Zavrieť

Porady

chyba v uctovani

Dobry den,

chcela by som este poprosit o radu pre nasledovny pripad.
Ak som dokazala zaplatit fakturu omylom z mojho osobneho uctu { a nie podnikatelskeho} , ako to mam prosim teraz zapisat v PD? Mam vypisat iba VPD?

Dakujem,
Alica
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mgm je offline (nepripojený) mgm

    živnostník mgm
    Ja by som to urobila cez interný doklad a pripla by som výpis súkr. účtu

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    súhlasím s mgm, lebo ak robíš úhradu cez iný účet /napr.súkromný/ a nie podnikateľský tak urob kopiu sukr.učtu kde maš naučtovanu uhradu danej faktury a daj to cez interný doklad výdaj z pokladne.

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    Nám raz jedna zákaznička tak isto zaplatila faktúru z iného účtu, tak sme sa s ňou dohodli tak, že sme jej tú platbu vrátili späť a ona to uhradila zo správneho. Iba nám k tomu napísala list,v ktorom prosí o vrátenie platby.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Vidím veľa súhlasov v prvom príspevku a nakoľko som už dlho neúčtovala JÚ, chcem sa spýtať:
    Ak dáte úhradu fa cez int.doklad a skutočná úhrada je z osobného účtu, je tento zápis v PD výdavok ovpl. daň. základ? Daňovej kontrole nebude vadiť, že skutočná úhrada prebehla z nie podnikat. účtu alebo z pokladne podnikateľa? Možno sa pýtam blbosť, ale zaujalo ma to

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Ak daný výdavok súvisí s dosahovaním zdaniteľných príjmov, tak súdny správca dane by mal tento výdavok uznať ako zdaniteľný.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Len malý postreh. Aj peniaze by mali "odísť" z podnikania. Preto by som to cez ID nerobil, aj keď nehovorím, že je to nesprávne.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    To je pravda, ale stav v pokladni resp. na BÚ sa nezmenil. Ak by sme to chceli riešiť aj zmenou stavu finanč. prostriedkov, tak môžeme urobiť prevod BÚ(SZČO) na BÚ(FO-občan), alebo POK(SZČO) na BÚ(FO-občan) resp. v hotovosti.
    Dodatok: Ako doklad k takémuto zaúčtovaniu by slúžil výpis z BÚ(FO-občan).

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Ja sa tiež pripojím a poznamenám, že takýto výdavok, ktorý ovpl.základ dane by som ja zaúčtovala cez uzavier.operácie.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Stále hovorím ale, predstavme si absurdný prípad, že tých faktúr je podstatne viac, stále sa to bude riešiť cez ID? Bludy výjdú potom aj vo výkaze o majetku a záväzkoch. Predmetom účtovníctva je účtovanie skutočností o .......napr. § 2 zák. o účtovníctve

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    Ja to riesim tak ako napisala Marina, jednoducho si poslem na os. ucet presne tu sumu , ktora mi z toho uctu odisla, prilozim aj kopiu mojho vypisu, kde su identifikacne udaje...

    ahammerova je offline (nepripojený) ahammerova

    ahammerova
    Fu, tak teraz som asi trochu popletena.
    Ja som to riesila, ze som vypisala VPD na adresu prijimatela {nie SZCO}, a pripla som k tomu vypis z BU {sukromny}.
    Je to spravny postup?

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    ahammerova
    Fu, tak teraz som asi trochu popletena.
    Ja som to riesila, ze som vypisala VPD na adresu prijimatela {nie SZCO}, a pripla som k tomu vypis z BU {sukromny}.
    Je to spravny postup?
    NO nie som si veľmi istá, či je to takto dobre.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Obchodný zákonník

    § 2
    Podnikanie

    (1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

    Prikláňam sa tiež k prvému príspevku pri účtovaní v JU. Niektorí klienti sú takí domotaní, že už sa mi stalo, že som mu účtovala aj celý súkromný účet /toľko tam mal platieb/.
    Veď OZ neukladá mať podnikateľský účet , ale podnikať vo vlastnom mene.
    A v účtovníctve musí dokázať, že výdavok skutočne uhradil.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Podnikateľský účet vyžaduje DÚ mať založený len pre platiteľov DPH, pretože pri prípadnom nadmernom odpočte sa daň z PH zo ŠR vracia len na BÚ a nie v hotovosti. Ale to som už trochu .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.