Zavrieť

Porady

Nie je mi jasné

Dobrý deň,

ja by som mala trošku viac otázok.Na začiatok uvediem, že sme malá firma,ktorá poskytuje právne služby (advokátska kancelária), účtujeme v sústave JÚ a stali sme sa platcami DPH. Takžne nie je mi jasné:

1. Kedže sme platcami DPH, všade na našich faktúrach by som mala vyčíslovať + 19% DPH. A čo v prípade, ak sme poskytli kolky v hodnote 10.000,- Sk (na založenie Sro) pre klienta a chceme mu ich prefakturovať + právne služby. Faktúra bude ako vyzerať? Právne služby budú samozrejme účtované aj s DPH, ale kolky? Kolky budú v podstate len prefakturovanie nákladov...

2. Podobný otázku mám aj na PHM. Keď zastupujeme klienta mimo sídla advokáta, tak mu vo faktúre účtujeme právne služby( teraz samozrejme aj s DPH) a účtujeme mu v kolonke náklady aj cenu DPH + amortizácia. Mám súto sumu, ktorá predstavuje náklady navýšiť o DPH? Alebo sa k tomu DPH nepripočítava?

3. Moja posledná otzka je: Zamestanci majú stravné lístky v hodnote 80,- Sk. Ked si lístky zakúpia, vydáva sa im potvrdenie-príjmový pokl. blok. Zo zákona si za lístky platia 45%. Treba im túto sumu navýšiť o DPH?, tzn. budú platiť zamestnanci viac?

Ďakujem za skoré odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    V zmysle ustanovenia § 22 ods. 1 a 2 základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Z uvedeného vyplýva, že každá odplata (odmena advokátov - v zmysle vyhlášky č.655/2004 Z.z. ak je advokát platiteľom dane z pridanej hodnoty, zvyšuje sa tarifná odmena o DPH) znížená o daň na výstupe predstavuje základ pre výpočet DPH. Základ dane zahŕňa aj súvisiace náklady účtované platiteľom príjemcovi plnenia alebo inej osobe, ktoré sú priamo spojené so zdaniteľným plnením a za ktoré platiteľ požaduje úhradu. Náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času predstavujú u advokáta náklady súvisiace s jeho činnosťou, čiže sú súčasťou základu dane.
    V prípade súdnych a iných poplatkov (kolky, preklady, odpisy, znalecké posudky), pri posudzovaní či vstupujú do základu dane môžu nastať dve situácie. Ak platiteľ dane náklady/výdavky zaplatil vo svojom mene a na svoj účet (účtuje ako o svojich nákladoch/výdavkoch), sa tieto náklady/výdavky považujú za náklady/výdavky súvisiace s jeho činnosťou, a podľa ustanovenia § 22 ods. 2 sú súčasťou základu dane. V prípade, že výdavky, ktoré platiteľ dane zaplatil v mene a na účet svojho zákazníka, ktorému dodáva tovar alebo službu, sú v zmysle zákona o DPH považované za prechodné položky a platiteľ dane ich podľa § 22 ods.3 do základu dane nezahŕňa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.