Zavrieť

Porady

Nevyplatená pohľadávka

Dobrý deň. Mám nevyplatnú pohľadavku, starú asi dva roky. Prostredníctvom môjho právnika som sa snažila ju vymôcť cez exekútora. Ten však zistil, že nemám šancu, lebo firma je v likvidácii s veľkými dlhmi. Právnik mi povedal, že ak uhradím exekútorovi čiastku 500 sk, dostanem potvrdenie, že pohľadávka je nevymožiteľná. Prosím, poradťe mi, čo získam týmto potvrdením /oplatí sa mi vrážať ešte 500sk ak už som stratová aj na DPH, ktoré som uhradila z tejto pohľadávky/ ak účtujem v JU, pohľadávka má hodnotu 9500 sk aj s DPH. Dá sa nejako to DPH dostať od štátu späť? Veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    deskos
    Dobrý deň. Mám nevyplatnú pohľadavku, starú asi dva roky. Prostredníctvom môjho právnika som sa snažila ju vymôcť cez exekútora. Ten však zistil, že nemám šancu, lebo firma je v likvidácii s veľkými dlhmi. Právnik mi povedal, že ak uhradím exekútorovi čiastku 500 sk, dostanem potvrdenie, že pohľadávka je nevymožiteľná. Prosím, poradťe mi, čo získam týmto potvrdením /oplatí sa mi vrážať ešte 500sk ak už som stratová aj na DPH, ktoré som uhradila z tejto pohľadávky/ ak účtujem v JU, pohľadávka má hodnotu 9500 sk aj s DPH. Dá sa nejako to DPH dostať od štátu späť? Veľmi pekne ďakujem.
    V prípade, že získate doklad, že pohľadávka je nevymožiteľná, pohľadávku si môžete odpísať. Odpis pohľadávky sa vykoná v knihe pohľadávok. V peňažnom denníku sa neúčtuje, pretože nejde o pohyb peňazí.V JÚ to nie je daňový výdavok, nakoľko to pri vystavení fa. nebol ani príjem/ ako v PÚ/
    Na vznik pohľadávky však boli potrebné určité výdavky, ktoré sa premietli do výdavkov s vplyvom na základ dane, preto sa pri odpise pohľadávky bude stornovať relevantná suma výdavkov potrebných v minulosti na vznik odpísanej pohľadávky /zvýši sa daňový základ/. Táto operácia by sa premietla v uzávierkových operáciách roku, kedy bola pohľadávka odpísaná.
    Vidím to tak, že na DPH nezískate nič.
    Najjednoduchšie riešenie je túto pohľadávku zahrnúť do daňových príjmov v roku,kedy Vám to bude najlepšie vyhovovať. Pri prípadnom ukončení podnikania by táto pohľadávka tak či tak vstúpila do príjmov OZD ak by nebola odpísaná.

    Jata je offline (nepripojený) Jata

    Jata
    dobrý deň..
    tiež mám podobný problém. Ide o staršie pohľadávky (3-4 roky) sumy 3000,- a 5000,- Sk. DPH som odviedla. Firmy síce fungujú ale myslím, že náklady na vymáhanie by ma vyšli viac.. Môžem to odfajknúť ako vysporiadanú pohľadávku ku koncu roka s tým, že to nezaradím do denníka?
    ..Ako staré pohľadávky môžem vymáhať? (napr: rok 2001)
    ďakujem

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Jata
    dobrý deň..
    tiež mám podobný problém. Ide o staršie pohľadávky (3-4 roky) sumy 3000,- a 5000,- Sk. DPH som odviedla. Firmy síce fungujú ale myslím, že náklady na vymáhanie by ma vyšli viac.. Môžem to odfajknúť ako vysporiadanú pohľadávku ku koncu roka s tým, že to nezaradím do denníka?
    ..Ako staré pohľadávky môžem vymáhať? (napr: rok 2001)
    ďakujem
    Do peň.denníka to zoberieš, ako keby bola pohľadávka uhradená. Len tak sa Ti to dostane z knihy pohľadávok. Pohľadávka sa považuje za premlčanú po troch rokoch.

    Jata je offline (nepripojený) Jata

    Jata
    tinaM
    Do peň.denníka to zoberieš, ako keby bola pohľadávka uhradená. Len tak sa Ti to dostane z knihy pohľadávok. Pohľadávka sa považuje za premlčanú po troch rokoch.
    ...takže keď sa chcem toho zbaviť, zvýšim si daňový základ, aj keď peniaze neuvidím... a odberateľ, ktorý to má ako neuhradený záväzok???povie si, že tri roky prešli a hodí si to ako výdaj na konci roka, že to akože uhradil???

    veget je offline (nepripojený) veget

    veget
    V JÚ nechávam nevymožiteľné pohľadávky v evidencie ako neuhradené. Až pri zrušení živnosti je možné sa týchto nevymožiteľných pohľadávok zbaviť a to tak, že o tieto potom nezvyšujeme základ dane. Určite by som o neuhradenú pohľadávku nezvyšovala základ dane.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    veget
    V JÚ nechávam nevymožiteľné pohľadávky v evidencie ako neuhradené. Až pri zrušení živnosti je možné sa týchto nevymožiteľných pohľadávok zbaviť a to tak, že o tieto potom nezvyšujeme základ dane. Určite by som o neuhradenú pohľadávku nezvyšovala základ dane.
    Tiež nechávam nevymožiteľné pohľadávky v evidencii ako neuhradené. Na to, aby si pohľadávku odpísala, je potrebný doklad od príslušného orgánu, že táto pohľadávka je nevymožiteľná. Potom treba postupovať ako som uviedla v príspevku 2. V konečnom dôsledku to má dopad na základ dane taký , že ho budeš mať vyšší.

    Nevyplatená pohľadávka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.