Zavrieť

Porady

Oznámenie platiteľa dane

Potrebujem pomôct. Som živnostník a zamestnávala som v novembri na dohodu. Jeden môj zamestnanec mal hruby prijem 12 000,- Sk. Z toho som mu zrazila 7658,- Sk nezdaniteľnú časť. Daň mi vyšla 824,- Sk. Mám problém s vyplením oznámenia platiteľa dane o zrazení a odvedení dane vyberanej zrážkou. Neviem,čo mam uviesť do kolonky druh zdaniteľného príjmu. Čítala som si už aj zákon ale nejako mi to nemysli. Môžem dať do tej kolonky, že ide o daň zo mzdy? Taktiež keď som vyplatila zamestnancovi mzdu v decembri, tak mám v kolonke kalendárny mesiac v ktorom bola zrazena daň uviesť december? Dokedy mám vlastne to oznámenie zaslať na daňový úrad?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    babyslecna
    Potrebujem pomôct. Som živnostník a zamestnávala som v novembri na dohodu. Jeden môj zamestnanec mal hruby prijem 12 000,- Sk. Z toho som mu zrazila 7658,- Sk nezdaniteľnú časť. Daň mi vyšla 824,- Sk. Mám problém s vyplením oznámenia platiteľa dane o zrazení a odvedení dane vyberanej zrážkou. Neviem,čo mam uviesť do kolonky druh zdaniteľného príjmu. Čítala som si už aj zákon ale nejako mi to nemysli. Môžem dať do tej kolonky, že ide o daň zo mzdy? Taktiež keď som vyplatila zamestnancovi mzdu v decembri, tak mám v kolonke kalendárny mesiac v ktorom bola zrazena daň uviesť december? Dokedy mám vlastne to oznámenie zaslať na daňový úrad?
    Prečo chceš v tomto prípade vyplňovať tlačivo "oznámenia platiteľa dane o zrazení a odvedení dane vyberanej zrážkou"?

    babyslecna je offline (nepripojený) babyslecna

    babyslecna
    No na daňovom úrade mi povedali, že keď som zamestnávala dohodárov, tak mám vyplniť tlačivo oznámenie platiteľa dane o zrazení a odvedení dane.

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    babyslecna
    No na daňovom úrade mi povedali, že keď som zamestnávala dohodárov, tak mám vyplniť tlačivo oznámenie platiteľa dane o zrazení a odvedení dane.
    Ale keď si mu z HM odpočítala nezdaniteľnú časť, to znamená, že Ti asi podpísal Vyhlásenie k dani a v tomto prípade nejde o zrážkovú daň, ale o preddavkovú.

    Topas je offline (nepripojený) Topas

    Topas
    Zrážková daň sa zráža iba pri príjme do 5.000,- Sk a nesmie byť podpísané vyhlásenie, t.z. že sa neuplatňuje odpočítateľná položka ani nepriznáva daňový bonus.

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    zrážkovú daň upravuje § 43 zákona o dani z príjmov; čo sa týka závislej činnosti tak sa daň vyberá zrážkou ( § 43 ods. 3 písm. j)) iba ak: "príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33".

    tieto podmienky nespĺňaš - podľa toho čo je uvedené v tvojej otázke

    babyslecna je offline (nepripojený) babyslecna

    babyslecna
    Takže akú mám teraz povinnosť voči daňovému úradu? Zaplatiť za zamestnanca-dohodára daň 842 Sk a ďalej?

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    babyslecna
    Tak teraz tomu už vôbec nerozumiem
    Nerozumiem tomu, že nerozumieš.

    §43 odsek 3 písmeno j) hovorí jednoznačne o tom, kedy sa môže zraziť z príjmu zo závislej činnosti zrážková daň:

    "j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33."

    Píšeš, že príjem bol 12000. V tom okamžiku musíš na zrážkovú daň zabudnúť...
    Ďalej píšeš o uplatnení 7658 Sk nezdaniteľnej čiastky. To je ďalší dôvod na to, aby si sa zrážkovou daňou v tomto prípade nezaoberala.

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    babyslecna
    Takže akú mám teraz povinnosť voči daňovému úradu? Zaplatiť za zamestnanca-dohodára daň 842 Sk a ďalej?
    a ďalej poslať na DÚ za posledný štvrťrok Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň.... + tiež ročné Hlásenie.

    babyslecna je offline (nepripojený) babyslecna

    babyslecna
    Takže jednoducho odvediem za zamestnanca daň a nemusím už nič zasielať daňovému úradu ?

    Topas je offline (nepripojený) Topas

    Topas
    babyslecna
    Takže akú mám teraz povinnosť voči daňovému úradu? Zaplatiť za zamestnanca-dohodára daň 842 Sk a ďalej?
    Do 5 dní od výplatenia mzdy musíš zaplatiť DÚ daň. Predpokladám, že zamestnávateľ je zaregistrovaný za platiteľa dane zo závislej činnosti. Do 30 dní od ukončenia štvrťroka sa podáva Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch a do 31.3. násl. roka (pri tomto termíne si nie som celkom istá) sa podáva Hlásenie. Zamestnancovi po ukončení roka dáš potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch. Taktiež sa zamestnancovi dáva potvrdenie na účely RZZP.

    babyslecna je offline (nepripojený) babyslecna

    babyslecna
    Ďakujem veľmi pekne za pomoc. Nechápem, prečo mi na Daňovom úrade podali milnú informáciu.

    eskoes je offline (nepripojený) eskoes

    eskoes
    babyslecna
    Ďakujem veľmi pekne za pomoc. Nechápem, prečo mi na Daňovom úrade podali milnú informáciu.
    možno mysleli zraziť a odviesť preddavok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.