Zavrieť

Porady

Vstupná cena súkromného auta zarad.do majetku

Dobry den, nasla som tu prispevky k mojej otazky ale chcela by som poprosit o radu aka alternativa je lepsia v nasledujucom pripade:
1. vlastnim auto ktore nemame v bezpod.vlastnictve (dedicstvo) a manzel by ho chcel zaradit do majetku firmy. Mozem mu ho darovat, pricom v zmluve bude vyjadrene aj ohodnotenie auta, to bude vstupna cena do ucta a bude mozne auto odpisovat 4 roky? alebo mam manzelovi radsej auto predat na zaklade kupno-predajnej zmluvy? Je treba mat oficialny odhad, alebo len prieskum trhu?
2. keby chcel manzel auto vyuzivat bez zaradenia do majetku (na zaklade zmluvy o prenajme), moze si uplatnovat ako uzivatel amortizaciu 6,20 sk/km aj ked je auto len moje? (myslim ze tu bola zmena z vlastnika na uzivatela)
Vopred dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    1.) ak nebolo auto zahrnuté v obchodnom majetku, kľudne ho manželovi predajte, u vás bude tento príjem od dane oslobodený (§ 9 ods.1 písm. d) zák. 595/2003) a manžel si následne môže uplatňovať odpisy z kúpnej ceny;
    2.) náhdradu 6,20 Sk by si mohol uplatňovať, len ak by sa jednalo o jeho vlastné vozidlo (§ 19 ods. 2 písm. e), za vlastné sa považuje aj auto v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov a ako uvádzate toto auto nie je BSM, a preto nemožno uplatniť sadzbu 6,20 Sk

    Doporučujem kúpno predajnú zmluvu, pričom nemusíte mať znalecký posudok, ani prieskum trhu, ceny na trhu však môžete orientačne využiť.

    PetraV je offline (nepripojený) PetraV

    PetraV
    Dakujem, doteraz mal tiez auto v majetku, tak to spravime po jeho predaji asi rovnako tou kupno-predajnou zmluvou.

    Evelinkaa je offline (nepripojený) Evelinkaa

    Evelinkaa
    Ahojte,

    chcela by som zaradiť auto do podnikania. Viem, že mnohí z Vás poviete, že prieskum trhu netreba, ja by som ho však rada mala. Chcem dať do pár autobazárov ohodnotiť auto, ale povedali mi, nech donesiem nejaký papier a oni mi ho potvrdia. Neviete mi poradiť prosím, ako by to malo vyzerať???

    Evelinkaa je offline (nepripojený) Evelinkaa

    Evelinkaa
    Evelinkaa Pozri príspevok
    Ahojte,

    chcela by som zaradiť auto do podnikania. Viem, že mnohí z Vás poviete, že prieskum trhu netreba, ja by som ho však rada mala. Chcem dať do pár autobazárov ohodnotiť auto, ale povedali mi, nech donesiem nejaký papier a oni mi ho potvrdia. Neviete mi poradiť prosím, ako by to malo vyzerať???
    posúvam

    IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

    IvetaH
    No ja si myslím, že by tam mal byť popísaný a zhodnotený technický stav. Napr: rok výroby, rok uvedenia do prevádzky, či je prvý majiteľ, nabehané Km, búraný nebúraný, gumy nové, staré a také veci, čo ovplyvňujú hodnotu.
    Niečo ako protokol o technickom stave. A na záver môže byť napísané, že bežná predajná cena tohto typu a v takomto technickom stave sa pohybuje na trhu okolo cca 250000 Sk.

    Vstupná cena súkromného auta zarad.do majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.