane meníme daňovým dobropisom, alebo ťarchpisom.

    Prosím odpoveď na obidva okruhy samostatne.

    Ďakujem.

    apo

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    apo
    1. Okruh témy
    Ak som dobre pochopis diskusiu, ktorú si mi ponúkla tak mám nárok na odpočet dane z faktúry, ktorá spadá do obdobia, ktoré bolo kontrolované za podmienok:
    1. Na predmetnej faktúre nebol žiadny nález a teda sa nedostala do protokulu.
    2. Od ukončenia kontroly neprebehol 1 rok.

    apo
    áno

    apo
    2. Okruh témy.
    Nedá mi netrvať na mojej úvahe, že §39 odstavec 3 sa netýka DDP z DPH nakoľko tu meníme výšku odpočtu alebo daňovú povinnosť. Základ dane meníme daňovým dobropisom, alebo ťarchpisom.

    Prosím odpoveď na obidva okruhy samostatne.

    Ďakujem.

    apo
    Apo, odpočet dane sám o sebe /poviem to nadnesene/ neznamená nič. Tvoj vzťah k ŠR je daný rozdielom medzi vstupom a výstupom a jeho výsledok je buď daňová povinnosť alebo NO. V DP neuvádzaš odpočet bez vzťahu s odvodom, nemôžeš posudzovať samostatne. Ty meníš výšku odpočtu a až následne po tejto úprave meníš aj DP. Predmetný §39 sa týka určite aj DPH.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Áno, tento § platí ňaj pre DPH. Lepšie povedané, ak priamo v § nie je odvolávka na iný predpis ( zákon), platí pre správu daní daný § .

    Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

    Alexandra777
    Neviete mi prosím poradiť, či je dodatočne vyrubená daň odpočítateľnou položkou k základu dane? Musím o nej účtovať? Ak áno, aký účtovný predpis mám použiť? Ďakujem

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Alexandra777 Pozri príspevok
    Neviete mi prosím poradiť, či je dodatočne vyrubená daň odpočítateľnou položkou k základu dane? Musím o nej účtovať? Ak áno, aký účtovný predpis mám použiť? Ďakujem
    Dodatočne vyrúbená daň z príjmu má svoju súvzťažnosť 595.

    Pri výpočte číselných údajov do DP sa obrat na tomto účte nezahrnie do výdavkov celkom tako ako prí účtovaní na 591 a 593


    apo

    Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

    Alexandra777
    Ďakujem veľmi a dodatočne vyrubenú DPH mám zaúčtovať ako? Keď to dám na 538, ako som čítala v jednej knihe, skresľuje mi to hospodársky výsledok a dodatočne vyrubená daň predsa nie je daňový náklad, alebo je?

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Záleží od toho čo je uvedené v protokole.

    Súvsťažnosť môže byť oproti účtu 343004 na ktorom ja účtujem platby na DÚ a aj nadmerné odpočty z DÚ.

    Môže to byť čo súvisí s HV nakoľko mohlo dôjsť ku kráteniu výnosov a aj DPH na výstupe.

    Zjednodušene povedané treba zaúčtovať DPH tak ako malo byť zaúčtované v tom prípade, že by nevznikol dorub pri kontrole.

    apo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.