Zavrieť

Porady

Nové auto

Milí účtovníci,
viete mi prosím poradiť ako postupovať pri účtovaní v JÚ, ak SZČO využil akciu a predal auto (po skončení leasingu) autopredajcovi za 200 000,-Sk, priplatil ešte 40 000,-Sk a táto suma je vlastne akontácia na nový automobil rovnakej značky. Túto transakciu vykonal 4.12.2006. Je správne, ak si do výdavkov za rok 2006 uplatní 1/36 akontácie(240 000,-Sk) a 1 leasingovú splátku a v roku 2007 bude postupovať rovnako, pričom tých 200 000,- bude zdaniteľný príjem za r. 2006? Ďakujem vopred za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    200.000,- Sk sú predmetom príjmu OZD. Nové vozidlo je zakúpené na leasing, ktorý sa uvedeným spôsobom už neúčtuje. Ak si zadáš do vyhľadávača leasing, nájdeš tam množstvo užitočných rád. Hľadaj príspevok od Maríny - ona tam priložila podrobný postup na účtovanie leasingu.

    vama je offline (nepripojený) vama

    vama
    Tiež mám auto na leasing. Tá tabuľka je super, vôbec som doteraz netušila čo s tými číslami a myslím, že už viem ako na to. Takže obst.cena bez DPH+spracov.poplatok : 36 je mesačný odpis, fa mám 30.09.06, t.j. odpisy za 4 mesiace? a do daňových výdavkov úrok + DPH podľa splátkového kalendára - ja mám 5.10,5.11.,5.12.? Havarijné a zákonné poistenie som zaplatila jednorázovo na 12 mesiacov - to je daň.výdavok v r.2006.
    Asi som trápna, ale prosím potvrďte alebo opravte ma kto už máte skúsenosti. Vďaka.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    vama
    Tiež mám auto na leasing. Tá tabuľka je super, vôbec som doteraz netušila čo s tými číslami a myslím, že už viem ako na to. Takže obst.cena bez DPH+spracov.poplatok : 36 je mesačný odpis, fa mám 30.09.06, t.j. odpisy za 4 mesiace? a do daňových výdavkov úrok + DPH podľa splátkového kalendára - ja mám 5.10,5.11.,5.12.? Havarijné a zákonné poistenie som zaplatila jednorázovo na 12 mesiacov - to je daň.výdavok v r.2006.
    Asi som trápna, ale prosím potvrďte alebo opravte ma kto už máte skúsenosti. Vďaka.
    Ja by som dala odpisy tri - úmerne splátkam, ale stretla som sa aj s takýmto postupom - dňom obstarania a zaradenia, pričom splátky začali až v nasledujúcom mesiaci. Ale myslím, že sú akceptované oboje.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Orsz
    Ja by som dala odpisy tri - úmerne splátkam, ale stretla som sa aj s takýmto postupom - dňom obstarania a zaradenia, pričom splátky začali až v nasledujúcom mesiaci. Ale myslím, že sú akceptované oboje.
    Pozrime sa čo hovorí zákon :
    § 26 Zákona o dani z príjmov:

    (9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, na začatie počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11. Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.

    .... takže vrátane mesiaca, v ktorom nájomca prevzal predmet finančného prenájmu. Nie je dôležité koľko splátok bolo predpísaných na príslušné zdaňovacie obdobie.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    Ja mám podobnú otázku. Ako zaúčtovať nákup auta v JU, ak auto bolo kúpené od FO (nepodnikateľa), polovica ceny bola zaplatená v hotovosti a polovicu zaplatila lízingovka (ktorá je v TP uvedená ako majiteľ). Takže lízing beží len na tú druhú polovicu. Klasický lízing účtovať viem, ale čo s tou polovicou ceny, ktorá bola uhradená v hotovosti? Je mi jasné, že to bude výdaj NZD, ale ako dostať tie peniaze do VOZD? Môžem po 1/36 pripočítavať k mesačným splátkam lízingovke? Alebo odpisovať auto "dvojako"? Polovicu 4 roky ako nákup v hotovosti a polovicu 3 roky počas lízingu? Je to blbosť, že?
    Prosím, ak ste to niekto účtovali, poraďte mi, prosím.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    V prvom rade si prever, či ide o finančný prenájom v zmysle § 2 písm. s/
    Zákona o dani z príjmov:
    finančným prenájmom je obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak
    1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
    2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky
    alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,


    Po druhé - auto od FO nepodnikateľa ste nekúpili vy , ale leasingovka, pretože podľa TP je ona vlatníkom auta. Komu ste platili prvú polovicu - leasingovke alebo FO?
    A na záver - myslím si , že pravdepodobne ide o produkt leasingoviek - poskytnutie úveru na splátky za auto a nie o klasický finančný leasing.
    Takže, keď sa dozvieme , o čo vlastne ide, môžeme riešiť odpisy .


    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    Johanka
    V prvom rade si prever, či ide o finančný prenájom v zmysle § 2 písm. s/
    Zákona o dani z príjmov:
    finančným prenájmom je obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak
    1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
    2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky
    alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,


    Po druhé - auto od FO nepodnikateľa ste nekúpili vy , ale leasingovka, pretože podľa TP je ona vlatníkom auta. Komu ste platili prvú polovicu - leasingovke alebo FO?
    A na záver - myslím si , že pravdepodobne ide o produkt leasingoviek - poskytnutie úveru na splátky za auto a nie o klasický finančný leasing.
    Takže, keď sa dozvieme , o čo vlastne ide, môžeme riešiť odpisy .


    V kúpnej zmluve figuruje predávajúci, kupujúci a financujúca spoločnosť. Kúpna cena je uvedená celá, s tým, že polovicu vyplatí kupujúci a druhú lízingovka.
    Potom je v ten istý deň zmluva o autoúvere (teda nie lízingová zmluva), v ktorej sú dohodnuté splátky. V tejto zmluve o autoúvere je dohodnuté, že vlastnícke právo k PF - autu sa prevádza z dlžníka (môjho klienta) na veriteľa (lízingovku) ihneď po tom, keď naňho prejde vlastnícke právo z predávajúceho (FO). A ešte je tam zmienka o zmluve o výpožičke, (to akože môj klient má auto len vypožičané!?) No som načisto popletená, ale už je mi jasné, že to nie je klasický lízing. Takže poraďte.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Dobrý hokej . Vidíš, nie všetko, čo robia leasingovky sú leasingy.
    Pýtaj si ešte spomínanú zmluvu o výpožičke ....

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    Preštudujem si poriadne všetky zmluvy, aj drobnými písmenkami na 5-tich stranách písané obchodné podmienky a ešte sa ozvem. Zatiaľ ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.