Zavrieť

Porady

zabudnuté úroky

Dobrý deň,
v roku 2005 v máji poskytol spoločník pôžičku, zaúčtovaná na 221/365. V roku 2005 o úrokoch nebolo účtované. Z pôžičky nie je splatená ani koruna a rok je preč. Problém mám takýto:
1. mám preúčtovať záväzok z 365 na 479?
2. mám zaúčtovať úroky za rok 2006, alebo stačí zaúčtovať všetky úroky komplet po splatení pôžičky?
3. a čo s nenaúčtovaným úrokom za rok 2005?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    úrok mal byť účtovaný v časovej a vecnej súvislosti. Teda do období, do kt. časovo patrí.

    JankaV je offline (nepripojený) JankaV

    JankaV
    toho som sa obávala. Len teraz neviem, čo s tým. Či ich neúčtovať vôbec za minulé obdobia a tento rok budem účtovať úroky prislúchajúce roku 2006, alebo zaúčtovať aj tie z roku 2005.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    JankaV
    toho som sa obávala. Len teraz neviem, čo s tým. Či ich neúčtovať vôbec za minulé obdobia a tento rok budem účtovať úroky prislúchajúce roku 2006, alebo zaúčtovať aj tie z roku 2005.
    Aj tie za r.2005, ale ako nedaňový náklad. Predpokladám, že nemajú významný vplyv.

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    Z toho čo som si prečítal sa chcem uistiť či rozmýšľam správne:

    Naša spoločnosť poskytla finančnú výpomoc na základ zmluvy o fin.výpomoci inej PO , v zmluve sa píše o výške úrokov.
    Čiže teraz - musím vypočítať výšku úrokov ( nemáte niekto dáku pomôcku na ich výpočet?) a ich vyfakturovať tej PO v roku 2007a dať ich do výnosu roku 2006 s textáciou ...fakturujeme Vám úroky z poskytnutej fin.výpomoci..........výška úroku k 31.12.2006 je .... .

    Takže mi napríklad vychádza výška úroku 1500Sk
    teraz / v roku 2007/ zaúčtujem
    a/ 311/385 .....1500 Sk
    b/ v roku 2006 urobím ID ako 385/662 .....1500Sk


    rozmýšľam správne? Ak nie prosím o radu.
    ĎAKUJEM!

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    V podstate rozmýšľaš správne, účtovanie je OK.

    Ináč, faktúra nemusí byť, stačí Ti zmluva ako podklad. Ale môže.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    plavčík
    Z toho čo som si prečítal sa chcem uistiť či rozmýšľam správne:

    Naša spoločnosť poskytla finančnú výpomoc na základ zmluvy o fin.výpomoci inej PO , v zmluve sa píše o výške úrokov.
    Čiže teraz - musím vypočítať výšku úrokov ( nemáte niekto dáku pomôcku na ich výpočet?) a ich vyfakturovať tej PO v roku 2007a dať ich do výnosu roku 2006 s textáciou ...fakturujeme Vám úroky z poskytnutej fin.výpomoci..........výška úroku k 31.12.2006 je .... .

    Takže mi napríklad vychádza výška úroku 1500Sk
    teraz / v roku 2007/ zaúčtujem
    a/ 311/385 .....1500 Sk
    b/ v roku 2006 urobím ID ako 385/662 .....1500Sk


    rozmýšľam správne? Ak nie prosím o radu.
    ĎAKUJEM!
    Faktúry vystavuješ za služby, alebo za tovar. Za úroky faktúry nevystavuješ, účtuješ na základe zmluvy o úvere ( pôžičke).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.