Zavrieť

Porady

prenájom automobilu - daň z motorových vozidiel

Dobry den,
ja a moj priatel sme obaja zivnostnici a na podnikanie pouzivame moje sukromne vozidlo (na mna napisane), nezaradene do majetku.
Kedze uz viem, ze na to aby som si mohla uplatnit PHM+pausal musim zaplatit dan zMV, ktoru som nezaplatila, vydavky si uplatnovat nebudem. Chcem sa spytat, ci si moze aspon priatel uplatnit PHM ak bude mat so mnou zmluvu o prenajme (na 0 Sk ?) bez toho aby bola dan zMV zaplatena.
Usporiadat
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

ivanakodajova
Dobry den,
ja a moj priatel sme obaja zivnostnici a na podnikanie pouzivame moje sukromne vozidlo (na mna napisane), nezaradene do majetku.
Kedze uz viem, ze na to aby som si mohla uplatnit PHM+pausal musim zaplatit dan zMV, ktoru som nezaplatila, vydavky si uplatnovat nebudem. Chcem sa spytat, ci si moze aspon priatel uplatnit PHM ak bude mat so mnou zmluvu o prenajme (na 0 Sk ?) bez toho aby bola dan zMV zaplatena.
Daň musí byť v každom prípade zaplatená. Ak si uplatníte výdavky na PHM, tie vám uznajú, ale bude sankcia na daň z MV.
0 0
ivanakodajova ivanakodajova

ivanakodajova je offline (nepripojený) ivanakodajova

A este sa chcem spytat na tu zmluvu o prenajme. Docitala som sa, ze suma za prenajom ma vychadzat z realnych trhovych cien, cize asi by to nemala byt 0. Tak by ma zaujimalo, ci mozem pouzit zmluvu o vypozicke veci. Co by malo byt bezplatne uzivanie.
0 0
j.s j.s

j.s je offline (nepripojený) j.s

Nemusite mat zmluvu o prenajme. a nemusite ani platit dan, ak si budete vykryvat cesty nie blockami z poh.hmot, ale cestovnými príkazmi. Takto vsak si nemozno uplatnit do nakladov opravy a ine veci suvisiace s autom
0 0
ivanakodajova ivanakodajova

ivanakodajova je offline (nepripojený) ivanakodajova

a ako vyzera taky cestovny prikaz? Najdem niekde nejaky vzor?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

j.s
Nemusite mat zmluvu o prenajme. Nesúhlas
§ 630 hovorí, že zmluva o prenájme dopravného prostriedku vyžaduje písomnú formu
j.s
a nemusite ani platit dan, ak si budete vykryvat cesty nie blockami z poh.hmot, ale cestovnými príkazmi. Nesúhlas
Daň musí zaplatiť každý, kto využíva automobil na podnikanie Podľa § 85 Zákona o miestnych daniach je daňovníkom fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie. [/quote]
j.s
Takto vsak si nemozno uplatnit do nakladov opravy a ine veci suvisiace s autom Súhlas
Jedná sa o súkromný automobil nevložený do podnikania.
0 0
j.s j.s

j.s je offline (nepripojený) j.s

Nesuhlasim s Vami Evanka.
Ano zmluva o najme dopr.prostriedku musi mat pisomnu formu podla obchodneho zakonnika. Ale tento pripad sa da riesit mimo zmluvy.
Ja som napr. konatel s.r.o. a som aj jej zamestnancom a mame vo firme auto. Ja vsak pouzivam vlastne auto nezaradene do majetku spolocnosti. Mesacne miniem benzin za 3000Sk. Moj zamestnavatel, cize ja, si potom spravim v tejto sume ,,cestaky" (podla technicaku-priem.spotreba), ktore tam napasujem tak, aby mi to vyslo do sumy 3000Sk. Je to mimo zmluvy, bola u mna danova kontrola a vsetko bolo ok.
0 0
j.s j.s

j.s je offline (nepripojený) j.s

Cestovný príkaz je bezne dostat v papiernictve, ale precitajte si moj dalsi prispevok. Chcem, aby sa k tomu vyjadrila Evanka, rad si necham poradit od skusenych ludi
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
j.s
Nesuhlasim s Vami Evanka.
Ano zmluva o najme dopr.prostriedku musi mat pisomnu formu podla obchodneho zakonnika. Ale tento pripad sa da riesit mimo zmluvy.
Ja som napr. konatel s.r.o. a som aj jej zamestnancom a mame vo firme auto. Ja vsak pouzivam vlastne auto nezaradene do majetku spolocnosti. Mesacne miniem benzin za 3000Sk. Moj zamestnavatel, cize ja, si potom spravim v tejto sume ,,cestaky" (podla technicaku-priem.spotreba), ktore tam napasujem tak, aby mi to vyslo do sumy 3000Sk. Je to mimo zmluvy, bola u mna danova kontrola a vsetko bolo ok.
Ale u Vás je to iné. Je to vzťah zamestnanec - zamestnávateľ, kým tu sa hovorí o vzťahu SZČO - SZČO. A na používanie súkromného auta zamestnanca na účely zamestnávateľa by mala byť tiež písomná dohoda podpísaná.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Presne tak, je veľký rozdiel, ak používa zamestnanec v s.r.o. svoje súkromné vozidlo - vtedy nemusí mať zaplatenú daň ani nemusí mať zmluvu o prenájme, pretože toto súkromné vozidlo nie je podľa zákona o dani z príjmov definované ako vozidlo určené na podnikanie /nie je zaradené v majetku/. A rozdiel je u SZČO- ktorá je fyzickou osobou, ak chce používať svoje vozidlo na podnikateľské účely, ale nezaradí ho do majetku, musí zaplatiť daň. Ak ho prenajme ďalšej fyzickej osobe, ktorá je SZČO a tá ho bude používať na podnikateľské účely, zaplatí si daň, a vtedy musí byť aj zmluva o prenájme, prípadne aj o výpožičke /môže to byť aj bezplatne/.
1 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Ak by obe fyzické osoby uzatvorili napr. DVP - tak by použitie vozidla sa stalo použitím vozidla "zamestnanca" a DMV by sa neplatila. To len ako jedna z možností, ktorá ovšem nemusí vyhovovať, napr. preto, že hovoríme "spätne" alebo , že FO sa neoplatí byť zamestnávateľom pre jednu DVP
0 0
JOŽO JOŽO

JOŽO je offline (nepripojený) JOŽO

Chcem Vás vážení poraďáci poprosiť o radu. Som konateľ s.r.o.. Zároveň som zamestnanec s.r.o.. Používam vlastné motorové vozidlo vo firme a účtujem si PHM a sadzbu 6,2 Sk/km. Musím platiť daň z motorových vozidiel? Vopred ďakujem za radu.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

JOŽO
Chcem Vás vážení poraďáci poprosiť o radu. Som konateľ s.r.o.. Zároveň som zamestnanec s.r.o.. Používam vlastné motorové vozidlo vo firme a účtujem si PHM a sadzbu 6,2 Sk/km. Musím platiť daň z motorových vozidiel? Vopred ďakujem za radu.
Nemusíš. Ani ako konateľ , ani ako zamestnanec. Všetko má ale svoje + a aj mínus. Neuplatníš si ale DPH. Môže to byť pre Teba zaujímavé?!
0 0
JOŽO JOŽO

JOŽO je offline (nepripojený) JOŽO

Môžeš mi to vysvetliť? DPH na vstupe za PHM ? Ďakujem.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

DPH pri nákupe PHM.
0 0
JOŽO JOŽO

JOŽO je offline (nepripojený) JOŽO

Tak to sa mi oplatí radšej zaplatiť daň z motorových vozidiel. Ale užíval som ho celý rok 2006. To budem musieť urobiť dodatočné daňové priznanie. Čo ma to bude stáť? Myslím nie výška, ale " pokuta " za oneskorené podanie - rok? Díky.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Za neskoré podanie DMV 2 000,-Sk
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

JOŽO
Tak to sa mi oplatí radšej zaplatiť daň z motorových vozidiel. Ale užíval som ho celý rok 2006. To budem musieť urobiť dodatočné daňové priznanie. Čo ma to bude stáť? Myslím nie výška, ale " pokuta " za oneskorené podanie - rok? Díky.
§ 35 ods. 4 písm. a) zákona o správe daní a poplatkov:
Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane mu uloží pokutu vo výške 0, 2 % z dane uvedenej v daňovom priznaní alebo z vlastnej daňovej povinnosti 11ac) uvedenej v daňovom priznaní za každý deň omeškania, až do výšky 10 % z dane uvedenej v daňovom priznaní alebo z vlastnej daňovej povinnosti11ac) uvedenej v daňovom priznaní; výška pokuty môže byť najmenej 2 000 Sk a najviac 1 000 000 Sk,

ale nebudeš podávať dodatočné ale riadne,lebo si doteraz nepodal žiadne, dodatočné by si podával len v tom prípade ak by si opravoval riadne po termíne na podanie riadneho daňového priznania;
Naposledy upravil skaspa : 08.01.07 at 18:10
0 0
j.s j.s

j.s je offline (nepripojený) j.s

Dakujem vsetkym co ma poopravili a zaroven sa ospravedlnujem za sirenie nepravdivych informacii
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

STRELEC
Nemusíš. Ani ako konateľ , ani ako zamestnanec. Všetko má ale svoje + a aj mínus. Neuplatníš si ale DPH. Môže to byť pre Teba zaujímavé?!
Strelec, teraz si ma zmiatol. To, že zaplatí konateľ a zároveň zamestnanec s.r.o. dań z motorových vozidiel, nie je s nárokom na uplatnenie si DPH z PHM. Auto by malo byť zaradené v majetku firmy, aby bol takýto odpočet možný - teda určené na podnikanie v zmysle Odchodného zákonníka. Ako si to teda myslel?
0 0
JankaV JankaV

JankaV je offline (nepripojený) JankaV

Srelec i Orsz, teraz ste ma zmiatli spolu. Ja žijem v tom, že auto nemám v majetku firmy, ale mám zmluvu o prenájme, platím daň z MV a uplatňujem si DPH z nakúpených PHM.
Žijem si dobre alebo v klame?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať