Zavrieť

Porady

Výpredaj tovaru za desatinu ceny

Pomôžete?S.r.o. platca DPH likvidovala predajňu a predala staré zásoby za desatinu nákupnej, resp. skladovej ceny. Predaj bol cez ERP a DPH bola odvedená z tejto predajnej ceny. Mám trochu pochybnosti, či:- Nie je potrebné odviesť DPH ešte aj z rozdielu nákupnej a predajnej ceny, keďže táto predajná cena bola oveľa nižšia ako nákupná?- Môže mi celá nákupná cena ostať na 504, resp. bude rozdiel nákupnej a predajnej ceny pripočítateľnou položkou v daňovom priznaní?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Lydka R
    Pomôžete?S.r.o. platca DPH likvidovala predajňu a predala staré zásoby za desatinu nákupnej, resp. skladovej ceny. Predaj bol cez ERP a DPH bola odvedená z tejto predajnej ceny. Mám trochu pochybnosti, či:- Nie je potrebné odviesť DPH ešte aj z rozdielu nákupnej a predajnej ceny, keďže táto predajná cena bola oveľa nižšia ako nákupná?- Môže mi celá nákupná cena ostať na 504, resp. bude rozdiel nákupnej a predajnej ceny pripočítateľnou položkou v daňovom priznaní?
    Pri likvidácii predajne je možné dopredať zásoby aj za nižšiu, ako nákupnú cenu. Z rozdielu nákupnej a predajnej ceny netreba odviesť DPH. Celá nákupná cena zostane na 504 a rozdiel nie je pripočítateľnou položkou v DP.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    ďakujem Anja111, som rada, že si ma vyviedla z pochybností.

    Evana je offline (nepripojený) Evana

    Evana
    Mam opacny problem. Ide tiez o firmu, ktora likviduje predajnu a spravila velky vypredaj s vyraznymi zlavami. Firma sa ale nechce dostat do straty a ak by som to spravila tak, ako je spominane vyssie, urcite by v nej bola. Poradite mi, ako to urobit? Ide mi hlavne o to, vyhnut sa uctovnej strate, takze pripocitatelna polozka v DP mi asi nepomoze. Skor, ci existuje nejaky iny sposob, ako znizit naklady...
    Dakujem!

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Evana Pozri príspevok
    Mam opacny problem. Ide tiez o firmu, ktora likviduje predajnu a spravila velky vypredaj s vyraznymi zlavami. Firma sa ale nechce dostat do straty a ak by som to spravila tak, ako je spominane vyssie, urcite by v nej bola. Poradite mi, ako to urobit? Ide mi hlavne o to, vyhnut sa uctovnej strate, takze pripocitatelna polozka v DP mi asi nepomoze. Skor, ci existuje nejaky iny sposob, ako znizit naklady...
    Dakujem!
    Znížiť náklady sa dajú tak, že o nich nebudeš účtovať. Zaúčtovať náklady nie je povinnosť.

    Evana je offline (nepripojený) Evana

    Evana
    Tiez som o tom takto uvazovala, ale co potom s tovarom na ucte 132? Uctovala som zasoby sposobom B a teda k 1.1. som mala na tomto ucte urcitu sumu. Na zaciatku roka som tovar vyskladnila: 504/132. Ak to na tu 504-ku nedam, nezmizne to ani zo 132-jky...

    HankaS je offline (nepripojený) HankaS

    HankaS
    O zásobách účtovať musíš,lebo zase máš tržbu . Tu by som to nerobila.
    Sama uvažujem, ako o nákladoch neúčtovať. Napr.dostanem faktúru za neakú službu napr. odvoz smetí. Musím ju zaplatiť, teda na 321 Dodávateľ strana D účtovať musím, tak ako potom toto zaúčtovať. Čo dám na stranu MD ?

    Evana je offline (nepripojený) Evana

    Evana
    HankaS Pozri príspevok
    O zásobách účtovať musíš,lebo zase máš tržbu . Tu by som to nerobila.
    Sama uvažujem, ako o nákladoch neúčtovať. Napr.dostanem faktúru za neakú službu napr. odvoz smetí. Musím ju zaplatiť, teda na 321 Dodávateľ strana D účtovať musím, tak ako potom toto zaúčtovať. Čo dám na stranu MD ?
    Ja by som v tomto pripade asi nezauctovala fakturu (nedostala by sa na 321) a uhradila by som ju v hotovosti alebo vkladom na ucet a doklad by som nedala do uctovnictva.

    HankaS je offline (nepripojený) HankaS

    HankaS
    Keď prerušíš odpisovanie tak to má vplyv na daňový základ dane, čo sa týka účtovníctva tak ti to nič nerieši, lebo účtovný odpis nesmieš prerušiť, o účtovnom odpise musíš účtovať ak máš majetok k 31.12. v evidencii.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    dalilada Pozri príspevok
    Znížiť náklady sa dajú tak, že o nich nebudeš účtovať. ...
    no k danej téme dávam do pozornosti zákon o účtovníctve:

    § 7
    (1) Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.

    (2) Zobrazenie v účtovnej závierke je verné, ak obsah položiek účtovnej závierky zodpovedá skutočnosti a je v súlade s ustanovenými účtovnými zásadami a účtovnými metódami. Zobrazenie v účtovnej závierke je pravdivé, ak sú pri ňom použité účtovné zásady a účtovné metódy, ktoré vedú k dosiahnutiu verného zobrazenia skutočností v účtovnej závierke.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.