Zavrieť

Porady

Dobrovoľné NP

Platila som si 1/2 roka dobr.nem poistenie do 31.6.2006, pretože som od 1.7.2006 bola povinná si toto poistenie platiť tak , som sa s dobr.platenia odhlásila. Môžem sa teraz nanovo prishlásiť ako dobr. plátca s tým , že sa mi zaráta aj tento polrok platenia ? Alebo musím zase čakať 270 dní a až potom mám nárok na nem. dávky z dobrovoľného NP. V r.2004,2005 som nebola nem.poistená.
Usporiadat
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

liduska
Platila som si 1/2 roka dobr.nem poistenie do 31.6.2006, pretože som od 1.7.2006 bola povinná si toto poistenie platiť tak , som sa s dobr.platenia odhlásila. Môžem sa teraz nanovo prishlásiť ako dobr. plátca s tým , že sa mi zaráta aj tento polrok platenia ? Alebo musím zase čakať 270 dní a až potom mám nárok na nem. dávky z dobrovoľného NP. V r.2004,2005 som nebola nem.poistená.
Citujem § 33 ods. 2 Zákona o sociálnom poistení:
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola dobrovoľne nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby.
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

Zitka a 270 dní pracovných či kalendárnych? Vďaka.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

liduska
Zitka a 270 dní pracovných či kalendárnych? Vďaka.
Vždy sa počítajú kalendárne dni.
0 0
MILKA58 MILKA58

MILKA58 je offline (nepripojený) MILKA58

1.4.2006 som si otvorila živnosť a keďže nemám povinnosť platiť nemocenské, od 4.alebo 5.mája (31.12.2006 mi uplynie 270 dní) som sa dobrovoľne nemocensky poistila. Platím si samozrejme čiastku z minimálnej mzdy. Chcem sa opýtať, či aj mne sa oplatí teraz do konca roka zvýšiť si VZ a zároveň hneď od nového roka zase prejsť na dobrovoľné z minimálnej mzdy? Čítala som príspevok od p.Mihála, rieši tak rôzne prípady, ale konkrétne taký ako mám ja nie. Za radu ďakujem.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

MILKA58
1.4.2006 som si otvorila živnosť a keďže nemám povinnosť platiť nemocenské, od 4.alebo 5.mája (31.12.2006 mi uplynie 270 dní) som sa dobrovoľne nemocensky poistila. Platím si samozrejme čiastku z minimálnej mzdy. Chcem sa opýtať, či aj mne sa oplatí teraz do konca roka zvýšiť si VZ a zároveň hneď od nového roka zase prejsť na dobrovoľné z minimálnej mzdy? Čítala som príspevok od p.Mihála, rieši tak rôzne prípady, ale konkrétne taký ako mám ja nie. Za radu ďakujem.
Samozrejme že sa oplatí, teraz v 12/06 ukončiť DNP z min. VZ a znova sa prihlásiť z max. VZ aby si RO pre výpočet PN, materskej alebo OČR v r. 2007 mala z max. VZ. Nevieš čo sa môže stať a už od 1.1.07 to môžeš využiť.
Pekný večer...
Naposledy upravil Manual : 19.12.06 at 21:05
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

Zaujímalo by ma , keď si nepracujúci dôchodca začne platiť DNP ,lekár mu tiež pri chorobe vystaví PN-ku? Má právo na PN-ku?
Naposledy upravil liduska : 22.12.06 at 20:42
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Lidka ano má nárok viď tu: § 14 ods. 2 zákona o soc. poistení http://www.porada.sk/t34221-dobrovol...poistenie.html
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

Janko, ale mňa by zaujímalo, koho uvedie lekár namiesto zamestnávateľa naPN-ke , vieš mám známeho dôchodcu , ktorý má často zdravotné problémy , má chorobu z povolania zato chcem takéto podrobnosti a tiež keď nepracuje či nebude problém s vystavením PN-ky od lekára, hoci má ako nepracujúci dôchodca právo platiť DNP. Už som si všetko tu naštudovala, ale takéto príklady som tu nenašla.Vďaka.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Dôchodca v prvom rade si tú PN-ku musí pýtať, pravdepodobne lekári si ešte nezvykli že aj dôchodcovia sa môžu DNP. / doba je taká, že dôchodca zbytočne nevyhadzuje... / A miesto zamestnávateľa tam pravdepodobne uvedie že je DNP. S tým by som si starosť nerobil, to je na lekárovi. Podstatné je že dôchodca je poistený a s PN-kou zajde na SP a bude čakať aká maródka mu príde.
Pekný deň...
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Sociálna poisťovňa vyžaduje formuláciu: dobrovoľne nemocensky poistená osoba
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Lekár do kolonky zamestnávateľ píše vždy to ako alebo kto prihlasuje klienta. Ak zamestnávateľ v kolónke je zamestnávateľ. Aj je DPO tak tam bude DPO. AK je povinne platiaci tak Szčo.
0 0
Esmacka Esmacka

Esmacka je offline (nepripojený) Esmacka

Pracovný pomer bol so mnou ukončený dohodou k 31.10.2006 a od 1.11.2006 som evidovaná nezamestnaná. Od 12.11.2006 som na PN a predpokladám ešte do polovice januára 2007. Je nejaká možnosť aj pre mňa dobrovoľne nemocensky poistiť sa ešte do konca roka 2006 ? V októbri 2007 mám plánovanú operáciu. Na PORADE sa mi nedarí nájsť podobný problém. Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Žiaden problém nie je taký, aby ste ho presne našli popísaný na Porade.

Ak máte trvalý pobyt na Slovensku a máte aspoň 16 rokov, môžete sa i vy prihlásiť v SP ako DNPO.

Vo vašom prípade sa preto rýchlo ešte pred koncom roka prihláste na DNP, so základom 25911 Sk. Ten zmeňte k 1.1.2007 na 7600 Sk. Ostatné info tu už nájdete.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Marína
Sociálna poisťovňa vyžaduje formuláciu: dobrovoľne nemocensky poistená osoba
Súhlasím, a v legitimácii dočasne práceneschopného poistenca sa v kolónke Poistný vzťah zaškrtne krížikom okienko pri čísle 3 ( to je dobrovoľne nemocensky poistená osoba ).
0 0
Esmacka Esmacka

Esmacka je offline (nepripojený) Esmacka

Ďakujem za rýchlu odpoveď, nejak ma to mýli že som na PN a zatiaľ som to pochopila tak, že sa počas nej neplatí. Ďakujem

Doplňujem:
Podľa § 140 zákona, dobrovoľne nemocensky poistená osoba nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské, ošetrovné alebo materské a v období, počas ktorého vykonáva zdokonaľovaciu službu v ozbrojených silách. V praxi to znamená, že obvyklá suma poistného sa v mesiaci, v ktorom poberá napr. nemocenské, alikvótne kráti podľa počtu kalendárnych dní.

Mám tomu rozumieť tak, keď sa mi do konca roka poskytuje nemocenské a stanem sa dnes DNPO, za obdobie do 31.12.2006 nie som povinná platiť poistné na nemocenské ale môžem ? Skúsi mi to ešte niekto vysvetliť ? Aký bude môj DVZ pre rok 2007 ? Za skorú odpoveď veľmi pekne ďakujem.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Esmacka
Ďakujem za rýchlu odpoveď, nejak ma to mýli že som na PN a zatiaľ som to pochopila tak, že sa počas nej neplatí. Ďakujem

Doplňujem:
Podľa § 140 zákona, dobrovoľne nemocensky poistená osoba nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské, ošetrovné alebo materské a v období, počas ktorého vykonáva zdokonaľovaciu službu v ozbrojených silách. V praxi to znamená, že obvyklá suma poistného sa v mesiaci, v ktorom poberá napr. nemocenské, alikvótne kráti podľa počtu kalendárnych dní.

Mám tomu rozumieť tak, keď sa mi do konca roka poskytuje nemocenské a stanem sa dnes DNPO, za obdobie do 31.12.2006 nie som povinná platiť poistné na nemocenské ale môžem ? Skúsi mi to ešte niekto vysvetliť ? Aký bude môj DVZ pre rok 2007 ? Za skorú odpoveď veľmi pekne ďakujem.
Tebe teraz nemocenské nie je poskytované z DNP. Nárok na nemocenské z DNP budeš mať až po splnení 270 dní poistenia. Preto teraz aj keď si na PN musíš si platiť DNP, aby si v budúcnosti mohla čerpať PN z tohto DNP z max. VZ tak ako písal p. Mihál vyššie. A PN pri tej plánovanej operácii v 10/07 by sa stíhala z max. VZ.
Len na podanie prihlášky na DNP máš v r. 2006 už prakticky len 2 dni... !!!
Naposledy upravil Manual : 27.12.06 at 10:58
0 0
Esmacka Esmacka

Esmacka je offline (nepripojený) Esmacka

Ďakujééém za odpoveď, som technik a podľa dátumu registráciu úplný začiatočník. Všetky pojmy z tejto oblasti sú pre mňa „španielská dedina“ a dojmy z porady zatiaľ super. Ja Vás skrátka obdivujem, že i napriek Vašej pracovnej vyťaženosti si nájdete čas na problémy iných – možno že je to už taká „diagnóza“. Tak nech sa Vám všetkým darí robiť radosť iným aj naďalej
PS:bežím do SP
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Neviem ako v iných mestách, ale v Košiciach SP je 27-29.12.2006 zatvorená. Funguje len podateľňa a pokladňa. Keďže v podateľni prihlášky na DNP nepreberajú(z dôvodu, že vám v podateľni nevedia prideliť ident.číslo), musíte sa "prebiť" cez vrátnika na odd. registra poistencov. Zopár pracovníčok má službu. Ak nie, "dotlačte" službu v podateľni, aby vám prihlášku prevzala a IČ si zistite neskôr.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

U nás reg. čílo posielajú poštou doporučene, takže by problém byť nemal, len aby bola prihlásená.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Naše pracovníčky pracujú ako včielky a navyše boli aj milé- . Ja som dnes riešila čo sa dalo ,vôbec nereptali prečo odhlasujem, prihlasujem a robím zmenu. Robia ešte aj v piatok,takže u nás ešte je čas na prípadné ďalšie zmeny .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať