Zavrieť

Porady

Predaj nehnuteľnosti a daň

Ahojte , mám nasledovný problém s ktorým si neviem poradiť.
Náš zamestnanec predal nehnuteľnosť - ornú pôdu. Podľa zákona o dani z príjmu ju musí zdaniť, nakoľko ju kúpil v roku 2003 a nespĺňa podmienku oslobodenia nakoľko ju nevlastnil 5 rokov. Zatiaľ mi je to jasné, ale neviem sa dopracovať k základu dane. Uvedený pozemok predal za 150.000,-Sk. Túto nehnuteľnosť však kupoval v celku aj s rodinným domom, záhradou a pod. za 800.000,-Sk. Predpokladala som ža nadobúdajúcu hodnotu vyčítam zo znaleckého posudku ale znalecký posudok bol vo výške 894000,-Sk, teda vyšší ako kúpna cena. Ako mám správne určiť nadobúdajúcu cenu ornej pôdy?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    Prosím, prosím pomôžte mi niekto. Ja som uvažovala nad tým, že by som zo znaleckého posudku percentuálne prepočítala sumu za ornú pôdu a potom by som následne vypočítala podľa tých percent hodnotu ornej pôdy z kúpnej sumy. Čo vy na to , mohlo by to tak byť?
    Naposledy upravil jued : 22.01.07 at 12:21

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    jued
    Ahojte , mám nasledovný problém s ktorým si neviem poradiť.
    Náš zamestnanec predal nehnuteľnosť - ornú pôdu. Podľa zákona o dani z príjmu ju musí zdaniť, nakoľko ju kúpil v roku 2003 a nespĺňa podmienku oslobodenia nakoľko ju nevlastnil 5 rokov. Zatiaľ mi je to jasné, ale neviem sa dopracovať k základu dane. Uvedený pozemok predal za 150.000,-Sk. Túto nehnuteľnosť však kupoval v celku aj s rodinným domom, záhradou a pod. za 800.000,-Sk. Predpokladala som ža nadobúdajúcu hodnotu vyčítam zo znaleckého posudku ale znalecký posudok bol vo výške 894000,-Sk, teda vyšší ako kúpna cena. Ako mám správne určiť nadobúdajúcu cenu ornej pôdy?
    Ale v znaleckom posudku asi bude v rámci celkovej ceny vyčíslená aj znalecká cena tej ornej pôdy, nie?

    Tak potom by som to asi bral pomerom, koľko % tvorila hodnota pôdy k celkovej znaleckej hodnote, toľko % by som uviedol z kúpnej ceny. Ale to je len môj laický názor. Radšej nech ten zamestnanec pošle dotaz na DR, kde mu poradia odbornejšie a nebude mať potom problémy, že to urobil nesprávne.

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    V tom znaleckom posudku je vyčíslená hodnota ornej pôdy. A pýtala som sa aj na daňovom úrade a nevedeli mi poradiť.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    jued
    V tom znaleckom posudku je vyčíslená hodnota ornej pôdy. A pýtala som sa aj na daňovom úrade a nevedeli mi poradiť.
    No, tak by som to vypočítal tak, ako som hore uviedol. Hodnotu pôdy / znalecká hodnota celková x 100 = nejaké percento. To percento z predajnej cena by som potom bral ako nadobúdaciu cenu.

    bulnova je offline (nepripojený) bulnova

    bulnova
    V znaleckom posudku máš určenú cenu podľa bonity v príslušnom roku.Myslím si, že do daňového priznania musíš ako výdavok uviesť nákupnú cenu plus náklady na úpravu - ak nejaké boli.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    Pridám ďalšiu otázku:
    Klient ako súkromná osoba vlastnil budovu (vlastnil ju dlšie ako 5 rokov) a prenajímal ju firmám, ktoré tam mali prevádzky. Koncom minulého roka budovu predal aj s pozemkom, ktorý však dokúpil len pred 2 rokmi. Riešime teraz dilemu, či zdaňovať predaj budovy alebo nie? Ja si myslím, že zdaniť by mal len predaj pozemku, nakoľko on sám budovu prenajímal súkromne, nie v rámci svojej podnikateľskej činnosti. (Aj keď bola prenajímaná na podnikateľské účely) A táto budova ani nikdy nebola majetkom jeho firmy. Poraďte prosím, aby sme to nepokašľali.

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Predaj budovy netreba zdaňovať nakoľko spĺňa podmienku vlastníctva 5 rokov a bola v súkromnom vlastníctve , nie v majetku firmy. Daň je treba zaplatiť z ceny pozemku podľa znaleckého posudku po odpočítaní nákladov na jeho získanie a prípadné zhodnotenie.

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    SEVYT
    Podla mňa ak Váš zamestnanec predal niečo teda nehnutelnosť,alebo ornú pôdu, tak si je povinný robiť daňové priznanie sám pretože to mal príjem podľa §8 ZDP/595. Vy mu vystavíte len potvrdenie o prímoch a odvedených preddavkoch a daniach z prac. pomeru a viac Vás to nemusí trápiť.
    Pretože ak Vás aj požiadal o vykonanie RZDane tak má on povinnosť doložiť všetky doklady ktorým sa dá rozumieť. Ale aj tak v prípade , že mal príjem podľa §8 ZDP má si robiť sám.
    Ja to beriem, že ma nemusí zaujímať, ale požiadal ma o pomoc pri vyplnenní jeho daňového priznania , takže on si je vedomý že musí podať daňové priznanie a zamestnávateľa vôbec nepožiadal o ročné zúčtovanie dane. Ale predsa ho v tom nenechám samého, tak že z toho dôvodu ma to zaujíma.

    Predaj nehnuteľnosti a daň

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.