Zavrieť

Porady

Pausalne vydavky, 2006(2 mesiace) platca DPH

Som zivostnik a v mesiacoch febr., marec 2006
som bol platcom DPH. Vo zvysnich mesacoch uz nie.
Za rok 2006 chcel by som uplatnit pausalne vydavky (40%)
za cely rok. Je to mozne, alebo to mozem uplatnit len na
mesaice ked som nebol platca DPH? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov:
    Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

    Platiteľom DPH ste boli len časť zdaňovacieho obdobia (berie sa do úvahy zdaňovacie obdobie podľa zákona o dani z príjmu, čiže kalendárny rok), paušálne výdavky je vždy možné použiť len na celé zdaňovacie obdobie, neni možné použiť len na vybrané mesiace v roku paušálne výdavky a na ostatné skutočné - musíte si vybrať jeden spôsob (paušálne výdavky alebo skutočné)
    Aj keď ste boli platiteľom dva mesiace v roku, môžete použiť paušálne výdavky, ale tieto musíte uplatňovať na celé zdaňovacie obdobie (kalendárny rok)

    tibor13 je offline (nepripojený) tibor13

    tibor13
    precital som diskusiu a su tam rozne nazory. Takze mozem uplatnit paus. vydavky za cely rok? Nejak mi to nie je uplne jasne :-(

    -DPH na vstupe a vystupe som mal 0Sk za tie 2 mesiace
    Dakujem a stastne vianoce.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Môžeš uplatniť výdavky percentom z príjmov ( paušálne výdavky). Umožňuje Ti to citovaný § 6 ods.10 Zákona o dani z príjmov.

    Daňovník sa musí rozhodnúť, aký spôsob uplatňovania výdavkov bude používať. Tento spôsob uplatňuje počas celého zdaňovacieho obdobia.

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    Citujem poradca 5-6 rok 2006, komentár k par. 6, ods. 10
    Len ten daňovník, ktorý bol napr. k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia platiteľom dane z pridanej hodnoty a k 31. decembru tohto zdanovacieho už nie je, alebo ten, ktorý k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty a k 31. decembru tohto zdaňovacieho obdobia už bude, si na základe zmeny vykonanej v tomto ustanovení môže uplatniť v príslušnom zdaňovacom období, v ktorom bol len po časť tohto zdaňovacieho obdobia platiteľom dane z pridanej hodnoty, výdavky percentom z príjmov.

    Súhlasím s Johankou

    V súvislosti s touto témou ma napadla jedna otázka:
    Ak som časť zdaňovacieho obdobia /január, február 2006/, bola platiteľom DPH, rozhodla som sa že si budem uplatňovať paušálne výdavky 40%. V januári r. 2006 som vystavila pr. faktúru: Základ 10.000 Sk, DPH 1.900 Sk,- Spolu 11.900 Sk,-. /uhradená bola v januári 2006 v čiastke 11.900 Sk,-/ Akú sumu si zarátam do príjmov január 2006??

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    dracica
    V súvislosti s touto témou ma napadla jedna otázka:
    Ak som časť zdaňovacieho obdobia /január, február 2006/, bola platiteľom DPH, rozhodla som sa že si budem uplatňovať paušálne výdavky 40%. V januári r. 2006 som vystavila pr. faktúru: Základ 10.000 Sk, DPH 1.900 Sk,- Spolu 11.900 Sk,-. /uhradená bola v januári 2006 v čiastke 11.900 Sk,-/ Akú sumu si zarátam do príjmov január 2006??
    do príjmov január 2006 si zarátaš 10 000 Sk, lebo DPH u platiteľa uplatnená na výstupe nie je predmetom dane - § 3 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov;
    aj keby bola faktúra uhradená v máji 2006, kedy by si už nebola platiteľom DPH, tak DPH z predmetnej faktúry vo výške 1 900 Sk už bola "odvedená" štátu cez daňové prizanie,
    takže aj keby takáto faktúra bola uhradená v čase, keď už si neni platiteľ DPH, ale vystavená v čase keď bol paltiteľom DPH, ide do príjmov iba 10 000 Sk, lebo tých 1 900 Sk je stále DPH a tá nie je predmetom dane;

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    skaspa
    do príjmov január 2006 si zarátaš 10 000 Sk, lebo DPH u platiteľa uplatnená na výstupe nie je predmetom dane - § 3 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov;
    aj keby bola faktúra uhradená v máji 2006, kedy by si už nebola platiteľom DPH, tak DPH z predmetnej faktúry vo výške 1 900 Sk už bola "odvedená" štátu cez daňové prizanie,
    takže aj keby takáto faktúra bola uhradená v čase, keď už si neni platiteľ DPH, ale vystavená v čase keď bol paltiteľom DPH, ide do príjmov iba 10 000 Sk, lebo tých 1 900 Sk je stále DPH a tá nie je predmetom dane;
    Presne toto som si myslela, ved je to logické
    Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach. Ako si eviduje DPH???

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    dracica
    Ako si eviduje DPH???
    neviem, asi som moc nepochopil, čo si myslela, ale skúsim:
    DPH odvedie štátu v januári bez ohľadu na to, či bola faktúra uhradená - vedie záznamy podľa § 70 zákona o DPH, kde uvedenie na výstupe 1 900 SK;
    ak mu potom v máji príde úhrada 11 900 Sk tak v peňažnom denníku uvedie príjmy zdaniteľné 10 000 Sk a príjmy neovplyvňujúce základ dane, časť DPH 1 900 Sk,
    takisto bude postupovať aj keď si uplatňuje paušálne výdavky a neúčtuje v peňažnom denníku, len vedie evidencie o príjmoch, zásobách a pohľadávkach, v čase úhrady zaeviduje príjem 11 900 Sk - z toho daňový len 10 000 Sk a súčasne si zaznamená uhradenú pohľadávku.
    Naposledy upravil skaspa : 25.12.06 at 11:50 Dôvod: doplnenie pri uplatňovaní pauš. výdavkov

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    skaspa
    neviem, asi som moc nepochopil, čo si myslela, ale skúsim:
    DPH odvedie štátu v januári bez ohľadu na to, či bola faktúra uhradená - vedie záznamy podľa § 70 zákona o DPH, kde uvedenie na výstupe 1 900 SK;
    ak mu potom v máji príde úhrada 11 900 Sk tak v peňažnom denníku uvedie príjmy zdaniteľné 10 000 Sk a príjmy neovplyvňujúce základ dane, časť DPH 1 900 Sk,
    hmm myslela som ked si uplatňuje paušálne výdavky a nevedie si jednoduché účtovníctvo... Ale máš pravdu postupuje podľa par. 70 vedenie záznamov Zákona o dani z pridanej hodnoty..Ďakujem

    Pausalne vydavky, 2006(2 mesiace) platca DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.