Zavrieť

Porady

Investícia alebo technické zhodnotenie....

Prosím Vás o radu v následovnom probléme:
V roku 2006 sme kúpili nehnuteľnosť, na ktorú platíme riadne daň z nehnuteľností. Túto budovu sme začali prerábať, takže celý rok sa prerábala pričom sa menil účel jej využitia - bolo potrebné stavebné povolenie.
Potrebovala by som poradiť, či sa táto budova bude v roku 2006 odpisovať - len zo OC a náklady na rekonštrukciu za zaradia až po dokončení reknštruckie alebo sa OC budovy zaúčtuje na 042 a celá suma sa bude odpisovať až po dokončení a kolaudačnom rozhodnutí.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

    hlavná účtovníčka Viera.M.
    4326
    Prosím Vás o radu v následovnom probléme:
    V roku 2006 sme kúpili nehnuteľnosť, na ktorú platíme riadne daň z nehnuteľností. Túto budovu sme začali prerábať, takže celý rok sa prerábala pričom sa menil účel jej využitia - bolo potrebné stavebné povolenie.
    Potrebovala by som poradiť, či sa táto budova bude v roku 2006 odpisovať - len zo OC a náklady na rekonštrukciu za zaradia až po dokončení reknštruckie alebo sa OC budovy zaúčtuje na 042 a celá suma sa bude odpisovať až po dokončení a kolaudačnom rozhodnutí.
    Vopred ďakujem za odpoveď.
    O náklady na rekonštrukciu navýšiš OC nehnuteľnosti po platnom kolaudačnom rozhodnutí zaradíš do používania a súčasne začneš odpisovať.

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Celkom som nepochopila ..... budovu môžem odpisovať už v roku 2006 a keď dokončím rekonštrukciu napr. v roku 2008, tak navýšim zostatkovú cenu budovy a budem odpisovať zo zvýšenej vstupnej ceny?
    Alebo začnem celú budovu odpisovať až v roku 2008 po dokončení rekonštrukcie?

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Nikto viac nevie poradiť? Dočítala som sa v Poradcovi 3/2006, že zmena júčelu stavby sa považuje za technické zhodnotenie.
    Ako mám ale postupovať, keď sme budovu v roku 2006 nevyužívali iba rekonštuovali? Mám právu ju odpisovať v r. 06?
    Budem rada ak pridáte svoje názory......

    Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

    hlavná účtovníčka Viera.M.
    4326
    Celkom som nepochopila ..... budovu môžem odpisovať už v roku 2006 a keď dokončím rekonštrukciu napr. v roku 2008, tak navýšim zostatkovú cenu budovy a budem odpisovať zo zvýšenej vstupnej ceny?
    Alebo začnem celú budovu odpisovať až v roku 2008 po dokončení rekonštrukcie?
    Podľa mňa nie, nemôžeš odpisovať v r. 2006, ale začneš odpisovať zo zvýšenej VC v roku, v ktorom budeš mať platné kolaudačné rozhodnutie.

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    A ako je to v prípade, že budovu využívam, teda odpisujem a po čase sa rozhodnem o zmene účelu? Napríkad ak mám v budove kvetinárstvo a rozhodnem sa v nej zriadiť pekáreň?

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    1. V prípade, že kúpite budovu a začnete ju využívať - teda ju používate na zabezpečenie zisku - máte ju zaradiť a odpisovať. Keď sa po čase rozhodnete zmeniť účel budovy - náklady na rekonštrukciu účtujete na obstaranie, počas rekonštrukcie budovu buď odpisujete ďalej z pôvodnej ceny, alebo dočasne pozastavíte odpisovanie. Po ukončení rekonštrukcie navýšite obstarávaciu hodnotu budovy o hodnotu rekonštrukcie - technického zhodnotenia a pokračujete ďalej v odpisovaní z novej hodnoty.
    2. V prípade budovy, ktorú ste nadobudli v roku 2006 a hneď ste začali s rekonštrukciou sa prikláňam k tomu názoru, že budovu nezaradiť do majetku, nechať ju na obstaraní, k tomu účtovať náklady súvisiace s rekonštrukciou a až po kolaudácii zaradiť do majetku. (Budova mala užívacie právo na iný účel a Vy ste ju neužívali, teda ju ani nemôžete odpisovať)

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Názor audítora: podstatný je dátum povolenie vkladu do katastra. Keďže vklad bol povolený v roku 2006, budovu môžme zaradiť a odpisovať už v roku 2006, pričom rekonštrukciu až do kolaudácie učtovať na 042. Po kolaudácii zvýšit VC budovy.
    Vaše názory?

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    4326
    Názor audítora: podstatný je dátum povolenie vkladu do katastra. Keďže vklad bol povolený v roku 2006, budovu môžme zaradiť a odpisovať už v roku 2006, pričom rekonštrukciu až do kolaudácie učtovať na 042. Po kolaudácii zvýšit VC budovy.
    Vaše názory?
    Názor je správny.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    4326
    Názor audítora: podstatný je dátum povolenie vkladu do katastra. Keďže vklad bol povolený v roku 2006, budovu môžme zaradiť a odpisovať už v roku 2006, pričom rekonštrukciu až do kolaudácie učtovať na 042. Po kolaudácii zvýšit VC budovy.
    Vaše názory?
    Súhlasím .

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Ja si naďalej myslím, že by ste budovu nemali odpisovať. Ak som dobre porozumela kúpili ste budovu, ktorá bola kolaudovaná na iný účel, ako ju plánujete využívať. Vy ste ju kúpili a začali rekonštruovať, podľa: § 33 Účtovanie obstarania dlhodobého majetku -
    Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov23). - a tieto nemáte splnené (užívacie povolenie)

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    adato
    Ja si naďalej myslím, že by ste budovu nemali odpisovať. Ak som dobre porozumela kúpili ste budovu, ktorá bola kolaudovaná na iný účel, ako ju plánujete využívať. Vy ste ju kúpili a začali rekonštruovať, podľa: § 33 Účtovanie obstarania dlhodobého majetku -
    Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov23). - a tieto nemáte splnené (užívacie povolenie)
    Plne súhlasím s týmto názorom.
    A ete niečo.Ak majetok nie je technicky užívania schopný, sú náklady na jeho uvedenie do stavu schopného na používanie súčasťou obstarávacích nákladov. Nemôžem kúpiť zrúcaninu a tváriť sa, že je užívania schopná.


    Ešte k tomu názoru audítora. Z ktorého roku bol? Už niekoľko rokov platí, že ak nehnuteľnosť prevezmem a začnem používať pred právoplatným povolením vkladu, je to deň uskutočnenia účtovného prípadu (§ 2 ods. 2 postupov).
    Aj pre účely daní to platí.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.