Zavrieť

Porady

Stravne listky a sociálny fond

Dobry den,
chcela by som poprosit o radu, ci ma aj starosta obce narok na stravne listky a taktiez sa podiela na tvorbe socialneho fondu? A ktory zakon to upravuje.
Dakujem
Usporiadat
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Starosta sa pre tvorbu sociálneho fondu nepovažuje za zamestnanca (nemá ani pracovný pomer ani služobný pomer - §2 zákona o soc. fonde), takže sa z jeho príjmu netvorí SF, teda nemá nárok na plnenie z tohoto fondu.
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

Ahojte,
moja otázka presne zapadá do tejto témy, hcela by som sa vás opýtať na nasledujúci problém:
V roku 2006 zam-teľ poskytoval zam-com stravné lístky (SL) tak že 55% povinne zo zákona a ešte aj príspevok zo sociálneho fondu bol 7,-Sk na kus...
Teraz som rekapitulovala SF za rok 2006 a zároveň som robila predpoklad na rok 2007 a vyšla mi skutočnosť že v roku 2007 zam-teľ bude prispievať do SF len 3,- na kus a to je zlé lebo tým pádom zam-nec bude musieť platiť viac na SL až o 4,-Sk...
Ešte uvediem, že v roku 2006 najprv boli 4 zam-ci vo firme a v máji pribudol ďalší a v novembri a decembri tiež po jednom pribudli, teda je ich celkovo 7. A problém je v tom,že predpoklad prídelu do SF v roku 2007 sa počítal z HM v roku 2006 čo je značne skreslené lebo bolo menej zam-cov a aj tým pádom aj nižšie celkové HM ako budú v roku 2007 keď po celý rok bude zam-cov 7.
Prosím vás nedá sa to nejako urobiť aby ten prídel zo SF na SL bol vyšší a aby zam-ci nemuseli prispievať viac?
Dúfam že som to napísala dosť zrozumiteľne
Ďakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Aisha
Ahojte,
moja otázka presne zapadá do tejto témy, hcela by som sa vás opýtať na nasledujúci problém:
V roku 2006 zam-teľ poskytoval zam-com stravné lístky (SL) tak že 55% povinne zo zákona a ešte aj príspevok zo sociálneho fondu bol 7,-Sk na kus...
Teraz som rekapitulovala SF za rok 2006 a zároveň som robila predpoklad na rok 2007 a vyšla mi skutočnosť že v roku 2007 zam-teľ bude prispievať do SF len 3,- na kus a to je zlé lebo tým pádom zam-nec bude musieť platiť viac na SL až o 4,-Sk...
Ešte uvediem, že v roku 2006 najprv boli 4 zam-ci vo firme a v máji pribudol ďalší a v novembri a decembri tiež po jednom pribudli, teda je ich celkovo 7. A problém je v tom,že predpoklad prídelu do SF v roku 2007 sa počítal z HM v roku 2006 čo je značne skreslené lebo bolo menej zam-cov a aj tým pádom aj nižšie celkové HM ako budú v roku 2007 keď po celý rok bude zam-cov 7.
Prosím vás nedá sa to nejako urobiť aby ten prídel zo SF na SL bol vyšší a aby zam-ci nemuseli prispievať viac?
Dúfam že som to napísala dosť zrozumiteľne
Ďakujem
SF je ako peňaženka, utratiť môžeš len toľko, koľko v nej máš.
Ale ak zamestnávateľ je s.r.o. a dosiahne za r. 2006 zisk, potom je možné pri rozdeľovaní zisku chýbajúcu sumu doplniť do SF. Rozhodne o tom valné zhromaždenie alebo konateľ pri jednoosobovej s.r.o.
Pripomínam ešte, že SF sa tvorí z HM na pracovnoprávne účely.
Sú aj ďalšie možnosti, ale tie sú potom spojené s tým, že pre firmu to bude daňovo neuznaný náklad, alebo pre zamestnanca nutnosť zdaniť taký príjem - a to predpokladám nie je cieľom tejto otázky.
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

Ďakujem pekne za radu, opäť Vy...
Ešte jedna otázka, teda pozerala som na účet 428-Nerozdelený zisk z min.rokov je tam nejaký kladný zostatok, myslíte že to bude v poriadku ak časť z toho účtu presuniem na 472-Záväzky zo SF?
Účtovanie môže byť takto: 428-NZMR/472-ZzoSF?
Keďže sme s.r.o. tak treba aby to schválili konatelia asi však?
Ďakujem
Naposledy upravil Aisha : 11.01.07 at 08:53
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

Neporadí mi ešte niekto? prosíím....
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Aisha
Neporadí mi ešte niekto? prosíím....
Záv. zo SF je účet 472, oprav si. ALe ak VZ o tom rozdodne tak tam ten zisk môže rozdeliť. Účtovanie bude 428/472.
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

Ďakujem za odpoveď Tweety, chcem sa ešte opýtať to Valné zhromaždenie sa musí konať?a môže byť aj napr.k 31.12.2006, hocikedy?väčšinou býva u nás čo som postrehla v marci po zistení VH...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Aisha
Ďakujem za odpoveď Tweety, chcem sa ešte opýtať to Valné zhromaždenie sa musí konať? a môže byť aj napr.k 31.12.2006, hocikedy? väčšinou býva u nás čo som postrehla v marci po zistení VH...
Schváliť to môže len VZ - vyplýva to z Obchod.zákonníka, konať sa môže hocikedy.
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

Ďakujem Vám ste fakt úžasné Tweety aj Liba2, a už mám vyriešený môj veľký problém...paráda porada
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

Ešte jedna celkom maličká otázočka:
zam-teľ poskytuje zam-com pov.príspevok z celkového vytvoreného SF nielen z povinného prídelu 0,6% z HM však?
Mám pred sebou zákon a tak som to pochopila že z celkovej výšky SF sa určuje príspevok na SL, len tak mi pomôže ten presun peňazí zo 472, inak ak len z objemu HM tak to mi nepomôže...?
Len sa chcem uistiť...
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

Aaale už som to pochopila, som si opäť prečítala Vaše príspevky a som to pochopila na tej peňaženke, veď keď tam vložím z toho nerozdel.zisku min.rokov+prídely tak z toho budem môcť aj dať na tie SL, samozrejme len do príspustnej výšky, v mojom prípade 80%...
Ďakujem Vám ešte raz za trpezlivosť s mojimi otázkami ale veeeľmi ste mi pomohli, škod že nevidíte ako sa teším
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Aisha
Ďakujem pekne za radu, opäť Vy...
Ešte jedna otázka, teda pozerala som na účet 428-Nerozdelený zisk z min.rokov je tam nejaký kladný zostatok, myslíte že to bude v poriadku ak časť z toho účtu presuniem na 472-Záväzky zo SF?
Účtovanie môže byť takto: 428-NZMR/472-ZzoSF?
Keďže sme s.r.o. tak treba aby to schválili konatelia asi však?
Ďakujem
Pokiaľ si jediný spoločník v tej SRO tak môžeš a dáš to papierovo do poriadku,ak si len zamestnanec tak teda máš dosť veľkú odvahu
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

bepo
Pokiaľ si jediný spoločník v tej SRO tak môžeš a dáš to papierovo do poriadku,ak si len zamestnanec tak teda máš dosť veľkú odvahu
No a, veď niekedy treba mať aj odvahu a za pokus stojí všetko a za pokus nič nedáš.... ja som vymyslela spôsob ako pomôcť zam-com, aj sebe , ako neplatiť viac za SL...a vieš aký je výsledok? konatelia mi to veru schválili, oni sú dosť ústretoví, tak sa mi oplatilo.....
Naposledy upravil Aisha : 12.01.07 at 11:58
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Aisha, bepo ťa chcel upozorniť na to, že sama nemôžeš v tej veci rozhodnúť. O tom prevode musí najskôr rozhodnúť VZ, a až keď budeš mať zápis - môžeš o tom účtovať.
0 0
marco04 marco04

marco04 je offline (nepripojený) marco04

scarabeo Pozri príspevok
Dobry den,
chcela by som poprosit o radu, ci ma aj starosta obce narok na stravne listky a taktiez sa podiela na tvorbe socialneho fondu? A ktory zakon to upravuje.
Dakujem
S tým SF je to v poriadku, ale rada by som sa vrátila k tejto téme, má narok starosta na stravné lístky? Na prídel zo SF nie, ak sa z jeho mzdy netvorí, ale je tam aj príspevok 55 perc. od zamestnávateľa, teda od obce
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Niečo skúsime: pozri tu:

http://www.porada.sk/t42351-stravne-...light=starosta
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Chcem poprosiť o kontrolu mojeho chápania :

zamestnávateľ prispieva minimálne 55% z ceny jedla alebo lístka

do nákladov môže dať toho času maximálne 55% z 89,-Sk = 48,95 Sk

citát z knihy PORADCA č.12-13/2006: " Príspevok zo SF sa poskytuje nad rámec 55% ceny jedla"

...a toto ma uviedlo do rozpaku, lebo som si doteraz myslela, že zo SF môžem prispievať aj nad rozsah 55% zo stravného 89,- Sk

robím to takto : do nákladov 48,90
zo SF 4,10
-----------------
53,- Sk
zamestnanec 17,- Sk
lístok spolu 70,- Sk

Otázka ?:
cena lístka uplatnená v nákladoch + príspevok zo SF = suma spolu môže byť väčšia ako 55% z 89,- t.j. viac ako 48,95 Sk ?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Jajina Pozri príspevok
........robím to takto : do nákladov 48,90
zo SF 4,10
-----------------
53,- Sk
zamestnanec 17,- Sk
lístok spolu 70,- Sk

Otázka ?:
cena lístka uplatnená v nákladoch + príspevok zo SF = suma spolu môže byť väčšia ako 55% z 89,- t.j. viac ako 48,95 Sk ?
Jajina, limitovaná je len suma, ktorá sa môže uplatniť v nákladoch, t.j. 48,95 Sk.
Príspevok zo SF môže byť vo vašom prípade 21,05 Sk/jedlo - za predpokladu že máte vo fonde dostatok prostriedkov .
0 0
marco04 marco04

marco04 je offline (nepripojený) marco04

No vrátim sa k tým starostom,mám ešte dilemu : na doplkové dôchodkové sporenie obec starostovi prispieva určitú časť, tak ako zamestnancom, ale ak sa neberie starosta ako zamestnanec má vôbec na tento príspevok nárok. Môže mu obec prispievať na DDP.?
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

Posúvam, aj mňa by to zaujímalo, lebo náš starosta žiada obecné zastupiteľstvo aby mu schválilo príspevok na DDP vo výške 3%.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať