Zavrieť

Porady

Tvorba opr. položky

Na pohľadávku splatnú v 11/2005 sme vytvorili v r.2005 nedaňovú opr. položku vo výške 25%.
Musíme aj v r. 2006 vytvoriť nedaňovú opr. položku na túto pohľadávku, ak sme túto pohľadávku prihlásili do konkurzu v januári 2007 ? Dlžník v konkurze od 18.12.2006.
A ak áno, tak v akej výške? /75% ? alebo si môžme určiť znova 25%?/
A prosím, kde by som našla čosi viac o tvorbe týchto opr. položiek /nejaké usmernenia/
Ďakujem
Naposledy upravil Lila : 18.01.07 at 07:34
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Podľa Zák. o DzPPO §20 odst. 14 písm. d/ môžme vytvoriť zákonnú opr. položku- daňovú. A v r. 2007 to necháme na opr. položkách, len to preúčtujeme na inú analytiku 558AE ako opr. položku podľa §20 odst.10.
    Naposledy upravil Lila : 15.01.07 at 12:25

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Lila
    Posúvam, prosím ešte vyjadrenia ostatných.
    ďakujem
    V zmysle §20 ods. 14 písm. d) ZDP podľa môjho názoru môžeš vytvoriť v 12/2006 opravnú položku do výšky 100% pohľadávky, nakoľko máš uznesenie o vyhlásení konurzu (pohľadávka je riziková, vznikla po 31.12.2003)
    V roku 2007 sa vlastne nič nemení, nakoľko v zmysle § 20 ods. 10 ZDP je tvorba opravných položiek k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a vyrovnacom konaní tiež daňovým výdavkom (ak boli prihlásené v lehote určenej v uznesení o vyhlásení konkurzu).
    Prihlásenie do konkurzu môžeš účtovne zachytiť preúčtovaním v rámci analytiky na účte 391.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ďakujem, k tejto problematike máme rôzne názory /právnik má iný ako
    audítor/.
    Tu visí otázka:
    Či spraviť opravnú položku v r.2006:
    a) podľa §20 odst.14 písm.d) ( pohľadávka bola splatná v 11/2005 )
    t.z. 100 % DAŇOVÁ opravná položka
    alebo
    b) podľa §20 odts.10 , keďže na tohto dlžníka bol pred koncom r. 2006 už vyhlásený konkurz ? A to by bola NEDAŇOVÁ opravná položka,
    lebo pohľadávku sme prihlásili v lehote, ale v r.2007 /lehota končí 30.1.2007/.

    Audítor má názor, ktorý som vyššie uviedla:
    v r.2006 vytvoriť daň. opr. pol. s odvolávkou na §20 odst.14 písm.d)
    a v r. 2007 vnútorne preúčtovať s odvolávkou na §20 odst.10.

    Keďže ide o vysokú pohľadávku a platenie daní, máme polemiku..., či nás DÚ nenapadne, ak to zaúčtujeme ako nepremlčanú pohľadávku a nie ako pohľadávku voči dlžníkovi v konkurznom konaní, keďže už 18.12.2006 bol na neho vyhlásený konkurz?
    Naposledy upravil Lila : 22.01.07 at 11:59

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ja som za OP daňovú - bod a)... podmienky pre jej účtovanie sú splnené.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ďakujem dievčatá za pomoc. Po dôkladnom prečítaní §19 a §20 , náš právnik zmenil názor.
    Naposledy upravil Lila : 24.01.07 at 09:25

    magdulka je offline (nepripojený) magdulka

    magdulka
    Nemáte náhodou niekto vzor listu na prihlásenie pohľadávky v reštrukturalizácii alebo v konkurze? Súrne by som to potrebovala a nemôžem nikde nič podobné nájsť :-(

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.