Zavrieť

Porady

klimatizacia

poradte mi prosim, ak uz je budova uplne odpisana, a teraz namontujeme klimu - ktora je podla zakona sucastou obstaravacej ceny v administrativnej budove, tak ako odpisovat klimu ak uz je budova uplne odpisana?

je pravda ze aj zaluzie (interierove) a kuchynska linka navysuje OC budovy?

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martina_j je offline (nepripojený) martina_j

    martina_j
    dost nechapem,,,
    podla zakona ja viem ze klimatiacia v nevyrobnych budovach je sucastou obstaravacej ceny budovy, moja otazka znela co snou ked ju kupim a namontujem ked uz je budova plne odpisana - uz ju neodpisujem ako mozem zase zacat s odpisovanim?
    co sa tyka technickeho zhodnotenia - co predpokladam nie je tento pripad tak pri plne odpisanom majetku sa odpisuje ako iny hmotny majetok (preco pises o nehmotnom?
    zaluzie to je ten isty problem ako klimatizacia... ako navysim oc budovy ked je uplne odpisana???

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Hmotným odpisovaným majetkom je v zmysle § 22 ods. 2 písm. e) ZoDP aj tzv. iný majetok. Za iný majetok sa považuje podľa § 22 ods. 6 písm. e) aj technické zhodnotenie plne odpísaného majetku vyššie ako 30 tis. Sk.
    Tých 30 tis. je v úhrne TZ za príslušný kalendárny rok (OC klímy i žalúzií spolu).
    TZ ako iný majetok sa odpisuje samostatne v rovnakej OS ako pôvodný majetok, teda v štvrtej - pri odpisovaní sa postupuje bežným spôsobom podľa § 26 ZoDP. Metódu odpisovania (rovnomernú, zrýchlenú) si môže daňovník zvoliť nezávisle na spôsobe, akou metódou sa odpisoval pôvodný majetok.
    Naposledy upravil andrej_rv : 06.12.06 at 19:09

    martina_j je offline (nepripojený) martina_j

    martina_j
    ovela viac to uz chapem, dakujem, ale este jedna otazka:

    uvazujem spravne, ked si myslim ze zakupit klimu a navysit oc budovy v posledny rok odpisovania budovy ma potesi viacej z danoveho hladiska ako ked ich namontujem do plne odpisanej budovy a budem musiet klimu odpisovat 20 rokov???

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Asi hej, ale som to nikdy neporovnával. Do istej miery to závisí aj od metódy odpisovania. Najjedoduchšie je jednotlivé varianty prepočítať s konkrétnymi číslami.
    Po hrubom prepočte určite hej.
    Naposledy upravil andrej_rv : 06.12.06 at 20:02

    martina_j je offline (nepripojený) martina_j

    martina_j
    asi niekedy moc premyslam, ale asi je jedno ake cisla a aka metoda odpisovania, lebo ked kupim klimu posledny rok odpisovania budovy tak ten posledny rok vlastne odpisem zostatok budovy a to navysenie oc ( o klimu). a na dalsi rok mam uz budovu celkom odpisanu.
    ak vsak by som kupila klimu az po odpisani budovy tak ju budem odpisovat 20 rokov a aj zosediviem ked mi vojdu naklady z nej do zakladu dane. uvazujem spravne??

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    martina_j
    asi niekedy moc premyslam, ale asi je jedno ake cisla a aka metoda odpisovania, lebo ked kupim klimu posledny rok odpisovania budovy tak ten posledny rok vlastne odpisem zostatok budovy a to navysenie oc ( o klimu). a na dalsi rok mam uz budovu celkom odpisanu.
    ak vsak by som kupila klimu az po odpisani budovy tak ju budem odpisovat 20 rokov a aj zosediviem ked mi vojdu naklady z nej do zakladu dane. uvazujem spravne??
    Uvažuješ správne. Ale trošku závisí aj od čísel. Čím je vyššie % TZ z pôvodnej hodnoty stavby, tým viac sa predlžuje pôvodná doba odpisovania.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.