Zavrieť

Porady

Kurzové rozdiely

Prosím Vás, ako je to je to na konci roka s kurzovým rozdielom, mám odb. faktúru vystavenú v EUR tuzemskému odberateľovi. Mám na konci roka fa.prerátať kurzom? Posledný kurz je 29. 12. 2006 a nie 31. 12. 2006. Ďakujem:p
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mojik
Prosím Vás, ako je to je to na konci roka s kurzovým rozdielom, mám odb. faktúru vystavenú v EUR tuzemskému odberateľovi. Mám na konci roka fa.prerátať kurzom? Posledný kurz je 29. 12. 2006 a nie 31. 12. 2006. Ďakujem:p
ÁNo, je to povinné, použiješ kurz NBS k 29.12.06, ten platí aj pre 31.12.
0 0
mojik mojik

mojik je offline (nepripojený) mojik

Ďakujem pomohla si mi
0 0
mojik mojik

mojik je offline (nepripojený) mojik

Chcem sa ešte spýtať, dodávateľská faktúra zo zahraničia mi príde na prelome rokov - horor. Vystavená je napr. 5.1.2007, zdaniteľné plnenie je 31.12.2006, akým kurzom prerátať účtovanie. Vďaka
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Pozri si http://www.ceniga.sk/materialy/piest...Trieda_3_4.doc str.4
V tomto prípade je viac vecí na riešenie,pretože neviem,kde je miesto zdaniteľného plnenia,či si nárokujete vrátenie zaplatenej DPH a pod.
Tak či onak k 31.12. by si mala účtovať 5xx/326tku kurzom NBS.
5.1. účtuješ opäť kurzom NBS 326/321 + kurz.pohyb
Deň úhrady záväzku opäť kurzom NBS 321/2xx + kurz.pohyb
0 0
Jarusik Jarusik

Jarusik je offline (nepripojený) Jarusik

Tweety
ÁNo, je to povinné, použiješ kurz NBS k 29.12.06, ten platí aj pre 31.12.
Dobré ránko,

chcem sa spýtať, či je možné nájsť niekde v zákone (usmernení, opatrení...), že ak 31.12 padne na víkend, tak sa použije na výpočet kurzových rozdielov posledný známy kurz.

Ďakujem, pekný deň,

Jarka
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Jarusik
..... chcem sa spýtať, či je možné nájsť niekde v zákone (usmernení, opatrení...), že ak 31.12 padne na víkend, tak sa použije na výpočet kurzových rozdielov posledný známy kurz...... Jarka
NBS cez voľné dni proste nepracuje.
Účt. a daň. zákony, predpisy sa odvolávajú na platný kurz NBS. NBS oznamuje kurzy každý pracovný deň s platnosťou kurzu do nastávajúceho dňa 9:00. Ak príde víkend, tak piatkový kurz platí do pondelka rána.
0 0
Jarusik Jarusik

Jarusik je offline (nepripojený) Jarusik

STRELEC
NBS cez voľné dni proste nepracuje.
Účt. a daň. zákony, predpisy sa odvolávajú na platný kurz NBS. NBS oznamuje kurzy každý pracovný deň s platnosťou kurzu do nastávajúceho dňa 9:00. Ak príde víkend, tak piatkový kurz platí do pondelka rána.
Vďaka za promtnú odpoveď, ale ja som bola v tom, že mám použiť kurz nasledujúceho pracovného dňa. Rada by som to videla čierne na bielom, istota je gulomet...
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Jarusik
Vďaka za promtnú odpoveď, ale ja som bola v tom, že mám použiť kurz nasledujúceho pracovného dňa. Rada by som to videla čierne na bielom, istota je gulomet...
Už len keď logicky na to ideš, ako môžeš použiť kurz z pondelka 1.1., keď účtuješ o sobote 30.12. (napríklad)??? Musíš predsa použiť posledný známy kurz.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Jarusik
Vďaka za promtnú odpoveď, ale ja som bola v tom, že mám použiť kurz nasledujúceho pracovného dňa. Rada by som to videla čierne na bielom, istota je gulomet...
Ak sa zákon hovorí .... použije platný kurz NBS ..... (to nebol citát), nuž iný kurz nie je, ako na ten deň , dni vyhlásený. Zrejme asi niekde v zákone o NBS by malo byť niečo bližšie o kurzoch, ale ....
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Jarusik
Vďaka za promtnú odpoveď, ale ja som bola v tom, že mám použiť kurz nasledujúceho pracovného dňa. Rada by som to videla čierne na bielom, istota je gulomet...
Niekedy stačí logické uvažovanie - viď príspevok od Dada .
0 0
Kokoška Kokoška

Kokoška je offline (nepripojený) Kokoška

Prosím o pomoc pri účtovaní kurzových rozdielov k 31. 12. 2006- PU. Nie som si istá, či dobre chápem... Neuhradené fa na konci roka prepočítam kurzom NBS, kurz. rozdiel vyznačím len do knihy faktúr, ale na účtoch 563 resp. 663 neúčtujem nič. Potom celý rozdiel naúčtujem pri úhrade v novom roku. Dobre? Našla som tu zopár príspevkokv, v ktorých sa píše, že rozdiely z ocenenia faktúr v cudzej mene k 31.12. sa zaúčtujú na 563 a 663 ???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kokoška
Prosím o pomoc pri účtovaní kurzových rozdielov k 31. 12. 2006- PU. Nie som si istá, či dobre chápem... Neuhradené fa na konci roka prepočítam kurzom NBS, kurz. rozdiel vyznačím len do knihy faktúr, ale na účtoch 563 resp. 663 neúčtujem nič. Potom celý rozdiel naúčtujem pri úhrade v novom roku. Dobre? Našla som tu zopár príspevkokv, v ktorých sa píše, že rozdiely z ocenenia faktúr v cudzej mene k 31.12. sa zaúčtujú na 563 a 663 ???
Na konci roka prepočítaš kurzom NBS k poslednému dňu účt. obdobia, a tento zaúčtuješ. Buď ako náklad 563, alebo výnos.663 oproti 321,alebo 311.
0 0
Kokoška Kokoška

Kokoška je offline (nepripojený) Kokoška

Potom prečo v x príspevkov sa píše, že kurz. rozdiel naúčtujem až pri úhrade, inkase alebo odpisu pohľadávky?
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Kokoška
Prosím o pomoc pri účtovaní kurzových rozdielov k 31. 12. 2006- PU. Nie som si istá, či dobre chápem... Neuhradené fa na konci roka prepočítam kurzom NBS, kurz. rozdiel vyznačím len do knihy faktúr, ale na účtoch 563 resp. 663 neúčtujem nič. Potom celý rozdiel naúčtujem pri úhrade v novom roku. Dobre? Našla som tu zopár príspevkokv, v ktorých sa píše, že rozdiely z ocenenia faktúr v cudzej mene k 31.12. sa zaúčtujú na 563 a 663 ???
Kurzové rozdiely zaúčtuješ priamo voči účtu dodávateľa alebo odberateľa v SKK.Tým sa len upravuje ocenenie na týchto účtoch v slovenskej mene,hodnota pohľadávky alebo záväzku v cudzej mene ostáva nezmenená.Napr.:
1.12. si zaúčtoval 311/6xx napr. 100EUR = 3 500 Sk kurz NBS.
31.12. 563/311 vplyvom zmeny kurzu 150 SK
Na účte 311 mám stále pohľadávku 100 EUR,ale tá má pre mňa dňa 31.12. hodnotu už len 3 350 SK.
Pri úhrade a inkase musíš opäť účtovať kurzové rozdiely,a to dňom,kedy sa platba uskutočnila (ibaže by bol ten istý kurz,ale to je malá pravdepodobnosť) :-)
Naposledy upravil martinius : 06.02.07 at 12:45
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kokoška
Potom prečo v x príspevkov sa píše, že kurz. rozdiel naúčtujem až pri úhrade, inkase alebo odpisu pohľadávky?
To je síce pravda, ale neúhradené ku dňu zostavenia uzávierky sa musia prepočítať kurzom NBS 31.12.06. §24 Postupov účtovania.
0 0
Kokoška Kokoška

Kokoška je offline (nepripojený) Kokoška

OK, takže doúčtujem tie rozdiely. Dakujem za rady.
0 0
mato.daco mato.daco

mato.daco je offline (nepripojený) mato.daco

Mam par otazok ku kurzovym rozdielom, skor z danoveho hladiska.

Slovenska s.r.o. kupila akcie zahranicnej spolocnosti (Litva). Zavazok z tejto transakcie je splatny po dobu troch rokov (ine zavazky). Vynosy z tychto cennych papierov zatial neplynu.

Ovplyvni kurzovy rozdiel z tohto zavazku (kurzovy zisk) vysledok hospodarenia?
Ovplyvni kurzovy rozdiel z hodnoty akcii (kurzova strata) vysledok hospodarenia?

Okrem toho ma firma prijate preddavky na buduce dodavky tovarov zo
zahranicia (v USD).
Ovplyvni aj kurzovy rozdiel z tychto preddavkov vysledok hospodarenia?



Dalsi pripad - zmluvne pokuty a penale - fakturovane v zahranicnej mene podla zmluvy. Sud potvrdil tento narok. Je mozne, aby niekolkomilionova kurzova strata z tychto doteraz nezaplatenych penale a pokut ovplyvnila vysledok hospodarenia?


Pripadne, kde je mozne obratit sa so ziadostou na odpoved. Uz som sa obratil na niektore pracoviska Danoveho riaditelstva, zatial neuspesne.
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

mato.daco
Mam par otazok ku kurzovym rozdielom, skor z danoveho hladiska.

Slovenska s.r.o. kupila akcie zahranicnej spolocnosti (Litva). Zavazok z tejto transakcie je splatny po dobu troch rokov (ine zavazky). Vynosy z tychto cennych papierov zatial neplynu.

Ovplyvni kurzovy rozdiel z tohto zavazku (kurzovy zisk) vysledok hospodarenia?
Ovplyvni kurzovy rozdiel z hodnoty akcii (kurzova strata) vysledok hospodarenia?

Okrem toho ma firma prijate preddavky na buduce dodavky tovarov zo
zahranicia (v USD).
Ovplyvni aj kurzovy rozdiel z tychto preddavkov vysledok hospodarenia?



Dalsi pripad - zmluvne pokuty a penale - fakturovane v zahranicnej mene podla zmluvy. Sud potvrdil tento narok. Je mozne, aby niekolkomilionova kurzova strata z tychto doteraz nezaplatenych penale a pokut ovplyvnila vysledok hospodarenia?


Pripadne, kde je mozne obratit sa so ziadostou na odpoved. Uz som sa obratil na niektore pracoviska Danoveho riaditelstva, zatial neuspesne.
Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa kurzový rozdiel z ocenenia majetku a záväzkov podľa § 4 ods. 7 zákona účtuje na ťarchu účtu 563 – Kurzové straty alebo v prospech účtu 663 – Kurzové zisky, s výnimkou prípadov podľa odsekov 4 a 5. Rovnako sa postupuje pri účtovaní kurzových rozdielov z opravných položiek a rezerv v cudzej mene.

Existujú 2 možnosti,ako budú KR účtované na 563 a 663 ovplyvňovať základ dane podľa ZDP:
A. budeme 563 považovať za daňovo uznaný náklad a 663 bude taktiež vstupovať do základu dane
B. budeme postupovať podľa § 17 odst. 17 zákona o dani z príjmov - Ak daňovník pred začatím zdaňovacieho obdobia doručí správcovi oznámenie o nezahrnovaní kurzových
rozdielov vznikajúcich v účtovníctve z dôvodu nezrealizovaného inkasa pohľadávok alebo neuhradených
platieb záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, do základu dane v období, v ktorom
o nich účtuje, zahrnú sa tieto rozdiely do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k inkasu alebo
odpisu pohľadávky alebo platbe alebo odpisu záväzku. V zdaňovacom období, v ktorom tento daňovník
doručí správcovi dane oznámenie o ukončení nezahrnovania týchto kurzových rozdielov do základu dane,
zahrnie do základu dane aj kurzové rozdiely vyčíslené v účtovníctve, nezahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach.
0 0
mato.daco mato.daco

mato.daco je offline (nepripojený) mato.daco

Spravcovi dane nebolo dorucene ziadne oznamenie. Tzn. ze kurzove rozdiely ovplyvnia ZD aj ako vynosy a aj ako naklady. Aj ked to bude niekolkomilionova kurzova strata z jedinej pohladavky?
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

mato.daco
Spravcovi dane nebolo dorucene ziadne oznamenie. Tzn. ze kurzove rozdiely ovplyvnia ZD aj ako vynosy a aj ako naklady. Aj ked to bude niekolkomilionova kurzova strata z jedinej pohladavky?
Potom musíš kurzové rozdiely zahrnúť do základu dane,presne tak.Teraz môžeš mať z obchodu stratu,ale vieš ty,či pri úhrade nebude taký kurz,že budeš mať zas zisk.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať