Zavrieť

Porady

Dobropis

Ahoj poradáci, chcem sa opýtať, keď mi prišiel dobropis v novom roku /dát. vystavenia 15.1.07/ a dátum dodania je 29.12.06 tak opravu odpočítanej dane urobím v 12 mesiaci alebo až v januári nového roka?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    V januári opravu odpočítania, ale ak sa náklady týkajú r. 06 tak ich znížim v r. 06.

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Ide o to že zaúčtované sú v roku 2006 na 385, ja sa zatiaľ zaúčam a nerobím priznanie ale v januári budem a účtovníčka čo to robí ich do 12 mesiaca do priznania nedala ako to urobím v januári?

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Skús si prečítať §25. Ak tomu dobre rozumiem ak ide o plnenie v tuzemsku,tak je dôležitý deň vyhotovenia dokladu o oprave ..... ak ide napr. o opravu pri nabudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu tak to uvedieš v daňovom priznaní za to zdaňovacie obdobie, v ktorom si obdržal doklad o oprave. Tak či tak u Teba sa bude jednať o ten január.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Dobropis by som zaúčtovala -501 a pod. podľa toho čoho sa týkal a na str. D
    -321, čiže -501/-321, -343/-321, ale s tým, že by som mala vytvorenú analytiku na účte 343 s vyznačením, že sa to týka r. 07. Do evidenciu by som ju dostala, ale odpočítanie by som si znižovala až v r. 07. Tam je totiž podmienka uplatnenia v tom období, kedy dostal doklad o oprave základu dane §53 ods. 1.

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Teraz som si pozerala tie dobropisy, dátum vystavenia aj dodania je 29.12.06, fakturantka ich zapísala do čiselnej rady nového roka ale zaúčtované sú v roku 2006 takto:

    - 10 000,- 504/385
    - 1 900,- 343/385

    V novom roku len preúčtujem celú sumu o DPH už účtovať nebudem, nemali by byť v 12 mesiaci?

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    A prečo na 385? Potom to kedy dostaneš do záväzkov na 321?

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Niektoré dobropisy čo sú na autá dávame na 315, kde máme vytvorenú analytiku na tieto dobropisy a v novom roku preúčtujem - 11 900,- 385/315.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Áno, dobropis sa dá účtovať aj na 315/5.., a 315/343, toto účtovanie sa používa pri reklamáciach odberateľa voči dodávateľovi.

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Takže je to správne? V januári ich zaúčtujem len -11 900,- 385/315 a doplním do daňového priznania opravu odpoč. dane?

    Džudi je offline (nepripojený) Džudi

    Džudi
    Dobropis správne nezaradila kolegyňa do DPH za 12, lebo podstatné kedy si ho obdržala a keďže je vystavený v 1/2007 nemohla si ho obdržať skôr. Dúfam , že aspom trošku pomohlo.

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Ibaž tie dobropisy sú vystavené 29.12.06, len sú zaradené v novej číselnej rade. Takže nevadí že DPH na 343 je zaúčtované v 12 mesiaci v januári o DPH účtovať nebudem len ich doplním do DP?

    Džudi je offline (nepripojený) Džudi

    Džudi
    Neučtujem DPH v PÚ tak to nech sa ozvú skúsenejší, ale pre DPH je podstatné deň obdržania dobropisu a keď to v 12/2006 do DPH nedala kolegyňa tak predpokladám, že preto , lebo ho obdržala až v 2007, a preto je aj v číselnej rade roku 2007.

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Ale prečo je to zaúčtované normálne na 343? Nemalo sa potom na 343 účtovať až v januári?

    Džudi je offline (nepripojený) Džudi

    Džudi
    Ako som už písala neučtujem DPH v PÚ ale myslím, že to na 343 mohlo byť len to bude riešené analytikou, tak to skús pozrieť. A možno Ti napíšu zbehlejší v tejto oblasti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.