Zavrieť

Porady

časové rozlišovanie

človiečik
dobrý deň prajem,

ako to je s časovým rozlišovaním v JU. Mám klienta ktorý si zaplatil inzerciu do časopisov v roku 2005, faktúra a úhrada je v decembri. Je to náklad 2004 alebo až 2005(myslím daňový). dakujem
Usporiadat
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Je náklad roku 2005. Ak na fa alebo v zmluve je jasne napísané, že sa inzercia týka r. 2005.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ale podľa mňa je to v JU vtedy, keby je to zaplatené, či nie ?
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Podľa §17 ods. 12 by som povedala, že je to náklad r. 2005. Aj zákonné poistenie, hav. postenie áut uhradené v r. 2004 sú až nákladom r. 2005. Služba bude poskytnutá až v r. 2005.
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Aj havarijné poistenie uhradené v r. 2004 bude nákladom r. 2005 ?

Ja si myslím, že áno.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ale veď časové rozlišovanie v JU je presne stanovené. Týka sa to nájomného napr. leasingu a už ani neviem čoho ešte.

Ale veď v JU nehovoríme o nákladov.

A podľa mňa havarijné poistné uhradené v roku 2004 na rok 2005 bude výdavkom vtedy, kedy je uhradené.

Bože ľudia opravte ma, ale ja som to pochopila takto. A tak to aj poznám od ľudí, čo robia v JU.
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Katarínka netvrdím, že nemáš pravdu. Možno ja som to zle pochopila.


Podľa § 17 ods. 12 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Casove rozlisenie sa pouziva aj v JU. Platba, ktora sa tyka sluzby alebo tovaru bud.obdobi nie je vydavkom ovplyv.zaklad dane. V JU musia byt splnene dve podmienky. Platba aj sluzba alebo tovar musia byt uskutocnene v r.2004.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

V roku 2004 by malo byť havarijné poistenie na rok 2005 výdavkom neovplyvňujúcim daňový základ, nakoľko ide o službu poskytovanú až na rok 2005, kedy by som to interným dokladom preúčtovala na výdavok ovplyvňujúci daňový základ. Ten paragraf 17 je , myslím, jasný.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

No a ak SZČO v JU zaplatí poistné SP, ZP .../ nedoplatok/ z roku 2003 teraz nap. v decembri 2004. Kedy to bude daňovo uznané ?
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Súhlasím s rene aj s ik-a.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Katarína STR
No a ak SZČO v JU zaplatí poistné SP, ZP .../ nedoplatok/ z roku 2003 teraz nap. v decembri 2004. Kedy to bude daňovo uznané ?
...v roku 2004.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Niekedy mám pocit, že výdavky-nevýdavky sa menia každý kal.rok a nastáva chaos. V "PORADCA extra 4/03 je príklad: Podnikateľ zaplatil havarijné poistné v 6.mesiaci 2003 za obdobie 7/2003 až 6/2004.

V závere komentára sa píše..... podnikateľ zaúčtuje do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane do stĺpca "Prevádzková réžia". V závere roka nebude realizovať žiadne uzávierkové úpravy tohto výdavku, to zn.,že celý výdavok ovplyvní základ dane roku 2003.

Myslím, že neustálymi zmenami v zákonoch by sa niektoré výdavky "doslova strácali".
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Paula to by pre náš štát bolo najlepšie keby sme účtovali len o príjmoch a výdavky už by sme ani nepoznali.
0 0
Darin Darin

Darin je offline (nepripojený) Darin

Ale par.17 ods.12/b sa týka platby preddavku za službu alebo dodanie tovaru. To znamená, že napr. v roku 2004 zaplatím preddavok 1000 Sk za službu, ktorá je uskutočnená až v roku 2005 vtedy nie je tento preddavok ovplyvnujúci dan roku 2004 ale až v roku 2005.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Darin
Ale par.17 ods.12/b sa týka platby preddavku za službu alebo dodanie tovaru. To znamená, že napr. v roku 2004 zaplatím preddavok 1000 Sk za službu, ktorá je uskutočnená až v roku 2005 vtedy nie je tento preddavok ovplyvnujúci dan roku 2004 ale až v roku 2005.
...je tam presne :... poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na úhradu ktorých bol prijatý alebo poskytnutý
0 0
Darin Darin

Darin je offline (nepripojený) Darin

Ale bavime sa o preddavku nie o konečnej faktúre.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Tiež si myslím, že je rozdiel preddavok a faktúra. Uhradenú faktúru by som zaúčtovala do výdavkov (nákladov) obdobia, kedy bola uhradená. To by už potom ani nemuselo byť JÚ. Akurát v tom leasingu je časové rozlišovanie...
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

Sany
Tiež si myslím, že je rozdiel preddavok a faktúra. Uhradenú faktúru by som zaúčtovala do výdavkov (nákladov) obdobia, kedy bola uhradená. To by už potom ani nemuselo byť JÚ. Akurát v tom leasingu je časové rozlišovanie...
no ja by som s týmto celkom nesúhlasila, podľa môjho názoru, zaplatím preddavok, samozrejme, dostanem za ňho aj faktúru, ale kedy nastalo plnenie? V roku 2005 - mne z toho teda vyplýva, a samozrejme aj podľa §, ktorý sa tu už spomínal, že je to daňový výdavok roku 2005, ak tá služba bola poskytnutá v roku 2005.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

No takto som to myslela aj ja.

Ak je to len preddavok, tak je to výdavok toho obdobia, kedy sa služba skutočne vykoná.

Ale podľa mňa zaplatené havarijné poistenie nie je preddavkom na budúci rok.
Už nebude žiadné vyúčtovanie.
Preto by som to dala, ak je to zaplatené v roku 2004 dala aj ako výdavok roku 2004.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ak by bolo napísané na FA o tej inzercii na rok 2005, že faktúrujeme vám prijatý preddavok na inzerciu rok 2005, potom by som to dala ako výdavok roku 2005.
Tu ešte bude riadne vyúčtovanie v roku 2005, kde vo FA bude odpočítaná záloha.

Ak bude ale na faktúre napísane, že faktúrujeme vám inzerciu na rok 2005, potom by som to dala ako výdavok roku 2004.
Ale tu už podľa mňa nebude vyúčtovacia faktúra s odpočtom zálohy a teda sa to neberie ako záloha, ale ako už celá zaplatená služba a k nej vyúčtovanie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať