Zavrieť

Porady

Odcudzenie majetku

Ahojte všetci poraďáci.
Potrebovala by som pomoc. Môžte mi v krátkosti napísať, ako mám postupovať pri odcudzení tovaru v hodnote 40000 Sk a DHIM v hodnote 20000 Sk. Jedná sa o platcu DPH a účtovníctvo sa vedie jednoduché. Tovar sa nakúpil priebežne za 3 mesiace spätne a DHIM sa nakupoval v decembri 2006. Odcudzenie nastalo koncom decembra 2006. Teraz účtujem december 2006 a nie som si istá, ako mám postupovať jednak aj z hľadiska DPH aj z hľadiska dane z príjmu. Poisťovňa by mala v priebehu februára preplatiť škodu, ale ešte nie je jasné, v akej výške. V tomto období sa to prešetruje. Ďakujem Vám vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    moni
    Ahojte všetci poraďáci.
    Potrebovala by som pomoc. Môžte mi v krátkosti napísať, ako mám postupovať pri odcudzení tovaru v hodnote 40000 Sk a DHIM v hodnote 20000 Sk. Jedná sa o platcu DPH a účtovníctvo sa vedie jednoduché. Tovar sa nakúpil priebežne za 3 mesiace spätne a DHIM sa nakupoval v decembri 2006. Odcudzenie nastalo koncom decembra 2006. Teraz účtujem december 2006 a nie som si istá, ako mám postupovať jednak aj z hľadiska DPH aj z hľadiska dane z príjmu. Poisťovňa by mala v priebehu februára preplatiť škodu, ale ešte nie je jasné, v akej výške. V tomto období sa to prešetruje. Ďakujem Vám vopred.
    Mala by sa spísať presne inventúra tovaru a majetku, ktorý bol odcudzený. Z tohto tovaru i majetku sa musí vrátiť DPH, ktorá bola uplatnená na vstupe. Za 12/06 ešte nebola - takže výsledok je taký, že z nákupu DHM si nemôže uplatniť DPH.
    Z pozície dane z príjmu - do nákladov roku 2006 môže ísť z odcudzeného majetku a tovaru len toľko, koľko bude poukázané od poisťovne. Je čas do uzavretia roka - teda do 31.3.2007 - keďže poistné plnenie by malo byť jasné v priebehu februára. Podľa poukázanej výšky, sa urobí v roku 2006 príjem budúcich období (na poistné plnenie) 385/668. A prijatá úhrada v roku 2007 sa zúčtuje 221/385.
    V roku 2006 - pri účtovaní tovaru - ktorý bol na 504 priebežne - sa pomerná čiastka odúčtuje mínusom s textom - odcudzený tovar, a pomerná čiastka na majetok podobne(neviem, či mal povahu dlhodobého majetku alebo drobného).

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Orsz
    Z pozície dane z príjmu - do nákladov roku 2006 môže ísť z odcudzeného majetku a tovaru len toľko, koľko bude poukázané od poisťovne.
    Oprava slovka bude na bolo. A v roku 2006 nebolo nič ... všetko je pripočítateľná položka, ak to nebolo kryté v bežnom účtovnom a zdaňovacom období inou náhradou, alebo polícia v roku 2006 neuzatvorila prípad s verdiktom, že vinník je neznámy. A podľa zadávateľa nič z tohto splnené nebolo, takže sa v roku 2006 nejedná o daňový výdavok.

    moni je offline (nepripojený) moni

    moni
    Ďakujem Erika, čo sa týka DPH, už mi je jasné, že z tovaru musím vrátiť DPH a z majetku, ktorý bol kúpený v decembri si nemôžem DPH odpočítať. Ale nie je mi jasné ako mám postupovať pri uzávierke, keďže ide o jednoduché účtovníctvo. A v prípade, že do 31. 3. 2007 nebude ešte jasné, koľko preplatí poisťovňa, ako budem postupovať??

    moni je offline (nepripojený) moni

    moni
    Aj tebe Janka ďakujem. Takže odcudzený tovar a majetok si musím na konci roku 2006 pripočítať opravnými položkami, keď som to dobre pochopila.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    moni
    Aj tebe Janka ďakujem. Takže odcudzený tovar a majetok si musím na konci roku 2006 pripočítať opravnými položkami, keď som to dobre pochopila.
    Sme v jednoduchom účtovníctve, takže skúsime použiť správnu terminológiu, aby sme nikoho nepoplietli. Škodu z titulu krádeže premietneme do jednoduchého účtovníctva (peňažného denníka) cez uzávierkové účtovné operácie.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Zároveň sme povinní pri vzniku účtovného prípadu (v deň krádeže, v deň vykonania inventúry) premietnuť úbytky tovaru a majetku v pomocných účtovných knihách (zásoby, majetok ...).

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Myslím, že trvá asi rok pátranie po páchateľovi - ak bude neznámy a polícia o tom vydá potvrdenie - mal by sa celý odcudzený tovar a majetok zúčtovať do nákladov. Mala som taký prípad ešte v roku 2004, bolo to v podvojnom účtovníctve. No neviem, či sa na tom niečo zmenilo.

    misolga je offline (nepripojený) misolga

    misolga
    Takisto sme mali krádež-Dph z odcudzeného tovaru som započítala do DPH za 3.q.2006 a teraz v 12/2006 prišla náhrada od poisťovňe.Mňa len zaujíma či túto sumu uvádzam v daňovom priznaní..

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    misolga
    Takisto sme mali krádež-Dph z odcudzeného tovaru som započítala do DPH za 3.q.2006 a teraz v 12/2006 prišla náhrada od poisťovňe.Mňa len zaujíma či túto sumu uvádzam v daňovom priznaní..
    náhradu škody v DP DPH nie, v DP pre DzPPO ano-vynos

    bobo97 je offline (nepripojený) bobo97

    bobo97
    Prosím o radu, vykradli nám firmené vozidlo. Bola odcudzená firemná hotovosť a bločky o nákupe tovaru. Celková škoda predstavuje hodnotu cca 28000,-- Sk. Tovar odcudzený nebol.
    Ako to správne zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve.

    dendoz je offline (nepripojený) dendoz

    dendoz
    Z kancelarie nam ukradli notebook. Policia vysetrovanie ukoncila s verdiktom - vinnik je neznamy, takze zostatkova cena bude danovym vydavkom. Na aky ucet to ale zauctovat? 541 alebo 548?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    dendoz Pozri príspevok
    Z kancelarie nam ukradli notebook. Policia vysetrovanie ukoncila s verdiktom - vinnik je neznamy, takze zostatkova cena bude danovym vydavkom. Na aky ucet to ale zauctovat? 541 alebo 548?
    549.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.