Zavrieť

Porady

Doplnkové DP od 1.1.2005

učiteľka a účtovníčka
Neviete mi poradiť aké zmeny nastanú v doplnkovom dôchodkovom poistení od 1.1.2005? Myslím na príspevky zamestnancov, zamestnávateľov, zdaňovanie a pod. Ďakujem.
Usporiadat
I.H. I.H.

I.H. je offline (nepripojený) I.H.

Táto otázka ma taktiež zaujíma. Ja som zatiaľ v novele daňového zákona postrehla len toľko, že už sa nebude mesačne znižovať základ dane o tú čiastku, ktorú si zamestnanec sporí na DDP (okrem toho už to nebude DDP ale DDS - doplnkové dôchodkové sporenie) najviac 10% príjmu najviac 2 000 (24 000 ročne), ale tento základ dane si zníži už len 1x ročne pri ročnom zúčtovaní dane, prvý krát v r.2006 za r. 2005 a uplatniť si môže tú čiastku, ktorú si sporil, najviac však 12 000. Týchto 12 000 môže byť najviac spoločne aj s iným tzv. účelovým sorením, kde spadajú rôzne životné poistenia. Téma ma taktiež zaujíma, tak ak niekto vie viac, diskutujme.
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

Doplnkové dôchodkové poistenie:
a) výhoda , že zamestnancovi môže prispievať aj jeho zamestnávateľ
b) znevýhodnenou podmienkou navyše, že po skončení sporenia musia byť peniaze
vyplácané aspoň 5 rokov
c) od januára 2005 sa poistenie zmení na sporenie v doplnkových dôchodkových
fondoch, podobne ako to bude v II. pilieri

Životné poistenie:

a) daňové úľavy možno využívať hneď od januára, ak poistka spĺňa predpísané
podmienky

Rozšírenie odpočit. položiek:
- celkove sa môže na všetkých typoch sporenia na prilepšenie penzie odrátať
12000 Sk
- sporiť treba najmenej 10 rokov
- vybrať si peniaze možno najskôr v 55-ke
- ak sa úspory použijú skôr, daňovník musí doplatiť rozdiel vo výške daní, ktorý mu
týmto spôsobom vznikol
- na uplatnenie odpočit. položiek treba podať daňové priznanie
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pekné vyššie uvedené príspevky snáď len doplním v tom, že limit 12000 Sk sa počíta ako súčet všetkých "účelových sporení" a doplnkových dôchodkových sporení.

Tj. ak niekto dá povedzme na životné poistenie (spĺňajúce podmienky uložené zákonom o dani z príjmov) za rok 2005 sumu 5000 Sk, a na doplnkové dôchodkové poistenie dá povedzme sumu 8000 Sk, spolu teda 13000 Sk, v daňovom priznaní za rok 2005 si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku 12000 Sk.
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

A čo sa týka živostného poistenia, na to si môžem odpočítať až za rok 2005 (teda v r. 2006) ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, životné poistenie prvýkrát v daňovom priznaní za rok 2005.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Do r. 2003 boli platby na zivotne poistenie (dozitie veku) uhradzane vylucne zdanenymi peniazmi.
Od r. 2005 sa kazdorocne mozu zahrnut platby na poistku ako naklad (do 12.000 Sk).
Otazka.
Vzhladom na to, ze sa prijem z poistky teraz chape ako zdanitelny prijem v plnej vyske pretoze platby su OD TERAZ oslobodene od dane, budu mat tohtorocni prijemci zivotnej poistky pre dozitie veku na buduci rok platit kompletnu dan z tohoto prijmu?
Inymi slovami, zaplatia si dan za poistku este raz. A v celku?
0 0
Alenocka Alenocka

Alenocka je offline (nepripojený) Alenocka

áno čo sa týka životného poistenia, odpočítaš si to až za rok 2005, teda
v roku 2006
0 0
size size

size je offline (nepripojený) size

Môže si firma dávať do nákladov príspevok zamestnancom na doplnkové dôchodkové sporenie?
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Pre : SIZE

Môže si firma dávať do nákladov príspevok zamestnancom na doplnkové dôchodkové sporenie?

My si ho dávame do nákladov.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
áno, môže, v PU je to účet - 525.
0 0
size size

size je offline (nepripojený) size

už to nie je 6 %? už môžem všetko?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
size
už to nie je 6 %? už môžem všetko?
Áno, nie je to finančne obmedzené. Pozri však zdaňovanie príspevkov zamestnávateľa a platenie ZP od 1.9.2005 http://www.porada.sk/showthread-t_11...e_3-pp_10.html
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

lenkak
áno, môže, v PU je to účet - 525.
Ako je to s účtovaním ( a nákladom zamestnávateľa) v prípade, že zamestnávateľ prispieva zamestnankyni na RD naďalej na DDP (ako pred nástupom na MD)? V rámci ročného zúčtovania DzP tento príspevok zamestnankyni zdaňujeme. Ďakujem za radu.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Podľa § 19 ods. 3 písm. l) zákona o dani z príjmov možno ako daňové výdavky (náklady) uplatniť príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnancov podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom poistení.
Podľa mňa aj keď je zamestnanec na MD, je zamestnancom. Ale radšej si počkaj na odpovede aj iných Poraďákov.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Paula
... zamestnávateľ prispieva zamestnankyni na RD naďalej na DDP (ako pred nástupom na MD)? V rámci ročného zúčtovania DzP tento príspevok zamestnankyni zdaňujeme.
V tomto prípade bude asi potrebné pred ročným zúčtovaním dane vysporiadať sociálne poistenie. Je pravdepodobné, že príspevky zamestnávateľa prekročia 3% hrubých ročných príjmov zamestnanca. (§138 ods 2 zákona 461/2003)
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

Chcela by som sa spýtať v súvislosti s ročným zúčtovaním: ja si sporím DDS mesačne, zamestnávateľ mi prispieva 2% zo mzdy. V priebehu tohto roka som zmluvu zrušila, vybrala peniaze a podpísala novú zmluvu. Mzdovej som to neoznámila. Musím jej to nahlásiť? Koľko sa mi potom v ročnom zúčtovaní započíta z DDS? Celá suma, ktorú som za rok 2005 zaplatila, alebo iba od doby, kedy začala platiť nová zmluva? Prosím o radu, v tomto nie som doma...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lubica H
Chcela by som sa spýtať v súvislosti s ročným zúčtovaním: ja si sporím DDS mesačne, zamestnávateľ mi prispieva 2% zo mzdy. V priebehu tohto roka som zmluvu zrušila, vybrala peniaze a podpísala novú zmluvu. Mzdovej som to neoznámila. Musím jej to nahlásiť? Koľko sa mi potom v ročnom zúčtovaní započíta z DDS? Celá suma, ktorú som za rok 2005 zaplatila, alebo iba od doby, kedy začala platiť nová zmluva? Prosím o radu, v tomto nie som doma...
Zrejme máš na mysli DDP. Všetky tvoje ročné vklady si môžeš na konci roka v daňovom priznaní odrátať, ale budeš musieť zdaniť tie peniažky, ktoré si už vybrala. Musíš tak urobiť do troch rokov od výberu peňazí. Mzdárke musíš nahlásiť každú zmenu.
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Ahojte,mám jednu otázku ohľadom uplatnenia si zníženia zo základu dane do 12 000,- Sk v ročnom zúčtovaní:Zamestnanec mi priniesol zmluvu na dôchodkové poistenie+úrazové poistenie a chcela by som vedieť či to patrí do tých sporení na uplatnenie si zníženia.....
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
SILVIA54
Ahojte,mám jednu otázku ohľadom uplatnenia si zníženia zo základu dane do 12 000,- Sk v ročnom zúčtovaní:Zamestnanec mi priniesol zmluvu na dôchodkové poistenie+úrazové poistenie a chcela by som vedieť či to patrí do tých sporení na uplatnenie si zníženia.....
Patrí pri splnení 2 kritérií:
1. plnenie zmluvy nastane až po 55 roku veku (teda nemôžu byť čiastkové výplaty do tohto obdobia),
2. trvanie zmluvy je minimálne 10 rokov.

Myslím, že úrazová zložka sa nedá odpočítať (pretože býva uzatvorená iba na rok), ale presnejšie pozri na Porade (už to tu bolo), ja sa momentálne ponáhľam a niet času to hľadať.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

hron
Do r. 2003 boli platby na zivotne poistenie (dozitie veku) uhradzane vylucne zdanenymi peniazmi.
Od r. 2005 sa kazdorocne mozu zahrnut platby na poistku ako naklad (do 12.000 Sk).
Otazka.
Vzhladom na to, ze sa prijem z poistky teraz chape ako zdanitelny prijem v plnej vyske pretoze platby su OD TERAZ oslobodene od dane, budu mat tohtorocni prijemci zivotnej poistky pre dozitie veku na buduci rok platit kompletnu dan z tohoto prijmu?
Inymi slovami, zaplatia si dan za poistku este raz. A v celku?
Výplata poistného v prípade dožitia sa nezdaňuje celá, ale iba rozdiel medzi vkladmi (teda zaplateným poistným) a vyplatenou sumou. Čiže ak si za celú dobu poistenia zaplatil na poistnom 50.000 a výplata poistky pri dožití bola 70.000, zdaňuje sa Ti iba príjem 20.000. Rozdiel je len v tom, že predtým si tých 50.000 zaplatil zo zdanených peňazí, teraz to môžeš urobiť (ak splníš tie podmienky) z nezdanených. Zdanenie výnosu (20.000) sa nemení. Daň sa v takomto prípade vyberá zrážkou.

V prípade plnenia z poistenia pri inej poistnej udalosti (napr. smrť, úraz,..) sa toto plnenie nezdaňuje.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať