Zavrieť

Porady

kurzové rozdiely

V účtovníctve mi vznikajú kurzové rozdiely pri úhradách faktúr a potom pri prepočte k 31.12.2006. Sú to pripočítateľné, alebo odpočítateľné položky v daň.priznaní? Nemám s tým skúsenosť. Na DÚ som nič nenahlasovala.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Vstupujú do DZ, čiže nie sú pripočítateľné alebo odpočítateľné.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Prosím na pochopenie vysvetliť:mám došlú fa-zahraničnú vystavenú napr.11/2006 - urobím si samozdanenie, ale zaplatím ju až v roku 2007. Mám robiť kurzové rozdiely na základe čoho-ako to vypočítať?
    Dakujem za všetky odpovede!

    Pomôže niekto neskúsenej?
    Naposledy upravil Maxinka : 22.03.07 at 10:02

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Maxinka Pozri príspevok
    Prosím na pochopenie vysvetliť:mám došlú fa-zahraničnú vystavenú napr.11/2006 - urobím si samozdanenie, ale zaplatím ju až v roku 2007. Mám robiť kurzové rozdiely na základe čoho-ako to vypočítať?
    Dakujem za všetky odpovede!
    Zahraničnú faktúru najskôr zaúčtuješ v 11/06 nejakým kurzom - nepíšeš nič konkrétne, takže uvediem akýkoľvek vymyslený príklad. Napr. 1000 EUR x 35,486 = 35 486 Sk. Samozdanenie teda teraz vynechajme, lebo pre samotné kurzové rozdiely nemá žiadny význam. Potom si faktúru musíš prepočítať k 31.12.2006 kurzom NBS, takže budeš mať rovnaký záväzok 1000 EUR akurát už bude vyjadrený v inej sume - napr. 1000 EUR x 34,573 = 34 573 Sk. Takže musíš zaúčtovať rozdiel, ktorý Ti vznikol z dôvodu precenenia Tvojho záväzku a keďže kurz poklesol, ty na tom získaš, lebo by si 31.12. zaplatila v prepočte na SKK menšiu sumu. Takže budeš musieť zaúčtovať kurzový zisk 913 Sk, t.j. 321/663.
    Potom v januári uhradíš fa v kurze NBS, ktorý platil v deň úhrady a to by bolo napr. 1000 EUR x 34,771 = 34 771 Sk. Takže k dátumu úhrady by si zase oproti kurzu k 31.12. strácala, lebo by si musela zaplatiť v prepočte na SKK viac, ako to bolo 31.12. Takže budeš musieť zaúčtovať zase kurzovú stratu 563/221 v sume rozdielu 198 Sk. (34 573-34 771)
    Je to jasnejšie?

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    No to je super!Už tomu rozumiem, musím si to teda opraviť lebo ja som neurobila precenenie.
    A potom ten kurz. rozdiel dávam aj do DP do r.160alebo do r.240?
    Alebo to mám už v nákladoch(výnosoch)?

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Maxinka Pozri príspevok
    No to je super!Už tomu rozumiem, musím si to teda opraviť lebo ja som neurobila precenenie.
    A potom ten kurz. rozdiel dávam aj do DP do r.160alebo do r.240?
    Alebo to mám už v nákladoch(výnosoch)?
    Nie, kurzový rozdiel nedávaš v daňovom priznaní nikam (sú riadne daňovo uznaným nákladom bežného roka a sú obsiahnuté vlastne vo výsledku hospodárenia), ak ste neoznámili daňovému úradu, že kurzové rozdiely k 31.12. nebudú zahrňované do základu dane, čo ste predpokladám s veľkou pravdepodobnosťou neurobili.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    alušik Pozri príspevok
    Nie, kurzový rozdiel nedávaš v daňovom priznaní nikam (sú riadne daňovo uznaným nákladom bežného roka a sú obsiahnuté vlastne vo výsledku hospodárenia), ak ste neoznámili daňovému úradu, že kurzové rozdiely k 31.12. nebudú zahrňované do základu dane, čo ste predpokladám s veľkou pravdepodobnosťou neurobili.
    Noto sme veru neurobili!
    Dakujem veľmi pekne!!!!

    Janca1 je offline (nepripojený) Janca1

    Janca1
    Možno sa opýtam blbosť, ale ked prijmem fa v zahraničnej mene tak program mi zoberie cudziu menu a tú podla zadaného kurzu prepočíta aj na SK. Na konci roka zaúčtujem kurz rozdiel 321/663, mám aj fa opraviť na novú sumu SK?
    Dakujem

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Ten kurzový rozdiel sa účtuje k číslu faktúry, takže už máš túto fa prepočítanú, takže už nerobíš nič, veď už si navýšila alebo ponížila fa o kurzový rozdiel, podľa toho, ktorú stranu navyšuješ.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.