Zavrieť

Porady

Prenájom nehnuteľnosti

Zdravím,
prosím o radu - zamestnanec, nemá živnostenské oprávnenie, prenajíma živnostníkovi vlastnú nehnuteľnosť na základe nájomnej zmluvy, aké výdavky si môže k tomuto príjmu uplatniť? - paušálne ak ano v akej výške, daň z nehnuteľností ap.. Vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    Treba vychádzať zo zmluvy, ktorú má zamestnanec uzatvorenú so živnostníkom. Ak tam má povedzme klauzulu o tom, že náklady na opravy znáša živnostník - ako nájomca, asi by sa mu vyše oplatilo uplatniť si paušálne výdavky; tie sú podľa § 6 ods. 10 zákona č. 595/2003 vo výške 40 % v tomto prípade z príjmu z prenájmu. Prípadne si môže zamestnanec viesť evidenciu o tom, aké mu v skutočnosti vznikli výdavky na prenajímanú nehnuteľnosť (daň, opravy, údržba, ....) a keď budú tieto vyššie ako spomínaných 40 % oplatí sa uplatniť skutočne vynaložené výdavky.

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    zdaňuje tento príjem podľa § 6 odsek 3 zákon o dani z príjmu paušálne výdavky si môže uplatniť podľa § 6 odsek 10 vo výške 40 % prípadne
    preukázané výdavky, ktoré môžu byť vo výške priamych prevádzkových nákladov alebo odpisov.

    zamako je offline (nepripojený) zamako

    zamako
    AHA
    zdaňuje tento príjem podľa § 6 odsek 3 zákon o dani z príjmu paušálne výdavky si môže uplatniť podľa § 6 odsek 10 vo výške 40 % prípadne
    preukázané výdavky, ktoré môžu byť vo výške priamych prevádzkových nákladov alebo odpisov.
    Súhlasím. Ale poprosím, týka sa to aj prenájmu pozemku - 40% paušálne výdavky? Prenajatý pozemok je zakúpený na hypo úver a tento sa mesačne spláca....

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    A ešte jednu informáciu dodám: ak sa zamestanec rozhodne pre uplatňovanie si skutočne vynaložených nákladov, je povinný viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona č. 595/2003; a ak vedie takúto evideniciu bude sa na neho vzťahovať oslobednie z predaja nehnuteľnosti až po uplynutí piatich rokov odo dňa vyradenia nehnuteľnosti z obchodného majetku; obchodný majetok je charakterizovaný v § 2 písm. m) zákona č. 595/2003 - ako súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a inýchpráv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré sú vo vlastníctve fyzickej osoby, ktorá má príjmy z podniknaia, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu podľa § 6 zákona, a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu podľa § 6 zákona, ktoré táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 zákona.

    Čiže ak zamestnanec kúpil napr. garáž v roku 2000 a dnes by ju chcel predať, je tento príjem oslobodený od dane. Ak ale túto garáž začal prenajímať a uplatňoval skutočne vynaložené výdavky (viedol evidenciu podľa § 6 ods. 11), bude príjem z predaja garáže oslobodený až po piatich rokoch odkedy ju prestal takto evidovať. Pokiaľ by ale uplatňoval paušálne výdavky, je príjem z predaja garáže stále oslobodený, lebo o ňom nebolo účtované ani evidované.
    Takže je aj na zvážení zamestnanca ako sa rozhodne (pokiaľ plánuje v budúcnosti nehnuteľnosť predať oplatí sa mu uplatniť paušálne výdavky a príjem z predaja nehnuteľnosti ostáva oslobodený)
    Naposledy upravil skaspa : 13.11.06 at 09:28

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    zamako
    Súhlasím. Ale poprosím, týka sa to aj prenájmu pozemku - 40% paušálne výdavky? Prenajatý pozemok je zakúpený na hypo úver a tento sa mesačne spláca....
    Ja by som tam určite použila tie paušálne výdavky a nie skutočné nakoľko
    pozemok sa neodpisuje. Ale je to len môj názor.

    meditomi je offline (nepripojený) meditomi

    meditomi
    Súhlasím, len by som ešte upozornila na oslobodenie podľa § 9 ods. 1 písm. h/ zák.č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov ak úhran príjmov podľa § 6 ods. 3 ........ nepresiahne v zdaňovacom období 5-násobok životného minima platného k 1.1. príslušného zdaňovacieho obdobia /pre rok 2006 23 650,-- Sk/, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu a výdavky nazahrnuté do základu dane priradené k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutých do základu dane. ahoj

    zamako je offline (nepripojený) zamako

    zamako
    AHA
    Ja by som tam určite použila tie paušálne výdavky a nie skutočné nakoľko
    pozemok sa neodpisuje. Ale je to len môj názor.
    Ďakujem ti veľmi pekne...aj mne sa to takto zdá správne. Len som začala dumať, či vôbec tých 40% poušalnych výdavkov môžem použiť.... Ani neviem prečo

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    ... možno preto, že (podľa mojich skúseností z praxe) si málokto spája pojem pozemok s pojmom nehnuteľnosť. Stačí si pomôcť so zákonom o dani z nehnuteľností, kde nájdeme aj daň z pozemkov.

    Prenájom nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.