Zavrieť

Porady

Vyuctovacie faktury a DPH

Chcela by som vas poprosit o vysvetlenie, ako to je s DPH pri vyuctovacich fakturach za elektrinu a plyn. Aj preplatok aj nedoplatok sa dava na riadok 25 vykazu? Alebo len preplatok? Dakujem za odpovede. Ak tato otazka je uz niekde rozobrata, ospravedlnujem sa, nenasla som.
Usporiadat
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Áno aj preplatok aj nedoplatok sú súčasťou opravy základu dane - teda riadku 25. Mnohí majú však viac sklon účtovať na riadok 25 len dobropisy, a nedoplatky účtujú ako riadne faktúry.
0 0
SlavkaF SlavkaF

SlavkaF je offline (nepripojený) SlavkaF

Cize urcite to mam dat na ten riadok 25?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Poučenie k DP
40. Riadok 25 - suma dane, o ktorú sa opravuje odpočítaná daň nadväzne na opravu základu
dane podľa § 25 ods. 1 až 3 zákona, odpočítaná daň pri dovoze tovaru, ak colný orgán vrátil
daň, a odpočítaná daň pri krádeži tovaru, pri ktorom platiteľ dane odpočítal daň. Údaj o dani v
daňovom priznaní sa označí znamienkom mínus, ak sa zvyšuje odpočítaná daň, a
znamienkom plus, ak sa znižuje odpočítaná daň.
Ak platiteľ dane opravuje základ dane a daň pri tovare, ktorý nadobudol v tuzemsku z iného
členského štátu, podľa bodov 38 a 39, opraví aj odpočítanú daň. Opravu odpočítanej dane
vykoná platiteľ dane v zdaňovacom období, v ktorom obdržal doklad o oprave základu dane.
0 0
SlavkaF SlavkaF

SlavkaF je offline (nepripojený) SlavkaF

Dakujem za odpovede. Prajem pekny den.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Orsz
Áno aj preplatok aj nedoplatok sú súčasťou opravy základu dane - teda riadku 25. Mnohí majú však viac sklon účtovať na riadok 25 len dobropisy, a nedoplatky účtujú ako riadne faktúry.
Neviem... Nám na školení vysvetľovali, že vyúčtovacia fa za opakované plnenie (plyn, elektrina), sa považuje za riadnu fa a to tak v prípade nedoplatku, ako aj v prípade preplatku.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Anja111
Neviem... Nám na školení vysvetľovali, že vyúčtovacia fa za opakované plnenie (plyn, elektrina), sa považuje za riadnu fa a to tak v prípade nedoplatku, ako aj v prípade preplatku.
Hm, to je zaujímavé, ja mám písomné stanovisko od drsr - na požiadavku na školení o DPH o tom, že sa o tom účtuje ako o oprave základu dane.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Orsz
Hm, to je zaujímavé, ja mám písomné stanovisko od drsr - na požiadavku na školení o DPH o tom, že sa o tom účtuje ako o oprave základu dane.
Nemôžeš ho sem prilepiť?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

No skúsim - bolo mi to poslané do mailu - tak som to premietla ako dokument do Wordu.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ďakujem Ti veľmi pekne. Takže začnem asi tiež postupovať podľa tohoto vyjadrenia. Niečoho sa musíme zachytiť...
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Keď logicky rozmýšlam, tak vyúčtovacia FA k opakovanému plneniu je vlastne doúčtovaním za službu a nie opravou základu dane.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ekopo
Keď logicky rozmýšlam, tak vyúčtovacia FA k opakovanému plneniu je vlastne doúčtovaním za službu a nie opravou základu dane.
Súhlasím. Tak som to robila doteraz.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

ekopo
Keď logicky rozmýšlam, tak vyúčtovacia FA k opakovanému plneniu je vlastne doúčtovaním za službu a nie opravou základu dane.
Áno - ale výsledok môže byť aj preplatok - teda dobropis, čo je vlastne oprava toho, čo bolo predbežne účtované. Zaradiť to možno do §25 ods.1 písm.b) alebo c)- ak dôjde k zníženiu alebo zvýšeniu ceny za tovar alebo za služby.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Hm, je to naozaj celé diskutabilné. Asi by to malo byť v zákone napísané zrozumiteľnejšie.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Orsz
Hm, je to naozaj celé diskutabilné. Asi by to malo byť v zákone napísané zrozumiteľnejšie.
To je fakt... Doteraz som bola kľudná, že to robím dobre a teraz som na pochybách... Možno sa ešte pripoja k diskusii aj ďalší. Možno má už niekto dokonca skúsenosti s daňovou kontrolou v tomto smere... Skúsime vyčkať.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Ja som mala v roku 2005 kontrolu na DPH (2.štvrťrok) - tam to bolo na vstupe v r.25 - nič na to nepovedali. Tak neviem. Bolo to vyúčtovanie energií od prenajímateľa kancelárskych priestorov - fakturuje nám paušálne mesačne a raz za štvťrok sa to vyúčtováva ( robím účto nájomcovi aj prenajímateľovi).
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Orsz
Ja som mala v roku 2005 kontrolu na DPH (2.štvrťrok) - tam to bolo na vstupe v r.25 - nič na to nepovedali. Tak neviem. Bolo to vyúčtovanie energií od prenajímateľa kancelárskych priestorov - fakturuje nám paušálne mesačne a raz za štvťrok sa to vyúčtováva ( robím účto nájomcovi aj prenajímateľovi).
To ma priviedlo na myšlienku, že kolegyňa mala kontroly dokonca z dvoch rôznych daňových úradov a robila to tak ako ja, (veď sme boli na školení spolu), a tiež nikto nenamietal. Že by im to bolo jedno???
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Orsz
Ja som mala v roku 2005 kontrolu na DPH (2.štvrťrok) - tam to bolo na vstupe v r.25 - nič na to nepovedali. Tak neviem. Bolo to vyúčtovanie energií od prenajímateľa kancelárskych priestorov - fakturuje nám paušálne mesačne a raz za štvťrok sa to vyúčtováva ( robím účto nájomcovi aj prenajímateľovi).
Ja som si už pomaly na kontroly zvykla pravidelne, bežne mávam vyúčtovacie faktúry ako riadne faktúry a nie opravu ZD, a nikdy mi nebolo nič vytknuté.

Ale doporučujem každému vyhľadať tému riadok 25 v daňovom priznaní - prišlo k tomu, že ne/zaradenie do tohto riadku je vlastne "iba" formálnou chybou, a teda daň je vypočítaná správne... V tom období som do r. 25 nemala zaradený dobropis, bola som vystresovaná, lebo som mala na to obdobie kontrolu. Nič mi nevytkli.

Občas sa mi aj tak zdá, že robíme z chrobáka somára. Zameriavame sa na maličkosti a niekedy veľké veci uniknú
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Anja111
To ma priviedlo na myšlienku, že kolegyňa mala kontroly dokonca z dvoch rôznych daňových úradov a robila to tak ako ja, (veď sme boli na školení spolu), a tiež nikto nenamietal. Že by im to bolo jedno???
Aj to je možné. No ja v tom budem pokračovať. Podliehame auditu, tak sa spolieham aj na audítorku - je aj daňovým poradcom. Ale myslím, že by mohlo byť oboje správne - pretože má to dvojaké vysvetlenie.
0 0
SlavkaF SlavkaF

SlavkaF je offline (nepripojený) SlavkaF

Ja som sa pytala preto, lebo pocitame koeficient, a ked pocitam rocne vyuctovanie, tak od suctu riadkov 18 za cely rok odpocitam sucin suctu riadkov 14a rocneho koeficientu. Cize DPH z vyuctovacich faktur nemam zapocitane v sucte riadkov 14. Ako to teda ma byt? K riadkom 14 mam pripocitat riadok 25?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

SlavkaF
Ja som sa pytala preto, lebo pocitame koeficient, a ked pocitam rocne vyuctovanie, tak od suctu riadkov 18 za cely rok odpocitam sucin suctu riadkov 14a rocneho koeficientu. Cize DPH z vyuctovacich faktur nemam zapocitane v sucte riadkov 14. Ako to teda ma byt? K riadkom 14 mam pripocitat riadok 25?
Ak nemáš započítané v riadku 14, tak musí byť v riadku 25 - ake je to oprava ZD. Zvoliť si treba spôsob - kedy sa jedná o opravu a kedy nie - v prípade elektriky by to mohla byť ako riadna faktúra - i keď som zástancom toho, že ak vznikne preplatok, teda uplatnila som si viac DPH ako som mala, uvediem to ako opravu na r.25, a keby bol nedoplatok, zaradila by som to medzi riadne faktúry ako doúčtovanie - teda na r.14.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať