Zavrieť

Porady

životná pistka a zníženie základu dane

Mám zamestnanca, ktorý si v roku 2005 uplatnil zníženie základu dane o sumu životnej poistky, ktorú zaplatil. Teraz uvedenuú poistku zrušil a poisťovňa mu vrátlila časť peňazí. Ako to mám vysporiadať s daňovým úradom ? Ako vrátiť daň. úradu pomernú časť dane ? Stačí to v ročnom zúčtovaní ? Kde to tam uviesť ? ďakujme za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ivanam
    Mám zamestnanca, ktorý si v roku 2005 uplatnil zníženie základu dane o sumu životnej poistky, ktorú zaplatil. Teraz uvedenuú poistku zrušil a poisťovňa mu vrátlila časť peňazí. Ako to mám vysporiadať s daňovým úradom ? Ako vrátiť daň. úradu pomernú časť dane ? Stačí to v ročnom zúčtovaní ? Kde to tam uviesť ? ďakujme za radu
    § 11 ods. 9 zákona o dani z príjmov:

    (9) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši vek 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 7 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.

    Takže ak to bolo iba v jednom roku tých 12.000, tak si to môže rozložiť a každý rok si zvýši základ dane (opačný postup ako pri znižovaní - uvedie sa v časti príjmov) o 4000 SKK počas nasledujúcich 3 rokov. Alebo to môže urobiť aj hneď v prvom roku a uvedie si celú čiastku.

    ivanam je offline (nepripojený) ivanam

    ivanam
    ďakujem za odpoveď. Aj som si to tak myslela. Ale ešte by som si chcela overiť, či to mám potom pripočítať do riadku "Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov" alebo či by som to nemohla dať mínusom do riadku "príspevky na dopl. sporenie, poistenie..."

    camelfly je offline (nepripojený) camelfly

    camelfly
    musite mi to tu prepacit ale ten nazov TEMY vynikol strasne super

    životná pistka a zníženie základu dane

    je to zlaty preklep

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    camelfly
    musite mi to tu prepacit ale ten nazov TEMY vynikol strasne super

    životná pistka

    je to zlate
    Je dobrý, mohol byť aj čistka, to by bolo horšie.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Trošku Vás naučím, ako sa pracuje s drakom:

    Najskôr si v drakovi kliknete na "značky" a v nich na "rocne zuctovanie dane".

    Dostanete takýto zoznam:
    http://www.porada.sk/tags/index.php?...ctovanie-dane/

    A tam si vyberiete príspevok:
    http://www.porada.sk/showthread.php?t=37859

    A v ňom sa dočítate:

    Kedy môže zamestnanec požiadať o ročné zúčtovanie dane

    Zamestnanec môže požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane
    - ak v danom roku poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti,
    - ak nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane ako sumy príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie alebo životné poistenie podľa § 11 ods. 5 až 7,
    - a ak aj mal príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou podľa § 43 tak neuplatňuje pri týchto príjmoch postup podľa § 43 ods. 7 (tzv. "dodanenie").

    V drakovi nájdete aj toto:
    http://www.porada.sk/showthread.php?t=37037

    A tam text:

    Daňové priznanie za rok 2006 je povinný podať aj daňovník, ktorý za rok 2006 dosiahol zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti (§ 5 zákona), presahujúce sumu 45408 Sk, ak:
    - plynú od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,
    - plynú zo zdrojov v zahraničí okrem prípadov uvedených v § 32 ods.4,
    - nemožno z týchto príjmov zraziť preddavok na daň (najmä preto, lebo šlo o nepeňažné príjmy),
    - daňovník nepožiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane,
    - daňovník požiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane ale nepredložil do 15.2. doklady od iných zamestnávateľov
    - daňovník je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 5 až 7 - napríklad daňovník pri účelovom sporení vybral nasporenú sumu pred uplynutím 10 rokov doby sporenia.

    Nika je offline (nepripojený) Nika

    Nika
    Zamestnanec si za rok 2005 uplatnil zníženie základu dane o ŽP. Túto poistku v roku 2006 zrušil a uzavrel nové ŽP. Ako ďalej? Podľa mňa by to mal vrátiť a za rok 2006 uplatniť zníženie ZD z novej poistky......

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Nika Pozri príspevok
    Zamestnanec si za rok 2005 uplatnil zníženie základu dane o ŽP. Túto poistku v roku 2006 zrušil a uzavrel nové ŽP. Ako ďalej? Podľa mňa by to mal vrátiť a za rok 2006 uplatniť zníženie ZD z novej poistky......
    Áno, presne tak. Akurát že to vrátenie si môže rozdeliť do 3 nasledujúcich rokov.

    životná pistka a zníženie základu dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.