Zavrieť

Porady

nárok na nezdaniteľnu čiastku

Chcela by som sa opytat ci mam narok na celu sumu nezdanitelnej ciastky za rok 2006 kedze:
1-5/06 som bola nezamestnana vedena na urade prace
6-8/06 som bola zamestnana
9-polovica 10/06 som bola dobr.nezamestnana
od 25.10.do 14.11.06 vedena na UP
od 15.11. do konca roka znova zamestnana.
Mam narok si v danovom priznani odpocitat celu sumu nezdanitelnej ciastky alebo len alikvotnu ciastku mam v tom zmatok.
Usporiadat
Lanaj Lanaj

Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

máš nárok na celú nezdaniteľnú čiastku 90 816,- Sk
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Len doplním, že z úradu práce musiš mať potvrdenie o dobe evidencie a od zamestnávateľov taktiež.
0 0
Bavi Bavi

Bavi je offline (nepripojený) Bavi

Má na celú nezdaniteľnú časť základu dane nárok aj ten, kto:
1. Od 1.1.06 do 30.06.06 bol študent a od 24.7.06 je SZČO?
2. Od 1.1.06 do 15.2.06 pracoval v Rakúsku a od 1.3.06 je SZČO?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Bavi
Má na celú nezdaniteľnú časť základu dane nárok aj ten, kto:
1. Od 1.1.06 do 30.06.06 bol študent a od 24.7.06 je SZČO?
2. Od 1.1.06 do 15.2.06 pracoval v Rakúsku a od 1.3.06 je SZČO?
ad 1 áno
ad 2 áno

ad 2..priznať aj príjmy z Rakúska...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Robina
Len doplním, že z úradu práce musiš mať potvrdenie o dobe evidencie...
Žiadne potvrdenie z úradu práce o dobe evidencie sa podľa zákona o dani z príjmov nevyžaduje.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Posledné dni sa tu veľmi často objavujú otázky pdoobného typu, t.j. ľudia, ktorí nepoberali príjmy po celý rok nie sú si istí, či si môžu uplatniť celú nezdaniteľnú časť . Nezaškodí možno preto odcitovať príslušný paragraf a zdôrazniť :

Každý daňovník /ľudovo povedané, každý človek, ktorý priznáva akékoľvek príjmy čo i len za jeden mesiac roka/ má nárok na odpočet celej nezdaniteľnej časti, t.j. pre rok 2006 je to suma 90 816,- SK.

Jediné obmedzenie tohto odpočtu majú ľudia poberajúci dôchodok k 1.1. daného roka.
Ak poberajú dôchodok od 2.1. daného roka už majú nárok na celú nezdaniteľnú časť v tom roku.
§11 ods. 2
Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a/, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku, (ďlej len "dôchodok") alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a). Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a), zníži sa základ dane podľa odseku 1 písm. a) len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou dôchodku a sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a).


To znamená jedinú diskrimináciu v tomto odpočte majú dôchodcovia....

Odpočet nezdaniteľnej časti podľa postupu ako som uviedla vyššie sa naposledy takto uplatňuje za rok 2006. Pre rok 2007 platia už iné pravidlá
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Na nezdaniteľnú čiastku má nárok aj dieťa. Jeho zákonný zástupca môže podať za neho DP FO typ B a napr. tak požiadať o vrátenie dane z úrokov z vkladnej knižky, alebo iného kapitálového vlastníctva dieťaťa.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

svojar
Na nezdaniteľnú čiastku má nárok aj dieťa. Jeho zákonný zástupca môže podať za neho DP FO typ B a napr. tak požiadať o vrátenie dane z úrokov z vkladnej knižky, alebo iného kapitálového vlastníctva dieťaťa.
Naozaj je to tak? Pretože doteraz som sa s tým nestretla. Mám dve neplnoleté deti, ktoré zaplatili daň z úrokov stavebného sporenia. Je možnosť vrátenia dane podľa par. 43 ods. 7? Ďakujem.
Naposledy upravil Marti.ka : 25.01.07 at 07:11
0 0
daska64 daska64

daska64 je offline (nepripojený) daska64

Ak starobný dôchodca zarobí do 45408.- (§5, zrazené preddavky) podľa akého § neplatí daň z príjmu?
Ďakujem
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

daska64
Ak starobný dôchodca zarobí do 45408.- (§5, zrazené preddavky) podľa akého § neplatí daň z príjmu?
Ďakujem


§ 32 Daňové priznanie
1/ Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4...

Teda nedosiahol, tak nepodáva Upresňujem, ak si podá sám DP typu A zrazené a odvedené preddavky mu vrátia, nakoľko z tohoto príjmu mu nevyplýva povinnosť platiť daň z príjmu
Naposledy upravil evina : 25.01.07 at 15:09
0 0
pochemi pochemi

pochemi je offline (nepripojený) pochemi

mám rada bezkonfliktných ľudí ...viac
Chcela by som potvrdiť ,že môžem urobiť RZD pracovníčke , ktorá pracuje od augusta do decembra a január - september bola na rodičovskej dovolenke.
Má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku za rok 2006. Dieťa nebolo umiestnené v štátnom zariadení. Ďakujem
0 0
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

áno môžeš jej uplatniť celú nezdaniteľnú časť, pretože rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

pochemi
Chcela by som potvrdiť ,že môžem urobiť RZD pracovníčke , ktorá pracuje od augusta do decembra a január - september bola na rodičovskej dovolenke.
Má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku za rok 2006. Dieťa nebolo umiestnené v štátnom zariadení. Ďakujem
Má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku a RZD jej môžeš urobiť.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

pochemi
Chcela by som potvrdiť ,že môžem urobiť RZD pracovníčke , ktorá pracuje od augusta do decembra a január - september bola na rodičovskej dovolenke.
Má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku za rok 2006. Dieťa nebolo umiestnené v štátnom zariadení. Ďakujem
Každý jeden daňovník má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku okrem starobných dôchodcov a výsluhových dôchodcov, ktorí si môžu uplatniť len rozdiel medzi celou nezdan. časťou dane a sumou svojho dôchodku.
Nijako to nesúvisí ani s tým, či dieťa bolo alebo nebolo umiestnené v škôlke.
0 0
pochemi pochemi

pochemi je offline (nepripojený) pochemi

mám rada bezkonfliktných ľudí ...viac
Ďakujem pekne
0 0
pochemi pochemi

pochemi je offline (nepripojený) pochemi

mám rada bezkonfliktných ľudí ...viac
Vy ste také znalé zákonov neviete mi poradiť v súkromnej veci? Dcéra je na rodičovskej dovolenke a v septembri pôjde na MD s druhým dieťaťom.Moje znalosti sú také že materská sa jej bude počítať z posledného vymeriavacieho základu v robote keď išla na prvú materskú. Ona však chce nastúpiť do inej práce len na sobotu a nedeľu aby si zarobila pár mesiacov, bude riadne zamestnaná na 20 hodín,bude pracovať povedzme 3-4 mesiace, nebude tento príjem ovplyvňovať jej materskú?? Ak viete poradiť budem rada.Ja som jej poradila, že keď vie že bude robiť len pár mesiacov aby povedala že chce len dohodu čo Vy na to? Ďakujem.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

svojar
Na nezdaniteľnú čiastku má nárok aj dieťa. Jeho zákonný zástupca môže podať za neho DP FO typ B a napr. tak požiadať o vrátenie dane z úrokov z vkladnej knižky, alebo iného kapitálového vlastníctva dieťaťa.
Neviete mi niekto poradiť, či môžem urobiť neplnoletým deťom daňové priznanie, ktoré mali príjmy z úrokov a zrazenú daň podľa par. 43?
Nastali v tomto smere nejaké zmeny alebo to platilo už skôr? Vďaka.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Áno, môžeš deťom urobiť DP FO typ B , čiastku výnosu zapisuješ do oddielu VII - príjmy z kapitálového majetku. Ja som to robil vlani vnučke a zaplatenú zrážkovú daň z úrokov jej vrátili. Letos jej podávám DP taktiež a mám ho už aj hotové.
Podpísať sa však musí otec alebo matka ako zákonný zástupca.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Vďaka. Určite to využijem.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Chcem ešte reagovať na príspevok č. 10 dasha64, ktorá sa pýta či dôchodca, ktorý zarobil v závislej činnosti/§5/ menej ako 45408,- Sk má podať DP. V nasledujúcom príspevku č. 11 je odpoveď, že DP nepodáva a to je k danej otázke zavádzajúce, aj keď citácia § je správna. Ale on predsa chce zrazené preddavky vrátiť, takže DP podať musí. Keď nepodá o zrazené preddavky príde.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať