Zavrieť

Porady

Fyzická osoba účtujúca v podvojnom účtovníctve!

Mám nového klienta, ktorý ako živnostník (FO) vedie podvojné účtovníctvo. Nemám s tým žiadne skúsenosti. Zatial som nenašla ani príspevky k tomu...
Keď FO vedie podvojné účtovníctvo, účtuje 381 (náklady buducich období) alebo platí, čo zaplatil je výdavok čiže náklad v PU??
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Nagy Eva
Mám nového klienta, ktorý ako živnostník (FO) vedie podvojné účtovníctvo. Nemám s tým žiadne skúsenosti. Zatial som nenašla ani príspevky k tomu...
Keď FO vedie podvojné účtovníctvo, účtuje 381 (náklady buducich období) alebo platí, čo zaplatil je výdavok čiže náklad v PU??
Ak účtuje FO v PÚ, postupuje podľa Postupov pre účtovníctvo platné pre PÚ
v danom účtovnom období. V PÚ sú náklady a výnosy, v JÚ sú príjmy a výdaje, takže v PÚ neplatí, že čo uhradil je aj nákladom, účtuje cez účet 381, dodržiava všetky náležitosti pre PÚ.
0 0
Nagy Eva Nagy Eva

Nagy Eva je offline (nepripojený) Nagy Eva

Ďakujem, posielam bodik
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Nagy Eva
Ďakujem, posielam bodik
Ďakujem, aj druhý raz. A postupy pre účtovanie v PÚ nájdeš tu na Porade, nemusíš žiadne knihy kupovať. A ešte niečo, skús si predplatiť DRAKa, určite neoľutuješ, ako ani my všetci, ktorí sa tu stretávame už tak dlho!
Pekný večer.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ešte doplním ondrejvla: účtuješ normálne klasicky PÚ - náklady a výnosy, ale účtuješ aj o osobnej spotrebe na účte 491- Účet individuálneho podnikateľa a účtuješ odvody SZČO na účte 526 - Sociálne náklady fyzickej osoby.
Zostavuješ súvahu, výsledovku, prílohu. DP podávaš typ B, bližšie pozri: http://www.porada.sk/t39290-nalezito...priznania.html
0 0
Nagy Eva Nagy Eva

Nagy Eva je offline (nepripojený) Nagy Eva

ďakujem aj ermonovi. :-)
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Dobrý večer, chcem sa opýtať.. ak FO v roku 2008 účtovala v podvojnom účtovníctve, môže rok 2009 účtovať v JÚ? Chceme totiž urobiť iba paušálne výdavky 40 %. Ako je to potom napr. zo sociálnym poistením, ktoré platí v roku 2009 za rok 2008? Môžem to dať do výdavkov?

prosím prosím je to súrne
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

posúvam
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

nikto nevie odpovedať?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ibiza Pozri príspevok
Dobrý večer, chcem sa opýtať.. ak FO v roku 2008 účtovala v podvojnom účtovníctve, môže rok 2009 účtovať v JÚ? Chceme totiž urobiť iba paušálne výdavky 40 %. Ako je to potom napr. zo sociálnym poistením, ktoré platí v roku 2009 za rok 2008? Môžem to dať do výdavkov?

prosím prosím je to súrne
pri paušálnych výdavkoch predsa nevediete žiadne účtovníctvo - ani JÚ ani PÚ, vediete len evidenciu o príjmoch, pohľadávkach a záväzkoch resp. zásobach.

Ak máte poistné v nákladoch roku 2008 nemôžete ho opäť dať do výdavkov v roku 2009 -(predpokladám, že predpis poistného ste v roku 2008 robili a evidujete zostatky na účte 336.)
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

áno presne tak... no skôr mi ide o to, či to tak vôbec môžem spraviť. Že prejsť z podvojného na paušálne výdavky. Vykazuje aj pohľadávky a záväzky z obchodného styku z roku 2008. Tieto však neboli v r. 2009 uhradené.

...a ďakujem za odpoveď :-)
0 0
Cila Cila

Cila je offline (nepripojený) Cila

účtovníčka
ibiza Pozri príspevok
áno presne tak... no skôr mi ide o to, či to tak vôbec môžem spraviť. Že prejsť z podvojného na paušálne výdavky. Vykazuje aj pohľadávky a záväzky z obchodného styku z roku 2008. Tieto však neboli v r. 2009 uhradené.

...a ďakujem za odpoveď :-)
Spraviť to môžeš, ale musíš upraviť základ dane. Pozri aj § 51a .

Cila
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Cila Pozri príspevok
Spraviť to môžeš, ale musíš upraviť základ dane. Pozri aj § 51a .

Cila
ako upraviť základ dane? Predpokladám, že pohľadávky boli zdanené v roku 2008... Aj neuhradené, pokiaľ sa teda bavíme o Podvojnom účtovníctve.
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

no veď ja si tiež myslím, že to tak je... veď záväzky, ktoré mi visia z roku 2008, sú už v nákladoch.. a taktiež aj pohľadávky 2008 sú už v príjmoch, resp. výnosoch. Základ dane by sa podľa mňa upravoval iba keby som prechádzala práve z jednoduchého na podvojné.
Takže by som len tento rok dala pozor, aby som nedala sociálne a zdravotné poistenie do VOZD, ak súviselo s predchádzajúcim rokom. A taktiež keby boli pohľadávky z roku 2008 uhradené v roku 2009 (ale takýto prípad nemám) tie by mi tým pádom už tiež nemali ísť do príjmu. Tak myslíte, že by to bolo správne?
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

no.. takže.. po surfofaní a študovaní všelijakých možných opatrení MF som dospela k nasledovnému... ZD tejto mojej fyzickej osoby sa zníži o pohľadávky a zvýši o záväzky (pretože tieto boli už zahrnuté do výnosov a nákladov, ale neboli uhradené). Toto sa mi zdá aj celkom logické, čo vy na to? Viete mi niekto tento postup odobriť? Presne tento postup som vyčítala z usmernenia MF o prechode z podvojného účtovníctva na daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 a 15. Poraďte prosím...
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
ibiza Pozri príspevok
n... zníži o pohľadávky a zvýši o záväzky...
nielen o pohľadávky a záväzky; základ dane sa upravuje aj o ďaľšie zostatky účtov zistených v podvojnom účtovníctve (a pozor na prípadné opravné položky k nadobudnutému majetku).
0 0
Cila Cila

Cila je offline (nepripojený) Cila

účtovníčka
ibiza Pozri príspevok
no.. takže.. po surfofaní a študovaní všelijakých možných opatrení MF som dospela k nasledovnému... ZD tejto mojej fyzickej osoby sa zníži o pohľadávky a zvýši o záväzky (pretože tieto boli už zahrnuté do výnosov a nákladov, ale neboli uhradené). Toto sa mi zdá aj celkom logické, čo vy na to? Viete mi niekto tento postup odobriť? Presne tento postup som vyčítala z usmernenia MF o prechode z podvojného účtovníctva na daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 a 15. Poraďte prosím...
Prechod z PU na daňovú evidenciu a naopak rieši Usmernenie MF SR č. MF /011087/2009 uverejnené vo FS č.7/2009. Ak si to už preštudovala, riaď sa podľa toho, priznám sa ja som to ešte nestihla pozrieť, a takýto prípad som nemusela teraz riešiť. Pozri Poradcu 7-8/2010 str 62, kde som sa dočítala : do daňovej evidencie sa prenesú všetky informácie z PU potrebné na vedenie daňovej evidencie v časovom slede, informácie o majetku, pohľadávkach, záväzkoch. Postup úpravy ZD sa vykoná podľa citovaného usmernenia, podľa tohto usmernenia sa ZD upravuje v zdaňovacom období, v ktorom začne viesť daňovú evidenciu.
Zákon o DzP § 51a ods 7 rieši zahrnutie opravnej položky v prípade daňovníka , ktorý začal viesť daň.evidenciu po období , v ktorom účtoval v sústave JU alebo PU.
Cila
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Ďakujem veľmi pekne.. Presne toto usmernenie mám. § 51a má iba dva odstavce a odkazuje na usmernenie ministerstva financií. Zostatky z PÚ mám iba tie pohľadávky a záväzky, ďalej 314 to chápem ako pohľadávku a potom ešte 326, to zas chápem ako záväzok. Žiadne opravné položky nemám. No a samozjeme pokladňa a banka. Takže si myslím, že takto to budem mať správne. Len teraz neviem že do ktorého riadku do DP mám vpísať tú pripočitateľnú položku, ktorá mi pri úprave vlastne vyšla (lebo záväzky mám vyššie ako pohľadávky). Mohla by som dať do riadku 42 záväzky a riadku 43 pohľadávky? Alebo mám už len rozdiel dať do riadku 42? Ešte raz ďakujem..
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Ešte sa chcem opýtať čo so zostatkom na účte 491 a HV z minulého roka? To neriešim?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

(2) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 14 a po tomto zdaňovacom období začal účtovať v sústave podvojného účtovníctva alebo daňovník, ktorý v zdaňovacom období účtoval v sústave podvojného účtovníctva a po tomto zdaňovacom období začal uplatňovať výdavky podľa § 6 ods. 14, upraví základ dane postupom, ktorý určí ministerstvo.

V § 6 ods. 14 sa hovorí o daňovej evidencii pri uplatňovaní skutočných výdavkov.
Ja som z tvojej otázky pochopila, že chceš uvádzať percentuálne výdavky vo výške 40% z príjmov... t.j. chceš postupovať podľa § 6 ods. 10.

Neviem preto, či usmernenie ohľadne prechodu z PÚ na daňovú evidenciu je to správne usmernenie.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

pozri ešte zákon 504/2009 resp. novelizovaný Zákon o dani z príjmov http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...01-2010-a.html platný od 1.1.2010 - v § 51a ods. 4,5 a 6, podľa ktorých sa úprava základu dane vykoná v tom zdaňovacom období, kedy dôjde k zmene spôsobu uplatňovania výdavkov. Ustanovenie uvedené v §51a ods. 4,5,6 sa použije prvý krát za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať