Zavrieť

Porady

DPH a neskoré úhrady

Zdravím Vás.
Mám nasledovnú otázku:
Právnička, doteraz neplatca DPH vyfakturovala pre 2 rokmi väčšiu sumu, teraz práve kvôli úhrade sa stáva platcom DPH. Stará faktúra bola vystavená bez DPH, to je OK,ale v praxi sa jej to stáva bežne, že uhrádzajú jej faktúru po dvoch,troch rokoch.
Teraz vystaví faktúru s DPH, deň dodania služieb november 2006, úhrada bude možno až v roku 2008. Účtuje v JÚ, ako má zaúčtovať faktúru vydanú?
Ja osobne roky neúčtujem DPH, predtým platilo, že sme odvádzali DPH až po úhrade.
Zatiaľ ďakujem za odpoveď, v prípade potreby ešte upresním situáciu.
Alena
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Alenaa
    Zdravím Vás.
    Mám nasledovnú otázku:
    Právnička, doteraz neplatca DPH vyfakturovala pre 2 rokmi väčšiu sumu, teraz práve kvôli úhrade sa stáva platcom DPH. Stará faktúra bola vystavená bez DPH, to je OK,ale v praxi sa jej to stáva bežne, že uhrádzajú jej faktúru po dvoch,troch rokoch.
    Teraz vystavý faktúru s DPH, deň dodania služieb november 2006, úhrada bude možno až v roku 2008. Účtuje v JÚ, ako má zaúčtovať faktúru vydanú?
    Ja osobne roky neúčtujem DPH, predtým platilo, že sme odvádzali DPH až po úhrade.
    Zatiaľ ďakujem za odpoveď, v prípade potreby ešte upresním situáciu.
    Alena
    Nie celkom tak,nárok na odpočet bol kedysi až po úhrade. (platilo do 31.12.02)... Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru/služby .

    Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

    Alenaa
    Dobre, vystavím faktúru v novembri 2006, dátum dodania služby november 2006. Suma: 1.000.000,- Sk + DPH 190.000,- Sk.
    V JÚ evidujem faktúru, ale v peňažnom denníku faktúru zaúčtujem v roku 2008. /keď príde úhrada/ 190.000,- mám zaplatiť DÚ teraz po skončení Q?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Alenaa
    Dobre, vystavím faktúru v novembri 2006, dátum dodania služby november 2006. Suma: 1.000.000,- Sk + DPH 190.000,- Sk.
    V JÚ evidujem faktúru, ale v peňažnom denníku faktúru zaúčtujem v roku 2008. /keď príde úhrada/ 190.000,- mám zaplatiť DÚ teraz po skončení Q?
    Faktúru zaeviduješ v knihe pohľadávok v 11/06. DPH odvedieš za 4.Q 06. V deň, kedy ti fa zaplatia , zaúčtuješ = 1.000.000,- ako príjem ovpl. základ dane (služby,ostatné...neviem, čo faktúruje)+ 190.000,- ako príjem neovpl. základ dane (DPH)

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    Ale mohla by to riešiť aj predfaktúrou, pri ktorej DPH odvádza až po prijatí úhrady.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Alenaa
    Dobre, vystavím faktúru v novembri 2006, dátum dodania služby november 2006. Suma: 1.000.000,- Sk + DPH 190.000,- Sk.
    V JÚ evidujem faktúru, ale v peňažnom denníku faktúru zaúčtujem v roku 2008. /keď príde úhrada/ 190.000,- mám zaplatiť DÚ teraz po skončení Q?
    Doplním prispievateľov:
    Vysvetlenie máš ohľadom zaúčtovania. Pre účely DPH musíš viesť záznamovú evidenciu podľa paragrafu 7o zákona o DPH, tam budeš mať zaevidovanú faktúru v novembri /nejde o evidenciu ani pohľadávok, ani účtovanie v peňažnom denníku, je to záznamová evidencia výlučne pre účely DPH/, v záznamoch sa uvádzajú údaje rozhodujúce pre správne určenie dane
    v zdaňovacom období , t.j. v novembri 190 000 SK = povinnosť odvodu štátu.

    Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

    Alenaa
    Nevyzerá to dobre, DPH odvediem teraz, je to vysoká suma a čakám na platbu roky.
    Alena

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Alenaa
    Nevyzerá to dobre, DPH odvediem teraz, je to vysoká suma a čakám na platbu roky.
    Alena
    Skús s klientom dohodnúť zaplatenie aspoň tej časti DPH, je to prinajmenšom seriózne z jeho strany...

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    napadla ma ešte jedna vec /lebo nestrerla som sa s tým ani u právnikov/ , prečo jej zaplatia až o dva roky. Nejedná sa napr. o prípad, kedy bude dokončený súdny spor a pod.?? Potom by bolo na mieste fakturovania formou záloh....alebo ide čisto o neserióznosť klienta...

    DPH a neskoré úhrady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.