Zavrieť

Porady

živnostník a motorové vozidlo manželky

Od 2.1.2006 si chcem založiť živnosť v rámci voľných živností. Na podnikanie budem využívať motorové vozidlo, ktoré je napísané na manželku. Aké kroky musím urobiť, aby som si náklady na vozidlo mohol uplatniť v daňovom priznaní?
Usporiadat
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

davidd
Od 2.1.2006 (zrejme 2007) si chcem založiť živnosť v rámci voľných živností. Na podnikanie budem využívať motorové vozidlo, ktoré je napísané na manželku. Aké kroky musím urobiť, aby som si náklady na vozidlo mohol uplatniť v daňovom priznaní?
v prvom rade, ak bude vozidlo používané na podnikanie, tak treba zaplatiť daň z motorových vozidiel; ak nebude zaradené do obch. majetku, nemožno si uplatniť náklady na opravy, odpisy apod. ale, ak je vozidlo v BSM, považuje sa za vlastné (aj keď je písané na manželku) a môžete si v zmysle § 19 ods. 2 písm e) uplatňovať okrem náhrad za spotrebované PHM aj základnú sadzbu náhrady za každý jeden kilometer - teraz 6,20 Sk/km
ak by nebolo vozidlo v BSM, tak nie je to vaše vlastné vozidlo, tým pádom nemáte nárok na 6,20 Sk/km, ale iba na benzín;
Naposledy upravil skaspa : 14.12.06 at 10:40
0 0
davidd davidd

davidd je offline (nepripojený) davidd

Jasné, že od 2.1.2007. Vozidlo je v BSM, ak ho nezaradím do majetku a budem využívať na podnikanie aké doklady musím viesť (cesťáky???)
0 0
Martinbiro Martinbiro

Martinbiro je offline (nepripojený) Martinbiro

BSM je co ?
0 0
AHA AHA

AHA je offline (nepripojený) AHA

Evidenciu jázd
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

BSM = bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
AHA
Evidenciu jázd
Len doplním, že je dobré si odložiť aspoň jeden bloček od tankovania. Na základe ceny uvedeného na bločku potom budeš prerátavať paušálne náhrady. Ja aspoň to tak robím, nakoľko zo strany DÚ už som mal takúto požiadavku.
0 0
Martinbiro Martinbiro

Martinbiro je offline (nepripojený) Martinbiro

ja ked som sa na tento problem pytal na danovom tak mi nevedeli poriadne odpovedat lebo som chcel tiez takto dat auto lebo auto je na manzelku a 3 rocne
0 0
davidd davidd

davidd je offline (nepripojený) davidd

Všetkým ďakujem, som začiatočníka len pred mesiacom som náhodne našiel túto stránku, kde je kopec informácií, ktoré mi veľmi pomôžu. Chvíľu mi ale trvalo, kým som našiel odvahu sem svoju otázku napísať.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Martinbiro
ja ked som sa na tento problem pytal na danovom tak mi nevedeli poriadne odpovedat lebo som chcel tiez takto dat auto lebo auto je na manzelku a 3 rocne
Auto ktoré je v BSM sa považuje za auto vlastné z hladiska daňovo uznateľných výdavkov. Stanovisko DÚ SC
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Martinbiro
ja ked som sa na tento problem pytal na danovom tak mi nevedeli poriadne odpovedat lebo som chcel tiez takto dat auto lebo auto je na manzelku a 3 rocne
opýtaj sa tu a máš po probléme
Naposledy upravil skaspa : 14.12.06 at 10:03
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
davidd
Všetkým ďakujem, som začiatočníka len pred mesiacom som náhodne našiel túto stránku, kde je kopec informácií, ktoré mi veľmi pomôžu. Chvíľu mi ale trvalo, kým som našiel odvahu sem svoju otázku napísať.
Odvaha ti už nechýba potom smelo pridávaj. Preto je táto stránka taká živá.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

To davidd: .... a neboj sa používať aj tlačítka SUHLAS a oceňujem...
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Ja sa tiež opátám na Váš názor. Manžel kúpil auto (staršie) ako nepodnikateľ rok pred uzavretím manželstva, manželmi sme 5 rokov počas ktorých sme sa spoločne podieľali na údržbe auta. Ja som si ho teraz prihlásila na daň z motorových vozidiel, myslíte že si môžem uplatniť náhradu PHM + amortizáciu?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Kája.
Ja sa tiež opátám na Váš názor. Manžel kúpil auto (staršie) ako nepodnikateľ rok pred uzavretím manželstva, manželmi sme 5 rokov počas ktorých sme sa spoločne podieľali na údržbe auta. Ja som si ho teraz prihlásila na daň z motorových vozidiel, myslíte že si môžem uplatniť náhradu PHM + amortizáciu?
Ak si SZČO tak v tom prípade si môžeš toto vozidlo prenajať. Tieto náhrady by ti prináležiali, ak by to bolo Tvoje vlastné vozidlo, nezahrnuté v obchodnom majetku.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
A čo tak zmluvu o zapožičaní? Pri prenajme by malo isť o odplatný nájom.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
smith
A čo tak zmluvu o zapožičaní? Pri prenajme by malo isť o odplatný nájom.
A pri zmluve o zapožičaní to tiež nie je zadarmo.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Nie je možné urobiť zmluvu o prenájme,prípadne o vypožičaní s manželom/kou ak majú BSM.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Melnick
Nie je možné urobiť zmluvu o prenájme,prípadne o vypožičaní s manželom/kou ak majú BSM.
Majka, ale to auto nepatrí do BSM.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
OK. Danilka
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Ja som tiež najprv rozmýšľala na prenájmom aj odkúpením od manžela, ale to som zavrhla nakoľko máme BSM. Neviem čo s tým, nakoľko to auto ja využívam na moje podnikanie, manžel má druhé.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať