Zavrieť

Porady

kúpa-predaj ojazdených automobilov

Ahojte. Možno som zle hľadal, ale nenašiel som odpoveď na túto otázku:
Podnikateľ má v ŽL činnosť nákup a predaj ojazdených automobilov.... je platca DPH, kúpi od súkromnej osoby os. auto a ďalej ho predá. Uplatní si odpočet dane tak, že si DPH vypočíta a pri predaji DPH odvedie? Alebo to pôjde bez DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Pri kúpe ojazdeného auta zo zahraničia treba na niektoré veci trochu inak nahliadať ako na Slovensku. Zahraničný dodávateľ (platiteľ DPH) môže byť v situácii, že:
    - kúpil pôvodne auto s nárokom na odpočet DPH, ďalej ho predáva tiež s DPH, t.j. do inej krajiny EÚ ho predáva ako oslobodené dodanie s tým, že si to samozdaní kupujúci - nadobúdateľ (tiež platiteľ DPH);
    - ak je to obchodník s použitým tovarom (bazár), tak môže byť pri predaji v situácii ako píšem vyššie, alebo nemal odpočet DPH na vstupe a bude postupovať podľa nejakého § podobného nášmu §66. T.j. DPH z rozdielu medzi svojou kúpou a predajom odvedie vo svojej krajine a náš kupujúci DPH nerieši, nemá to vôbec ako nadobudnutie, viď §66 (14). Mal by túto skutočnosť uviesť vo faktúre, aby bolo jasno;
    - ak dodávateľ nie je platiteľom DPH, tak ani náš kupujúci nemá povinnosť samozdaňovať ojazdené auto.

    Od spôsobu kúpy a režimu DPH sa odvíja ďalší predaj, to je jedno, či občanovi alebo firme.

    uctokrajan - nedá sa skontaktovať s tým NL dodávateľom? Tým, že si nenašiel ani overenie jeho IČ DPH na webe, pribudol iba ďalší otáznik.

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    ekopo
    Ahojte. Možno som zle hľadal, ale nenašiel som odpoveď na túto otázku:
    Podnikateľ má v ŽL činnosť nákup a predaj ojazdených automobilov.... je platca DPH, kúpi od súkromnej osoby os. auto a ďalej ho predá. Uplatní si odpočet dane tak, že si DPH vypočíta a pri predaji DPH odvedie? Alebo to pôjde bez DPH?
    pri kúpe auta od fyzickej osoby - občana - nemá v žiadnom prípade nárok na odpočet DPH, ale zákon o DPH myslel aj na toto: § 42 Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 písm. a), b), c) a e).

    § 49 ods. 7 písm. a):Platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)

    Z uvedených § mi vyplýva, že ak kúpi autobazár auto od občana, neuplatní DPH na vstupe a keď toto auto predá, neuplatní daň na výstupe.
    mohlo by to tak byť ekopo?
    Naposledy upravil skaspa : 16.01.07 at 19:20

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    vikinka
    Skús si pozrieť § 66 ods.1.písm.c. zák.o DPH a posúdiť tvoj problém.
    Viem o tomto ustanovení, ale ods. 1 písm. d hovorí, že "obchodník je zdaniteľná osoba, ktorá v rámci svojho podnikania kupuje, nadobúda v tuzemsku z iného členského štátu ........A v ďaľšom sa stále hovorí o obchodníkovi.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    skaspa
    Z uvedených § mi vyplýva, že ak kúpi autobazár auto od občana, neuplatní DPH na vstupe a keď toto auto predá, neuplatní daň na výstupe.
    mohlo by to tak byť ekopo?
    Práveže neviem.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Viem že napr.AAA-auto postupuje presne podľa tohoto §,neverím že oni si DPH neuplatňujú.A ešte odst.11 toho istého § pozri a aj komentár k nemu.

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    vikinka bude mať pravdu, keď tak nad tým teraz rozmýšlam, ten môj príspevok na tvoj prípad vôbec nesedí;
    čo sa týka toho obchodníka:
    obchodníkom je zdaniteľná osoba, ktorá v rámci svojho podnikania kupuje, nadobúda v tuzemsku z iného členského štátu alebo dováža na účely ďalšieho predaja použitý tovar
    z tejto definície mi vyplýva, že "kupuje" znamená kupuje v SR, nie je tam nevyhnutná podmienka "z iného členského štátu".

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Pozri sem, máš to krásne vysvetlené. Pri predaji účtuješ DPH len z rozdielu kúpnej a predajnej ceny, na fa sa nesmie objaviť suma DPH, ide o predaj podľa §66 ZoDPH.

    http://www.porada.sk/t32004-osobitna...=ojazden%E9%2A

    uctokrajan je offline (nepripojený) uctokrajan

    uctokrajan
    Vie mi niekto poradit ako postupovat, ked kupime oso. auto ojazdené, nesplna podmienky noveho auta. Jedna sa o dovoz auta z krajiny EU - NL. Faktura je vystana bez DPH. Mozem urobit tzv. samozdanenie podla §11? A pri predaji postupovat podla § 66 osobitna uprava zdanit len rozdiel medzi nadobudnutou cenou a predajnou cenou?

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Od koho si to kúpil? Nie je na faktúre žiadny odkaz na to, z akého dôvodu
    nie je vyfakturované s DPH? Lebo ak to bol nejaký bazár, tak mohol predať na nejaký § holandského zákona o DPH, podobný nášm u §66. Alebo odakz na podobný § ako sú naše §42 alebo §43, alebo na Smernicu Eú 2006/112 alebo 2006/138 alebo nejaká iná poznámka o povinnosti zdaniť v krajine odberateľa alebo o oslobodení od DPH v NL? Niečo by tam mali aj Holanďania dať, lebo nie všetko sa tu musí nutne samozdaňovať!
    Prípadne žiadať od dodávateľa doplnenie info.
    Od toho, ako kúpiš, sa odvíja aj ďalší predaj u nás a režim DPH.

    uctokrajan je offline (nepripojený) uctokrajan

    uctokrajan
    Praveže ta´m nie je žiadna odvolavka na §, ani slovne napisane, a teraz neviem ako postupovat. Ci mozem uplatnit §66, alebo to musim samozdanit podla §11 To je vo vyske DPH poriadny rozdiel.

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    No ale neviem tiež, podľa čoho sa riadiť, keď na fa nie je nič Nejako skúsiť ešte skontaktovať toho dodávateľa? Aspoň vieš, čo to bolo za dodávateľa? Autobazár? Je vôbec registrovaný pre DPH v NL? To je fakt ťažko rozhodnúť sa. Si platiteľom DPH? Teoreticky, keby si samozdanil, mohol by si aj odpočítať DPH? Je tá kúpa vôbec pre firmu či pre FO - občana?
    Pri ďalšom predaji auta by bol postup závislý od režimu kúpy, takže by som sa to snažila fakt nejako zistiť.

    uctokrajan je offline (nepripojený) uctokrajan

    uctokrajan
    Kupili sme auto v bazare, predavat ho ideme obcanovi. Ked si chcem skontrolovat cislo DPH holandana -bazaru, tak mi ho na stranke DRSR nenajde.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    ondrejvla Pozri príspevok
    Pozri sem, máš to krásne vysvetlené. Pri predaji účtuješ DPH len z rozdielu kúpnej a predajnej ceny, na fa sa nesmie objaviť suma DPH, ide o predaj podľa §66 ZoDPH.

    http://www.porada.sk/t32004-osobitna...=ojazden%E9%2A

    Ok, v poriadku... ak mozem, len by som doplnil, ze tento postup nie je prikazany!

    §66,11 - Obchodnik sa moze rozhodnut pri dodani tovaru podla ods.1 pouzit bezny rezim dane.....

    Ak nenastala situacia podla §66,2 (tu sa hovori o povinnosti, kedy sa musi osobitny rezim uplatnit)... je mozne uplatnit aj klasicky rezim

    to len tak na margo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.