Zavrieť

Porady

DPH pri nájme dopr.prostriedku do ČR

Prosím o radu: slovenská firma (platca DPH reg v SR) prenajíma dopravné prostriedky (konkrétne sanitky) do ČR, firme sídliacej v ČR a registrovanej pre DPH v ČR. Kde je miesto dodania služby ?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Pri prenájme dopravných prostriedkov platí základné pravidlo: Miesto dodania sa určí podľa sídla dodávateľa služby. - § 15 ods. 1, Prenájom hnuteľných vecí rieši § 15 ods. 8 f. Ak sú služby dodané osobe identifikovanej v inom členskom štáte, je miestom dodania sídlo tejto osoby. Neplatí to však na všetok prenájom - viď koniec ustanovenia § 15 ods. 8 f ......s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov. To znamená, že pri nájme týchto vecí nemôžeš preniesť daňovú povinnosť na osobu, ktorej je služba dodaná a zdaňuješ na Slovensku 19% sadzbou. Uvedené platí, ak sa sanitka považuje za dopravný prostriekok. český partner si môže požiadať o refundáciu DPH na Slovensku alebo si uplatniť odpočítanie, ak je registrovaný na Slovesnku ako platiteľ DPH.
    Ešte poznámka, Podľa mňa by Ti Tvoj odberateľ mal uvedený príjem plynúci z územia ČR zabezpečovať sadzbou podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, pričom zabezpečenie sa počíta s celkovej sumy pohľadávky - teda so sumy vrátane DPH.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    jaja99
    Ešte poznámka, Podľa mňa by Ti Tvoj odberateľ mal uvedený príjem plynúci z územia ČR zabezpečovať sadzbou podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, pričom zabezpečenie sa počíta s celkovej sumy pohľadávky - teda so sumy vrátane DPH.
    Môj klient prenajímal do ČR rýpadlo pri stavbe metra. Fakturácia bola bez DPH, ale veľmi presne upozornil jaja99 na zrážkovú daň.

    Český partner poukazoval iba 90% z fakturovanej sumy. Musíš pamätať na to, že český odberateľ musí dodať potvrdenie z ich finačného úradu, že zrážková daň bola aj odvedená kde patrí. Čakanie na toto potvrdenie je dôvod na odklad termínu na podanie daňového priznania.

    Ďalej načo je treba pamätať je to, že netreba "plytvať" daňovými výdavkami nakoľko zrážková daň v ČR sa započíta s celkovou daňou z príjmu na Slovensku. Táto zrážková daň bola vyššia ako celková daňová povinnosť vypočítaná z príjmov na Slovensku a v ČR dohromady. Zrážková daň 10% je vysoká, lebo je to 10% z hrubého príjmu a nie zo základu dane.

    apo

    sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

    sarmantna
    Prosím o radu. Uzatvorili sme s českou lízingovou spoločnosťou zmluvu o finančnom prenájme strojov. Vyplýva mi povinnosť odvádzať daň vyberanú zrážkou? Ak áno, podľa čoho, v akej výške a v akom termíne, aké tlačivo mám použiť? Prosím Vás, poraďte mi, kto viete. Ďakujem.

    DPH pri nájme dopr.prostriedku do ČR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.