Zavrieť

Porady

počítač na splátky

Ahojte! Potrebovala by som poradiť ako zaúčtovať nákup PC na splátky v jednoduchom účtovníctve. Nie som platcom DPH. Je potrebné zaradiť PC do dlhodobého hmotného majetku ak cena nepresiahla 30.000,- Sk?
Vďaka.
Naposledy upravil Richard : 09.11.06 at 06:45
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
USPS
<P>Ahojte! Potrebovala by som poradiť ako zaúčtovať nákup PC na splátky v jednoduchom účtovníctve. Nie som platcom DPH. Je potrebné zaradiť PC do dlhodobého hmotného majetku ak cena nepresiahla 30.000,- Sk?</P>
<P>Vďaka.</P>

Ak OC nepresahuje 30000,- nemusíš zaraďovať PC do dlhodobého majetku.
0 0
Viera.M. Viera.M.

Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

hlavná účtovníčka
benka
Ak OC nepresahuje 30000,- nemusíš zaraďovať PC do dlhodobého majetku.
Súhlasím, netreba zaradiť do dlhodobého majetku, ale evidenčne treba "viesť" ho na karte, nakoľko jeho predpokladaná doba upotrebiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
Ahojte:-)
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Otázka znela ako účtovať PC na splátky, ak sa nejedná o IM. Každá splátka sa účtuje do nákladov ovplyvňujúcich základ dane, členenie nákup materiálu. Predpokladám, že to nie je leasing.
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
Dobrý deň
Poradíte mi prosím ?
Ako mám zaúčtovať nákup pracovného náradia ak na faktúre od dodávateľa je cena 28 500 Sk ,(už s DPH ) lenže šef si to bral na splátky a celková cena obstarania je 33 600 Sk ( viac ako 30 tis ) . Sme platci DPH .
Ďakujem . Katka :-)
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Katka22
Dobrý deň
Poradíte mi prosím ?
Ako mám zaúčtovať nákup pracovného náradia ak na faktúre od dodávateľa je cena 28 500 Sk ,(už s DPH ) lenže šef si to bral na splátky a celková cena obstarania je 33 600 Sk ( viac ako 30 tis ) . Sme platci DPH .
Ďakujem . Katka :-)
Z tvojej otázky nie je celkom jasné akým dokladom ste brali ten rozdiel ak na faktúre je celková suma 28 500,-- Sk. Aj keď je celková cena obstarania 33 600,-- treba brať do úvahy hodnotu jednotlivého náradia. Ak toho bolo viac, dá sa predpokladať, že jednotlivé kusy budú stáť do 30 tis. a v tom prípade účtuješ priamo do spotreby.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Katka22
Dobrý deň
Poradíte mi prosím ?
Ako mám zaúčtovať nákup pracovného náradia ak na faktúre od dodávateľa je cena 28 500 Sk ,(už s DPH ) lenže šef si to bral na splátky a celková cena obstarania je 33 600 Sk ( viac ako 30 tis ) . Sme platci DPH .
Ďakujem . Katka :-)
Keďže ste platci DPH, vo Vašom prípade je konečná cena po navýšení bez DPH 28.235,30 Sk, a jednoznačne môžete každú splátku účtovať do nákladov ovpl. ZD bez ohľadu na to či sa jedná o súbor predmetov, alebo jedno náradie.
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
Dobré ráno
Ďakujem ekopo a cloe .
Ja som sa zľakla tej ceny 33 600 Sk a už som triezvo nevedela rozmýšlať :-). Tento účtovný prípad som mala prvý krát. Všetko čo sa do teraz nakupovalo bolo do 30 tis.
Ešte že je tu porada a super ľudia . Prajem všetkým pekný deň :-) Katka
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

ekopo
Otázka znela ako účtovať PC na splátky, ak sa nejedná o IM. Každá splátka sa účtuje do nákladov ovplyvňujúcich základ dane, členenie nákup materiálu. Predpokladám, že to nie je leasing.
Ja by som pri nákupe PC na splátky celú sumu dala do výdavkov - prevádzková réžia ( uzávierkové operácie, lebo pohyb peňazí nebol) a jednotlivé splátky ako výdavok neovpl. zákl. dane.
Nie je to leasing. Majiteľom tovaru sa stávam hneď.
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Janinkaaa
Ja by som pri nákupe PC na splátky celú sumu dala do výdavkov - prevádzková réžia ( uzávierkové operácie, lebo pohyb peňazí nebol) a jednotlivé splátky ako výdavok neovpl. zákl. dane.
Nie je to leasing. Majiteľom tovaru sa stávam hneď.
Ano, a treba dať pozor o akú zmluvu sa jedná. Napr. ak si berieš PC cez Quatro, tak spoločnosť ti vlastne poskytne pôžičku, takže mesačnú splátku v JÚ účtuješ na dve položky: pôžička - výdaj neovplyvňujúci základ dane, úroky - výdaj odpočítateľný od základu dane.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Pokiaľ cena hnuteľných vecí je nižšia ako 30000.- Sk, na daňové a účtovné účely nejde o dlhodobý hmotný majetok. V danom prípade vstupná cena hnuteľných vecí bez DPH je nižšia ako 30000.- Sk, preto ich nákup, resp. jednotlivé splátky v prípade nákupu na splátky, sa budú v peňažnom denníku účtovať v deň platby jednotlivej splátky ako výdavok (úbytok) peňažných prostriedkov, v druhovom členení ako výdavok ovplyvňujúci základ dane.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Janinkaaa
Ja by som pri nákupe PC na splátky celú sumu dala do výdavkov - prevádzková réžia ( uzávierkové operácie, lebo pohyb peňazí nebol) a jednotlivé splátky ako výdavok neovpl. zákl. dane.
Nie je to leasing. Majiteľom tovaru sa stávam hneď.
Sme v jednoduchom účtovníctve. Účtuje sa na základe pohybu peňazí na BU a v pokladni. Náklad je vtedy, keď je čiastková suma uhradená!!! V Tvojom prípade je celá suma náklad hneď, čo je v rozpore s postupmi účtovania v JU.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Janinkaaa
Ja by som pri nákupe PC na splátky celú sumu dala do výdavkov - prevádzková réžia ( uzávierkové operácie, lebo pohyb peňazí nebol) a jednotlivé splátky ako výdavok neovpl. zákl. dane.
Nie je to leasing. Majiteľom tovaru sa stávam hneď.
Pohyb peňazí predsa je pri jednotlivých splátkach. A ak máš v tomto roku napr. len 2 platby a ostatné ešte v ďalších rokoch, ako môžeš dať celú sumu do výdavkov?

ormika
Ano, a treba dať pozor o akú zmluvu sa jedná. Napr. ak si berieš PC cez Quatro, tak spoločnosť ti vlastne poskytne pôžičku, takže mesačnú splátku v JÚ účtuješ na dve položky: pôžička - výdaj neovplyvňujúci základ dane, úroky - výdaj odpočítateľný od základu dane.
Rozmýšľam, či by sa to nedalo ešte viac skomplikovať, tomuto ozaj nerozumiem.
Naposledy upravil abel : 09.11.06 at 06:47
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

a co takto zaradit majetok na kartu (kedze je dlhodoby) a urcit mu jednorazovy odpis (kedze nemusim odpisovat dlhodobo), tento zuctovat v ramci uzavierkovych operacii...

nuz a splatky, kedze zrejme ide o pozicku, uctovat ako vydavky neovplyvnujuce zaklad dane...
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

V jednoduchom účtovníctve máš predsa výdavok až po zaplatení, ako si môžeš určiť jednorázový odpis, keď v tomto roku zo sumy 25000.- zaplatím len 4000.-, tak mám výdavok len 4000.-
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

abel
Pohyb peňazí predsa je pri jednotlivých splátkach. A ak máš v tomto roku napr. len 2 platby a ostatné ešte v ďalších rokoch, ako môžeš dať celú sumu do výdavkov?



Rozmýšľam, či by sa to nedalo ešte viac skomplikovať, tomuto ozaj nerozumiem.
Nie je to vôbec komplikované. Veď nejde o leasing, ale o pôžičku. Tak sumu, ktorú uhradím napr.cez BÚ, tak si ju v peňažnom denníku rozúčtujem na dva riadky, pretože z quatra mám zmluvu o pôžičke a následne k tomu splátkový kalendár, ktorý je rozdelený každý mesiac na pôžičku a na úroky. Takže pôžička - výdaj neovplyvňujúci základ dane a úroky - výdaj ovplyvňujúci základ dane. Ešte raz: toto nie je leasing, ale pôžička! A ako by si účtovala v JÚ pôžičku z banky? Splátky tiež ako výdaj neovplyvňujúci základ dane.
0 0
ajty ajty

ajty je offline (nepripojený) ajty

Hovori sa o QUATTRE (nakup na splatky)... ano, bral som pocitac od Quattra, ale platim Orange... splatka pocitaca je sucastou faktury za sluzby, kde je uvedene "Splatka pozicky" a info, ze "Splatka pozicky" je vyberana spolocnostou Orange v prospech Quattro.

Prosim jednoznacne riesenie: Ako to zauctovat?
Dakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ajty
Hovori sa o QUATTRE (nakup na splatky)... ano, bral som pocitac od Quattra, ale platim Orange... splatka pocitaca je sucastou faktury za sluzby, kde je uvedene "Splatka pozicky" a info, ze "Splatka pozicky" je vyberana spolocnostou Orange v prospech Quattro.

Prosim jednoznacne riesenie: Ako to zauctovat?
Dakujem
Chcete jednoznačné riešenie a sám uvádzate:
1) hovorí sa o Quattre (nákup na splátky),
2) splátka počítača ... "splátka pôžičky".

Podľa môjho názoru, ak je splácaná pôžička, nejedná sa o nákup na splátky. V prípade kúpy na splátky by bol text napríklad "splátka PC" a možno jej poradové číslo, ale nebol by tam text splátka pôžičky.

Aj Quattro má rôzne produkty.

Vo Vašom prípade je zrejme ešte nevyhnuté uviesť:
1) kúpnu cenu PC,
2) od koho ste PC kupovali,
3) formu zmluvy s Quattrom - zrejme o pôžičke.
0 0
ajty ajty

ajty je offline (nepripojený) ajty

kupna cena cca 25000,-
kupoval som od Orange
zmluva o pozicke s Quattro

Prepacte, poplietol som jablka s hruskami (pozicku a splatky), vsak?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Chápem to tak, že nákup PC na splátky v JU, v čiastke do 30.000,-- Sk, zaúčtujem do VOZD postupne, t.j. každú splátku. A ten istý PC, ale zakúpený na pôžičku, účtujem celý do VOZD a jednotlivé splátky pôžičky zasa do VNZD. Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

... posúvam.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať