Zavrieť

Porady

Zaradenie HM na leasing v JU v cudzej mene

Vie mi niekto poradiť ako zaradiť HM obstaraný formou leasingu v JU v cudzej mene? Kdesi som čítala, že vyšlo
usmernenie-obstarávacia cena v CM sa prepočíta kurzom
NBS dátum obstarania a potom sa s tejto sumy v SKK odpisuje. Kde nájdem toto usmernenie?
Ak totiž zaradím HM obstaraný v roku 2005 napr.kurzom
38,50, ale splátky postupne vzhľadom na znižujúci kurz
budú klesať-nebude daňová kontrola namietať? Logicky totiž postupne zaplatím oveľa menej než bude v nákladoch.
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martina5 je offline (nepripojený) Martina5

    Martina5
    Ďakujem, ale v tom texte sa píše o zahraničnom leasingu a toto je slovenská leas.spoločnosť, a účtovanie záväzku je mi jasné, ale sú odpisy v poriadku, keď ja
    budem odpisovať napríklad zo sumy 1.500.000(po prepočte v deň prevzatia predmetu), ale v skutočnosti postupne na splátkach zaplatím len 1.350.000 pretože kurzy sú stále nižšie? V JU predsa KR v záväzkoch nevstupujú do základu dane.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Martina5
    Vie mi niekto poradiť ako zaradiť HM obstaraný formou leasingu v JU v cudzej mene? Kdesi som čítala, že vyšlo
    usmernenie-obstarávacia cena v CM sa prepočíta kurzom
    NBS dátum obstarania a potom sa s tejto sumy v SKK odpisuje. Kde nájdem toto usmernenie?
    Spôsob ocenenia majetku obstarávaného formou finančného prenájmu v cudzej mene je definovaný v Postupoch JÚ - § 10a ods. 6:
    (6) Ak je ocenenie majetku v cudzej mene, prepočíta sa ocenenie majetku, ako aj ocenenie záväzku z istiny v účtovníctve nájomcu na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu prevzatia majetku nájomcom. V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu, prepočítaný kurzom Národnej banky Slovenska platným ku dňu splatnosti. V peňažnom denníku sa zaúčtuje úhrada dohodnutej platby v slovenskej mene, ktorá sa ocení kurzom príslušnej banky platným v deň úhrady. Kurzové rozdiely, vznikajúce pri jednotlivých splátkach, sa účtujú podľa §15 ods. 4.
    Zo znenia ods. 6 vyplýva, že vstupná cena prepočítaná uvedeným spôsobom sa zaeviduje aj do knihy dlhodobého majetku. Keďže ZoDP ani Postupy účtovania neumožňujú žiadne zmeny vstupnej ceny z titulu neskorších zmien kurzu, cena prepočítaná na Sk kurzom NBS v deň prevzatia predmetu leasingu bude vstupnou cenou pre účely leasingového odpisovania po celý čas trvania prenájmu bez ohľadu na aktuálny kurz príslušnej cudzej meny.

    Sabety je offline (nepripojený) Sabety

    Sabety
    Mám ten istý problém ako Martina5. - § 15 ods. 4 nerieši problém kurzových rozdielov zo záväzkov, rieši len problém bankových účtov a hotovosti. Podľa mňa odvolávka v § 10a na § 15 ods. 4 nemá opodstatnenie, pretože tento § páni zákonodarcovia pozabudli upraviť. Tento problém sme riešili na DÚ kde nám nevedeli povedať ako to je a odpoveď z DR na dotaz, ktorý sme podali prostredníctvom DÚ mešká už skoro 1,5 roka. Ja som pre istotu tento kladný kurzový rozdiel zahrnul do základu dane.

    Zaradenie HM na leasing v JU v cudzej mene

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.