Zavrieť

Porady

platca dph ano,alebo...

Vedel by mi niekto poradiť v tejto otázke.Som veterinár a podľa najnovších zákonov by sme mali prejsť na platcov dph kvôli nákupu a následnému "predaju"liekov pri ošetrení pacientov.Chcel by som vedieť,či by mi nestačila
živnosť a tým by sa celá vec dala do poriadku s tým,že by som sa nemusel ani prihlásiť ako platca DPH.Za Vaše názory vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Podľa zákona o DPH môže sa stať platiteľom DPH každý občan /nezáleží či má alebo nemá živnosť/

    § 3
    Zdaniteľná osoba

    (1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

    (2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    alanrot
    Vedel by mi niekto poradiť v tejto otázke.Som veterinár a podľa najnovších zákonov by sme mali prejsť na platcov dph kvôli nákupu a následnému "predaju"liekov pri ošetrení pacientov.Chcel by som vedieť,či by mi nestačila
    živnosť a tým by sa celá vec dala do poriadku s tým,že by som sa nemusel ani prihlásiť ako platca DPH.Za Vaše názory vopred ďakujem.
    Jediný zákon, ktorý obsahuje ustanovenia o povinnosti registrácie platiteľa DPH je Zákon o DPH. A ten ( pokiaľ viem) Ťa nijakým spôsobom nemôže prinútiť stať sa platiteľom DPH. Iná vec je , ak splníš zákonom stanovené podmienky, pri ktorých sa musíš registrovať. Máte vy , napr. v profesnej komore nejaký vnútorný predpis, ktorý Vás núti k takúmuto kroku. Ak áno, je to choré.
    Ako veterinár " podnikáš " podľa osobitného predpisu. Zákon o DPH platí rovnako pre všetkých bez rozdielu, je jedno na základe akého oprávnenia dosahujú príjmy.

    alanrot je offline (nepripojený) alanrot

    alanrot
    Johanka
    Jediný zákon, ktorý obsahuje ustanovenia o povinnosti registrácie platiteľa DPH je Zákon o DPH. A ten ( pokiaľ viem) Ťa nijakým spôsobom nemôže prinútiť stať sa platiteľom DPH. Iná vec je , ak splníš zákonom stanovené podmienky, pri ktorých sa musíš registrovať. Máte vy , napr. v profesnej komore nejaký vnútorný predpis, ktorý Vás núti k takúmuto kroku. Ak áno, je to choré.
    Ako veterinár " podnikáš " podľa osobitného predpisu. Zákon o DPH platí rovnako pre všetkých bez rozdielu, je jedno na základe akého oprávnenia dosahujú príjmy.
    Ďakujem za odpovede,ale mne išlo hlavne o to,či je mi na "predaj"liekov bude stačiť živnosť.To,že sa platcom dph stávam dobrovoľne,alebo na základe príjmov mi jasné je.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    alanrot
    Ďakujem za odpovede,ale mne išlo hlavne o to,či je mi na "predaj"liekov bude stačiť živnosť.
    Áno .

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ak by predaj liekov spadal pod predaj tovaru, tak živnosť postačuje. Zrejme bude potrebné splniť ďalšie podmienky (zodpovednú osobu) čo by vzhľadom k tomu, že ste veterinárny lekár nemal byť problém.

    jana007 je offline (nepripojený) jana007

    jana007
    Ak veterinár dosiahne obrat 1,2 mil. Sk, bude sa musieť k 1.1.2009 zaregistrovať za platcu DPH? Sú pre neho nejaké špecifické povinnosti ?
    Na všetky svoje služby naúčtuje 19% a tie odvedie štátu?

    platca dph ano,alebo...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.