Zavrieť

Porady

Nárok na daňový bonus

Dobrý deň,

dúfam, že sa na mňa veľmi nenahneváte, keď zakladám tému o ktorej sa tu už dosť popísalo. Len nejaká tá otázočka ma trápi ohľadom daňového bonusu.

Zamestnancovi sa narodilo dieťa 07.11. 2006, žije v spoločnej domácnosti s priateľkou, ale on nemá trvalý pobyt nahlásený na danej adrese. Má nárok na daňový bonus, keď nemá nahlásený trvalý a ani prechodný pobyt v spoločnej domácnosti, v ktorej v skutočnosti žije?

Zamestnanec spĺňa podmienky na priznanie bonusu:

1.
Podľa § 33 ods.5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov nárok na daňový bonus si možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo. A to za celý kalendárny mesiac.

Z tohto vyplýva, že za november už na daňový bonus má nárok.

2.
Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume <STRIKE>4 800</STRIKE> 5 400 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Zdaniteľné príjmy má vysoké, tak aj túto časť spĺňa.

Len ma trápi tá spoločná domácnosť, reálne žijú pod jednou strechou, len nemá tam nahlásený pobyt. Môžem mu daňový bonus priznať? Aké podmienky musí ešte zamestnanec spĺňať? Prípadne aký dopad na vyplatenie daňového bonusu by mal ten fakt, že priateľka by nemala nahlásený trvalý a ani prechodný pobyt v ich spoločnej domácnosti, v ktorej by v skutočnosti žila?

Chcem sa ešte spýtať Vyhlásenie na zdanenie príjmov FO zo závislej činnosti, treba pri tejto novej skutočnosti /narodenie dieťaťa/ aktualizovať, len v tabuľke o zmenách, alebo treba aj na prvú stranu /b) § 33 zákona ....), keď tam má slovo uplatňujem preškrtnuté. Pretože pri podpise, pri nástupe do zamestnania ešte dieťa nemal.

Veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc.


Usporiadat
Téma je uzavretá.
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Pukana
Dobrý deň,

dúfam, že sa na mňa veľmi nenahneváte, keď zakladám tému o ktorej sa tu už dosť popísalo. Len nejaká tá otázočka ma trápi ohľadom daňového bonusu.

Zamestnancovi sa narodilo dieťa 07.11. 2006, žije v spoločnej domácnosti s priateľkou, ale on nemá trvalý pobyt nahlásený na danej adrese. Má nárok na daňový bonus, keď nemá nahlásený trvalý a ani prechodný pobyt v spoločnej domácnosti, v ktorej v skutočnosti žije?

Zamestnanec spĺňa podmienky na priznanie bonusu:

1.
Podľa § 33 ods.5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov nárok na daňový bonus si možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo. A to za celý kalendárny mesiac.

Z tohto vyplýva, že za november už na daňový bonus má nárok.

2.
Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume <STRIKE>4 800</STRIKE> 5 400 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Zdaniteľné príjmy má vysoké, tak aj túto časť spĺňa.

Len ma trápi tá spoločná domácnosť, reálne žijú pod jednou strechou, len nemá tam nahlásený pobyt. Môžem mu daňový bonus priznať? Aké podmienky musí ešte zamestnanec spĺňať? Prípadne aký dopad na vyplatenie daňového bonusu by mal ten fakt, že priateľka by nemala nahlásený trvalý a ani prechodný pobyt v ich spoločnej domácnosti, v ktorej by v skutočnosti žila?

Chcem sa ešte spýtať Vyhlásenie na zdanenie príjmov FO zo závislej činnosti, treba pri tejto novej skutočnosti /narodenie dieťaťa/ aktualizovať, len v tabuľke o zmenách, alebo treba aj na prvú stranu /b) § 33 zákona ....), keď tam má slovo uplatňujem preškrtnuté. Pretože pri podpise, pri nástupe do zamestnania ešte dieťa nemal.

Veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc.


Má nárok na DB na svoje dieťa, ak žijú v spoločnej domácnosti. Trvalý pobyt nie je podmienkou.
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

Zamestnanec musí doložiť rodný list dieťaťa a čestné prehlásenie overené , že žijú v spoločnej domácnosti spolu s dieťaťom. Áno do kolonky zmeny zapíšeš narodenie dieťaťa , kedy sa narodilo a dátum kedy ti to nahlásil.
0 0
Pukana Pukana

Pukana je offline (nepripojený) Pukana

Ďakujem Vám za odpovede. Pomohli ste mi .
0 0
monnica monnica

monnica je offline (nepripojený) monnica

Trvaly pobyt sa vyžaduje pri odpočítatlnej položke na manželku, manžela
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Po funuse pripájam odkaz na DRAKa, kde ste si už niekoľko dní mohli daný problém nájsť aj s riešením:

http://www.porada.sk/t37156-danovy-b...domacnost.html
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Pukana
...
2.
Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume <strike>4 800</strike> 5 400 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) ...
Len upresnujem ze od 1. 1. 2006 je DB 6480 na rok cize 540 na mesiac
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

Jozef Mihál
Po funuse pripájam odkaz na DRAKa, kde ste si už niekoľko dní mohli daný problém nájsť aj s riešením:

http://www.porada.sk/t37156-danovy-b...domacnost.html
Podľa toho, čo uvádzate nie je potrebné čestné prehlásenie o spoločnej domácnosti, kt. som uviedla vyššie v mojom príspevku. Takže stačí , že do vyhlásenia Druh zmeny napíšem uplatnenie daňového bonusu a zamestnanec svojím podpisom vlasne potvrdí, že je to spoločná domácnosť? Prečo je potom práve toto výtkou kontrolným orgánom DÚ, kde po mne žiadajú "dokázať", že daný zamestnanec naozaj žije v spoločnej domácnosti s dieťaťom.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Ja mám nasledovný trochu domotaný prípad : zamestnankyňa má 20 ročnú dcéru,ktorá študuje na strednej škole.(tejto dcére sa narodilo pred 4 rokmi dieťa a spolu s žijú v spoločnej domácnosti zamestnankyne).30.06.2006 dcéra riadne ukončila ročník a po letných prázdninách kedy mala nastúpiť do ďalšieho ročníka kôli nepriaznivému zdravotnému stavu dieťaťa od 01.09.2006 začala študovať externe na tejto škole a v mesiaci september sa dcéra prihlásila aj na soc.poisťovňu na predĺženú materskú dovolenku.Mala zamestnankyňa nárok za mesiace júl -august na daňový bonus na dcéru?
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Ano mala, skolsky rok sa v tomto pripade konci augustom
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Chcela by som v súvislosti s preukazovaním nároku na DB vedieť Vaše názory. Ak si ZC požiada o DB a predloží originál RL, ja ho prefotím a založím do Vyhlásenia. 1. Overujete kópiu RL, t.j. dávate tam napr. pečiatku firmy, podpis a šifru MÚ alebo niečo podobné ? Máte niekto skúsenosť, čo požaduje DÚ pri kontrole ? 2. Dieťa ZC študuje v zahraničí. ZC predložil úradne overený preklad potvrdenia o návšteve školy, ja som ho prefotila, ale neviem, či bude pre DÚ postačujúce, keď na kópiu dám len pečiatku firmy a podpis. Originál odovzdal ZC na ÚPSVaR kvôli PnD. Poraďte ako postupovať, aby to DÚ pri kontrole nevytkol. Ja nechcem ľudí prehánať a nútiť ich predkladať 2x to isté, však to niečo stojí. Ako by sa to dalo najlepšie poriešiť. Vďaka
Naposledy upravil milanr : 06.12.06 at 05:45 Dôvod: gramatická oprava
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

K otázke č. 1 - kópiu RL netreba overovať
K otázke č. 2 - naši zamestnanci si vždy žiadajú 2 potvrdenia, jedno na prídavky a druhé na DB, takže či stačí kópia toho potvrdenia na priznanie nároku na DB poradiť neviem.
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

milanr
Chcela by som v súvislosti s preukazovaním nároku na DB vedieť Vaše názory. Ak si ZC požiada o DB a predloží originál RL, ja ho prefotím a založím do Vyhlásenia. 1. Overujete kópiu RL, t.j. dávate tam napr. pečiatku firmy, podpis a šifru MÚ alebo niečo podobné ? Máte niekto skúsenosť, čo požaduje DÚ pri kontrole ? 2. Dieťa ZC študuje v zahraničí. ZC predložil úradne overený preklad potvrdenia o návšteve školy, ja som ho prefotila, ale neviem, či bude pre DÚ postačujúce, keď na kópiu dám len pečiatku firmy a podpis. Originál odovzdal ZC na ÚPSVaR kvôli PnD. Poraďte ako postupovať, aby to DÚ pri kontrole nevytkol. Ja nechcem ľudí prehánať a nútiť ich predkladať 2x to isté, však to niečo stojí. Ako by sa to dalo najlepšie poriešiť. Vďaka
Náš DÚ vyžaduje toto:
Ak máš originál dokadu (RL, potvrdenie o návšteve školy), ten si prefotíš a kópiu overíš svojim podpisom. To stačí.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

V tom prípade, ak by som na ten úradný preklad, ktorý som si prefotila dala napr. pečiatku našej firmy a podpis, tak by to malo byť O.K. Tie rodné listy si musím doplniť, pretože tie iba okopírujem a založím do Vyhlásenia. Vďaka za skúsenosť. Snáď sa ešte niekto ozve so svojimí skúsenosťami z kontroly z DÚ.
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Prosím Vás ak bola zamestnankyňa na PN celý mesiac má norok na daňový bonus?
Kde by som to našla?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/danovy-bonus/

http://www.porada.sk/showthread.php?t=37842
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

Netka
Prosím Vás ak bola zamestnankyňa na PN celý mesiac má norok na daňový bonus?
Kde by som to našla?
Daňový bonus môže zamestnávateľ priznať, keď dosiahne zdaniteľný príjem podľa §5 ZDzP vo výške aspoň 1/2 minimálnej mzdy za kalendárny mesiac v zmysle ZDzP_§33_ ods.7.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Zdroj drak.porada.sk <HR style="COLOR: #aec0a4" SIZE=1><!-- / icon and title --><!-- message -->
Podľa § 35 ods.5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov zamestnávateľ zníži preddavok na daň o sumu daňového bonusu zamestnancovi len ak úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti vyplatených týmto zamestnávateľom v príslušnom kalendárnom mesiaci je u tohto zamestnanca aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy.

Ak zamestnanec z hocijakého dôvodu v kalendárnom mesiaci nemá žiaden zdaniteľný príjem alebo zdaniteľný príjem nižší ako polovica minimálnej mzdy, tak zamestnancovi zamestnávateľ za takýto mesiac neprizná sumu daňového bonusu.

Daňový bonus však možno priznať dodatočne, ak daňovník za celý rok splní podmienky dané podľa § 33 ods. 1 zákona - napríklad ak jeho celoročný zdaniteľný príjem bude aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy.

Zdroj : drak.porada.sk
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Melnick
Zdroj drak.porada.sk <hr style="color: rgb(174, 192, 164);" size="1"><!-- / icon and title --><!-- message -->
Podľa § 35 ods.5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov zamestnávateľ zníži preddavok na daň o sumu daňového bonusu zamestnancovi len ak úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti vyplatených týmto zamestnávateľom v príslušnom kalendárnom mesiaci je u tohto zamestnanca aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy.

Ak zamestnanec z hocijakého dôvodu v kalendárnom mesiaci nemá žiaden zdaniteľný príjem alebo zdaniteľný príjem nižší ako polovica minimálnej mzdy, tak zamestnancovi zamestnávateľ za takýto mesiac neprizná sumu daňového bonusu.

Daňový bonus však možno priznať dodatočne, ak daňovník za celý rok splní podmienky dané podľa § 33 ods. 1 zákona - napríklad ak jeho celoročný zdaniteľný príjem bude aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy.

Zdroj : drak.porada.sk

Majuška ukážkovo si odpovedala pomocou dráčika Jeho tvorcovia sa budú určite tešiť
0 0
Šípková Šípková

Šípková je offline (nepripojený) Šípková

Dobrý deň
Chcem sa spýtať na daňový bonus, lebo z toho čo čítam, som už riadne dopletená. Zamestnancovi sa narodilo dieta. Ženaty nie je, žije len s priateľkou v spoločnej domácnosti. Ona ma trvalý pobyt v Bratislave, dieťa má trvalý pobyt tiež v Bratislave, on má trvalý pobyt v Žiline. Žijú však v Žiline u otca dieťaťa. Má tento zamestnanec nárok na daňový bonus, keď dieťa nemá u ňho trvalý pobyt?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Šípková
Dobrý deň
Chcem sa spýtať na daňový bonus, lebo z toho čo čítam, som už riadne dopletená. Zamestnancovi sa narodilo dieta. Ženaty nie je, žije len s priateľkou v spoločnej domácnosti. Ona ma trvalý pobyt v Bratislave, dieťa má trvalý pobyt tiež v Bratislave, on má trvalý pobyt v Žiline. Žijú však v Žiline u otca dieťaťa. Má tento zamestnanec nárok na daňový bonus, keď dieťa nemá u ňho trvalý pobyt?
Dôležitá je spoločná domácnosť, nie trvalý pobyt
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať