Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie

Dobrý deň,

chcem poprosiť o radu, nakoľko som v tejto oblasti nová...a takýto problém som ešte nemala. Ide o to, že sme za jedného zamestnanca neodvádzali zdravotné poistenie - a to od mája 2006. Nie že by sme nechceli, ale jednoducho kolegyňa to zle nahodila do systému a nevšimli sme si to. Čiže neodvádzalo sa ani za zamestnanca a ani za zamestnávateľa. Čo teraz s tým??? Čo všetko musím spraviť, aby som to opravila???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Spätne dorátať preddavky na poistenie, okamžite odviesť, podať opravné výkazy a čakať na pokutu . Možno.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Ešte ma napadlo, že zrejme budete mať problém aj so ZCami pri strhnutí ich časti poistného. Od mája to môže byť celkom pekná suma. Ako im to vysvetlíte Napíš, ak to vyriešite.

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    KatarínaL
    Dobrý deň,

    chcem poprosiť o radu, nakoľko som v tejto oblasti nová...a takýto problém som ešte nemala. Ide o to, že sme za jedného zamestnanca neodvádzali zdravotné poistenie - a to od mája 2006. Nie že by sme nechceli, ale jednoducho kolegyňa to zle nahodila do systému a nevšimli sme si to. Čiže neodvádzalo sa ani za zamestnanca a ani za zamestnávateľa. Čo teraz s tým??? Čo všetko musím spraviť, aby som to opravila???
    Musíš :
    1. prepočítať mzdy za všetky mesiace, keď sa neodviedlo poistné, poslať opravné výkazy a doplatiť rozdiel.
    2. Uvedené poistné znižuje u zamestnanca základ dane, takže musíš opraviť aj štvrťročný prehľad k dani zo závislej činnosti.
    3. Zraziť zamestnancovi dlžné poistné vo výške 4% a vrátiť mu preplatok preddavku na dani zo závislej činnosti.
    V zmysle § 131 ZP je poistenie a daň prednostná zrážka. ktorú zrážaš pred všetkými ostatnými - to sú záloha, súdom určené zrážky, pokuty, nevyúčtované preddavky, neprávom prijaté dávky ... Takže nemôže nič namietať, len si daj pozor, aby si mu vyplatila aspoň živoné minimum. Myslím, že nariadenie vlády 268/2006 o zrážkach zo mzdy sa na Teba v tomto prípade nevzťahuje.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.