Zavrieť

Porady

daňový alebo nedaňový výdaj,ako ho vydokladovať

SZČO v dec.2006 vyplatila z pokladne 10.000,-Sk študentovi 15.000,-Sk dôchodcovi za sprostredkovanie kontaktov na poistenie.Obaja príjemcovia okrem tohto príjmu nemajú žiadný zdaniteľný príjem.
Otázka: môže sa tento príjem považovať zo strany príjemcov za príjem príležitostný(od dane oslobodený) a naopak zo strany SZČO je tento výdaj daňovým výdavkom? Postačí ak tento výdaj je zdokladovaný iba výdajovým poklad.dokladom?Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    halmir
    SZČO v dec.2006 vyplatila z pokladne 10.000,-Sk študentovi 15.000,-Sk dôchodcovi za sprostredkovanie kontaktov na poistenie.Obaja príjemcovia okrem tohto príjmu nemajú žiadný zdaniteľný príjem.
    Otázka: môže sa tento príjem považovať zo strany príjemcov za príjem príležitostný(od dane oslobodený) a naopak zo strany SZČO je tento výdaj daňovým výdavkom? Postačí ak tento výdaj je zdokladovaný iba výdajovým poklad.dokladom?Ďakujem za pomoc.
    Nie nemôže......
    mali podpísať min. Dohodu o vykonaní práce so všetkým čo s tým súvisí- SP, DÚ a pod. a odviesť daň.
    Čo sa týka príjemcov pre nich by to bol príjem, ktorý by považovali za vyrovnaný voči DÚ /teda nechceli by naspäť daň/ -nemusia podať DP. Ak by chceli daň naspäť museli by mať podpísané Vyhlásenie.....

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    evina
    Nie nemôže......
    mali podpísať min. Dohodu o vykonaní práce so všetkým čo s tým súvisí- SP, DÚ a pod. a odviesť daň.

    Čo sa týka príjemcov pre nich by to bol príjem, ktorý by považovali za vyrovnaný voči DÚ /teda nechceli by naspäť daň/ -nemusia podať DP. Ak by chceli daň naspäť museli by mať podpísané Vyhlásenie.....
    Nesúhlasím.

    Môžu mať podpísanú príkaznú zmluvu. Ostatné súhlas

    Mimochodom, čo zmluva o dielo? Nemám čas hľadať obch. zák, možno niekto vie, či sa môže uzavrieť aj s FO-nepodnikateľom. Predpokladám však, že áno.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Marianna01
    Nesúhlasím.

    Môžu mať podpísanú príkaznú zmluvu. Ostatné súhlas

    Mimochodom, čo zmluva o dielo? Nemám čas hľadať obch. zák, možno niekto vie, či sa môže uzavrieť aj s FO-nepodnikateľom. Predpokladám však, že áno.
    Máš pravdu , ja som nerozmýšľala nad iným vzťahom, sústredila som sa na to, že im to nemôže vyplatiť len tak To tá DPH

    halmir je offline (nepripojený) halmir

    halmir
    Prepačte,ale stále mi nie je jasné či tento príjem môžem podľa § 8 ods.1,písm .a posudiť ako priležitostný príjem a následne podľa § 9 ods.1 písm.h ako príjem od dane oslobodený. Potom akýkoľvek odvod dane by bol neopodstatnený ani hlásenie na SP.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    halmir
    Prepačte,ale stále mi nie je jasné či tento príjem môžem podľa § 8 ods.1,písm .a posudiť ako priležitostný príjem a následne podľa § 9 ods.1 písm.h ako príjem od dane oslobodený. Potom akýkoľvek odvod dane by bol neopodstatnený ani hlásenie na SP.
    Ja by som to za príležitostný príjem považovala.

    riordan je offline (nepripojený) riordan

    riordan
    Danila
    Ja by som to za príležitostný príjem považovala.
    Ja som uzatvorila s dôchodcami príkaznú zmluvu a to príl. príjem do 45. tis. pre dôchodcov. neplatia dane ani RZ so ZP. A je to daňový výdavok.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    halmir
    SZČO v dec.2006 vyplatila z pokladne 10.000,-Sk študentovi 15.000,-Sk dôchodcovi za sprostredkovanie kontaktov na poistenie.
    Ja sa len tak opýtam.
    A môže sa to? Alebo nemusí to byť nejako ošetrené v tej "Zmluve", niečo sa hovorilo o tých "ďalších" sprostredkujúcich.

    halmir je offline (nepripojený) halmir

    halmir
    Ďakujem Danila za vyriešenie prvej časti otázky. Ďakujem aj riodan, že ma naviedla na riešenie druhej časti otázky. Ak by som mohol poprosiť ,pomôže mi niekto dostať sa ku vzoru "Príkazna zmluva"?Chcel by som si ju preštudovať.
    A ešte k príložitostnému príjmu,overil som si,že môže byť max. do výšky 5-násobku život.minima ptatného k 1.1.príslušného roka(pre rok 2006 je to suma 23.650,-Sk)

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    halmir
    Ďakujem Danila za vyriešenie prvej časti otázky. Ďakujem aj riodan, že ma naviedla na riešenie druhej časti otázky. Ak by som mohol poprosiť ,pomôže mi niekto dostať sa ku vzoru "Príkazna zmluva"?Chcel by som si ju preštudovať.
    A ešte k príložitostnému príjmu,overil som si,že môže byť max. do výšky 5-násobku život.minima ptatného k 1.1.príslušného roka(pre rok 2006 je to suma 23.650,-Sk)
    Dnes ma natoľko táto " banalitka" zaujala, že som sa jej venovala na všetkých dotknutých inštitúciach. DÚ, Inšpektorát práce a pod.S týmto riešením je to O.K. Príkaznú zmluvu sa mi nepodarilo prilepiť, ale nájdeš ju aj cez google.

    halmir je offline (nepripojený) halmir

    halmir
    Ďakujem všetkým za pomoc "Príkaznú zmluvu " na základe obč.zákon.§ 724 ,som našiel.Dokonca aj vzor na google.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.