Zavrieť

Porady

výpočet mzdy

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť na tému ohľadom miezd:
Jedna známa má firmuod 1.4.2006 a má tam troch zamestnancov, pričom od 1.10.2006 sa zvýšila minimálna mzda, spravila im dodatky od 1.10.2006 na novú minimálnu mzdu + príslušný stupeň náročnosti. Chceli by sme sa poradiť v nasledujúcej situácii: napr. zamestnanec má min. mzdu + II. stupeň náročnosti teda jeho hrubá mzda je 7600x1,2=9120,- Sk. V októbri čerpal 5 dní dovolenky teda dovolenka sa vypočíta z priemerného zárobku a jej program všetko vypočíta a dá jej potom hrubú mzdu za ten október napr. 8.795,- Sk. Nemala by potom ona ešte dať ako doplatok ten rozdiel do 9.120,- Sk alebo má byť tá hrubá mzda nižšia ako majú staovené na dodatkoch? Aj odvody musia byť urobené z tých 9120,- sk nie?Prosím o radu a zároveň ďakujem pekne , lebo keď sme sa pýtali viacerých účtovníčok tak mi povedali že hrubá mzda musí byť tých 9.120,- Sk a mala by to potom dorátať do mzdy ešte raz pekne ďakujem a teším sa na vaše rady díky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Treba zvýšiť priemer na dovolenku. Pozri §134 odst.5 Zákonníka práce. Správna je suma 9.120,- Sk.

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    Lenka_D
    Dobrý deň, chcela by som sa poradiť na tému ohľadom miezd:
    Jedna známa má firmuod 1.4.2006 a má tam troch zamestnancov, pričom od 1.10.2006 sa zvýšila minimálna mzda, spravila im dodatky od 1.10.2006 na novú minimálnu mzdu + príslušný stupeň náročnosti. Chceli by sme sa poradiť v nasledujúcej situácii: napr. zamestnanec má min. mzdu + II. stupeň náročnosti teda jeho hrubá mzda je 7600x1,2=9120,- Sk. V októbri čerpal 5 dní dovolenky teda dovolenka sa vypočíta z priemerného zárobku a jej program všetko vypočíta a dá jej potom hrubú mzdu za ten október napr. 8.795,- Sk. Nemala by potom ona ešte dať ako doplatok ten rozdiel do 9.120,- Sk alebo má byť tá hrubá mzda nižšia ako majú staovené na dodatkoch? Aj odvody musia byť urobené z tých 9120,- sk nie?Prosím o radu a zároveň ďakujem pekne , lebo keď sme sa pýtali viacerých účtovníčok tak mi povedali že hrubá mzda musí byť tých 9.120,- Sk a mala by to potom dorátať do mzdy ešte raz pekne ďakujem a teším sa na vaše rady díky
    V prvom rade Vás musím upozorniť, že min.mzdové nároky sa odvíjajú z min.hodinovej mzdy, t.j. pre 2.stupeň náročnosti 43,70*1,2=52,44 po zaokrúhlení 52,50 * 176 hod.(fond prac.času v októbri)= 9240,- Sk je jeho HM vo výške min.mzdového nároku. Táto suma je samozrejme aj VZ pre odvody. A v prípade náhrad za čerpanú dovolenku je potrebné upraviť aj priemer pre náhrady mzdy ak je nižší ako minimum.

    Lenka_D je offline (nepripojený) Lenka_D

    Lenka_D
    Ďakujeme pekne za rady takže to znamená že musí zvýšiť mzdu nesmie im dávať nižšiu ako májú stanovené v dodatkoch ale ešte mi nie je jasné teda by mali mať tých 9120 alebo 9240 - ráta sa to z hod. min.hodinovej mzdy, t.j. pre 2.stupeň náročnosti 43,70*1,2=52,50 * 176 hod = 9240,- Sk je jeho HM vo výške min.mzdového nároku a keď má celý mesiac bez dovoleniek a paragrafov teda má odpracovaných 22 dní jej hrubá mzda bude 9120 Sk alebo sa prerátava z hod. mzdy? Ďakujeme

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    Lenka_D
    Ďakujeme pekne za rady takže to znamená že musí zvýšiť mzdu nesmie im dávať nižšiu ako májú stanovené v dodatkoch ale ešte mi nie je jasné teda by mali mať tých 9120 alebo 9240 - ráta sa to z hod. min.hodinovej mzdy, t.j. pre 2.stupeň náročnosti 43,70*1,2=52,50 * 176 hod = 9240,- Sk je jeho HM vo výške min.mzdového nároku a keď má celý mesiac bez dovoleniek a paragrafov teda má odpracovaných 22 dní jej hrubá mzda bude 9120 Sk alebo sa prerátava z hod. mzdy? Ďakujeme
    Pozri §120 ZP.

    slimak je offline (nepripojený) slimak

    slimak
    Chcel by som sa opytat, ci moze zamestnavatel pocitat mzdu takto.
    Pr.168 hodin*35 SK/hod + 7500(premie). Je to spolu viac ako min. mzda.
    Ide mi o to ze tych 35 Sk/hod je menej ako min. hodin. sadzba.Ale zamestnanec a zamestnavatel su dohodnuti na 35 Sk + premie(ktore su zavisle od obratu).
    Videl som takuto vyplat. pasku aj u velkej firmy zamest. cez 1000 ludi.
    Len neviem ci je to spravne.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Môže to tak byť. Zákon nehovorí, že základná mzda musí byť vo výške najmenej minimálnej mzdy, ale celková mzda musí byť vo výške min.mzdy, t.j. aj s prémiami, odmenami, príplatkami (až na tie, čo sú v zákone vylúčené) a pod.
    Existujú aj pracovníci úplne bez "základnej mzdy" odmeňovaní iba podielovou mzdou (závislou od obratu, zisku a pod.)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.