Zavrieť

Porady

Zmluvy so živnostníkmi

Dobrý deň! Nevedel som moju otázku zaradiť do nijakej témy. Zvolil som novú. Zamestnávame aj živnostníkov, s ktorými by sme potrebovali mať podpísané zmluvy o vykonaní prác pre nás za určité obdobie. Proste, aby dané obdobie pracovali len pre nás. Existuje také niečo a kde by som si to mohol stiahnuť?
Usporiadat
Viera.M. Viera.M.

Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

hlavná účtovníčka
Braňo Š.
Dobrý deň! Nevedel som moju otázku zaradiť do nijakej témy. Zvolil som novú. Zamestnávame aj živnostníkov, s ktorými by sme potrebovali mať podpísané zmluvy o vykonaní prác pre nás za určité obdobie. Proste, aby dané obdobie pracovali len pre nás. Existuje také niečo a kde by som si to mohol stiahnuť?
Zmluva o dielo je riešením na vytvorenie určitého diela, na určité obd. /viď Obch. zákonník-ZoD/.
Zamestnávať živnostníkov nie je možné - v rozpore so ZP... Vyhľadám k tomu jeden pokyn...pošlem Ti ho.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Viera.M.
Zmluva o dielo je riešením na vytvorenie určitého diela, na určité obd. /viď Obch. zákonník-ZoD/.
Zamestnávať živnostníkov nie je možné - v rozpore so ZP... Vyhľadám k tomu jeden pokyn...pošlem Ti ho.
Asi si sa vyjadrila zle, ale keď som živnostník, neznamená to, že ma nikto nemôže zamestnať.
Ak chcem od živnostníka nejakú službu, môžem uzatvoriť zmluvu v zmysle Obchodného zákonníka, prípadne Občianskeho zákonníka (spomínaná zmluva o dielo), alebo jednoducho napíšem objednávku. Živnostník mi takúto službu vyfaktúruje....
0 0
Viera.M. Viera.M.

Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

hlavná účtovníčka
Braňo Š.
Dobrý deň! Nevedel som moju otázku zaradiť do nijakej témy. Zvolil som novú. Zamestnávame aj živnostníkov, s ktorými by sme potrebovali mať podpísané zmluvy o vykonaní prác pre nás za určité obdobie. Proste, aby dané obdobie pracovali len pre nás. Existuje také niečo a kde by som si to mohol stiahnuť?
Prosím Ťa, ešte doplň. O akú prácu živnostníkov pre Vašu firmu by sa jednalo...
0 0
Viera.M. Viera.M.

Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

hlavná účtovníčka
Evanka
Asi si sa vyjadrila zle, ale keď som živnostník, neznamená to, že ma nikto nemôže zamestnať.
Ak chcem od živnostníka nejakú službu, môžem uzatvoriť zmluvu v zmysle Obchodného zákonníka, prípadne Občianskeho zákonníka (spomínaná zmluva o dielo), alebo jednoducho napíšem objednávku. Živnostník mi takúto službu vyfaktúruje....
Nie, nevyjadrila som sa zle. Ak som živnostník tak ZAMESTNAŤ ma nemôže nik. Lebo na zamestnanie sa vzťahuje Zákonník práce, ktorý upravuje prac.-právne vzťahy z-cov a z-teľov.
Z-telia v súčasnom období využívajú na výkon závislej práce iné zmluvné typy obch. práva alebo obč. práva, čím obchádzajú zákonník práce. Dôvodom je vyhývanie sa plneniu daňových povinností, plateniu povinného poistenia....
Treba a preto som sa pýtala o akú činnosť živnostníkov sa jedná, treba brať do úvahy skutočný obsah právn. úkonu...
DÚ, stretla som sa tým, ak dokážu, že sa obsahovo nejedná o zmluvu uzatvorenú v súlade s ust. Obč. alebo Obch. zákonníka, ale o pracovnoprávny vzťah, prekvalifikujú príjem tohto daňovníka a zdania ho ako príjem zo závisl.č. a....
Mám ešte písať alebo zatiaľ stačí...ďakujem.
0 0
regina.golierova regina.golierova

regina.golierova je offline (nepripojený) regina.golierova

všeobecne ide o zmluvu o výkone činnosti (v prípade, ak nie je zamestnancom), čo znamená, že na výkon práce živnostníkay je možné uzavrieť zmluvu o dielo, zmluvu o výkone činnosti (napr. ako tzv. nepomenovanú zmluvu), ale aj mandátnu zmluvu
0 0
Viera.M. Viera.M.

Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

hlavná účtovníčka
regina.golierova
všeobecne ide o zmluvu o výkone činnosti (v prípade, ak nie je zamestnancom), čo znamená, že na výkon práce živnostníkay je možné uzavrieť zmluvu o dielo, zmluvu o výkone činnosti (napr. ako tzv. nepomenovanú zmluvu), ale aj mandátnu zmluvu
Áno, sú to tzv. iné inominátne zmluvy,,,
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Viera.M.
Nie, nevyjadrila som sa zle. Ak som živnostník tak ZAMESTNAŤ ma nemôže nik.
Ešte raz: asi si sa nevyjadrila správne. Táto veta nemá oporu v žiadnom zákone. Veď mnoho ľudí podniká popri zamestnaní. Ale chápem, že si to myslela inak.
0 0
Viera.M. Viera.M.

Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

hlavná účtovníčka
Evanka
Ešte raz asi si sa nevyjadrila správne. Táto veta nemá oporu v žiadnom zákone. Ale asi si to myslela inak. Veď mnoho ľudí podniká popri zamestnaní.
Ani podnikanie popri zamestnaní už nie je..
0 0
Braňo Š. Braňo Š.

Braňo Š. je offline (nepripojený) Braňo Š.

Viera.M.
Prosím Ťa, ešte doplň. O akú prácu živnostníkov pre Vašu firmu by sa jednalo...
Prepáčte, možno som otázku nedotiahol úplne. Sme s.r.o. a pracujú pre nás o.i. aj živnostníci. Objednávka je napísaná. Stáva sa však to, že živnostník dostane "fušku na jeden deň" a mi máme o jedného potrebného menej. Preto potrebujem nejakú zmluvu, aby sa uvedené nestalo. Ďakujem!
0 0
Viera.M. Viera.M.

Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

hlavná účtovníčka
Evanka
Ešte raz asi si sa nevyjadrila správne. Táto veta nemá oporu v žiadnom zákone. Veď mnoho ľudí podniká popri zamestnaní. Ale chápem, že si to myslela inak.
Prepáč, ale skúsim... nie nevyjadrila som sa zle...pojem: zamestnať živnostníka skutočne neexistuje...opora v ZP...
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Zamestnávateľ zamestnáva občana, kt. len tak mimochodom vlastní živnostenské oprávnenie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zákonník práce sa zasa musí v hrobe obracať...

§ 7 ods.4:
"Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať prevažujúci predmet činnosti najmä zamestnancami v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu."
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

Viera.M.
Zmluva o dielo je riešením na vytvorenie určitého diela, na určité obd. /viď Obch. zákonník-ZoD/.
Zamestnávať živnostníkov nie je možné - v rozpore so ZP... Vyhľadám k tomu jeden pokyn...pošlem Ti ho.
o takom pokyne som ešte nepočula prosím Vás ak existuje veľmi by mi pomohol pretože práve vo firme tento problém riešime pretože u nás tak pracuje upratovačka - na živnosť
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Upratovačka na živnosť nie je problém, pokiaľ predmetom činnosti danej firmy nie je upratovanie.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

Jozef Mihál
Upratovačka na živnosť nie je problém, pokiaľ predmetom činnosti danej firmy nie je upratovanie.
nie je predmetom ale upratuje s našími pracovnými aj čistiacimi prostriedkami ale okrem našej firmy chodí upratovať ešte aj inú nie je to problém?
a čo šofér na živnosť ktorý vozí dielce na opracovanie na našej avii a takisto pracuje na živnosť a je s ním uzatvorená zmluva o používaní motorového vozidla
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
To že upratuje aj inde, práveže vôbec nie je problém, ako živnostník má zmluvu s viacerými odberateľmi, to je predsa normálne...

Že upratuje vašimi prostriedkami, to už možno trošku problém je...

A ten šofér to je na hrane.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

Jozef Mihál
Zákonník práce sa zasa musí v hrobe obracať...

§ 7 ods.4:
"Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať prevažujúci predmet činnosti najmä zamestnancami v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu."
myslí sa tým aj práca na živnosť?
0 0
Viera.M. Viera.M.

Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

hlavná účtovníčka
daniek
myslí sa tým aj práca na živnosť?
Obdobný pracovný pomer NIE JE práca na základe živnost. oprávnenia...
0 0
danusi danusi

danusi je offline (nepripojený) danusi

Ja som aj zamestnaná, aj mám živnosť na účto. Momentálne som spísala zmluvu s inou účtovníckou firmou, že budem pre ich klientov robiť účto a fakturovať budem tejto účto firme a nie priamo klientovi. Je to O.K.?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať