Zavrieť

Porady

kniha pohľadávok a záväzkov

Chcela by som sa spýtať čo píše SZČO do týchto kníh ak účtuje v JU. Nestačí mať knihu prišlých a odoslaných faktúr ? Nie je to to isté?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    dareckova
    Chcela by som sa spýtať čo píše SZČO do týchto kníh ak účtuje v JU. Nestačí mať knihu prišlých a odoslaných faktúr ? Nie je to to isté?
    Neviem , čo myslíš pod " tých kníh", ale tu je citácia zo Zákona o účtovníctve:
    § 15
    Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva
    (1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:
    a) v peňažnom denníku,
    b) v knihe pohľadávok,
    c) v knihe záväzkov,
    d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.
    (2) Peňažný denník obsahuje najmä údaje o
    a) stave peňažných prostriedkov účtovnej jednotky v hotovosti a na účtoch v bankách,
    b) príjmoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
    c) výdavkoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
    d) priebežných položkách zachytávajúcich pohyby peňažných prostriedkov, ktoré nie sú ešte príjmom alebo výdavkom podľa písmen b) a c).
    (3) Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o
    a) dlžníkoch,
    b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
    c) poskytnutých preddavkoch,
    d) poskytnutých úveroch,
    e) pohľadávkach dane z príjmov,
    f) pohľadávkach nepriamych daní,
    g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)
    (4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o
    a) veriteľoch,
    b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
    c) prijatých preddavkoch,
    d) prijatých úveroch,
    e) záväzkoch dane z príjmov,
    f) záväzkoch nepriamych daní,
    g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)
    dareckova
    Chcela by som sa spýtať čo píše SZČO do týchto kníh ak účtuje v JU. Nestačí mať knihu prišlých a odoslaných faktúr ? Nie je to to isté?
    Do záväzkov dávam napr. platby do fondov - rozčlenené, splátky úveru, lízingu a pod. Faktúry evidujem len v Knihe došlých a vydaných faktúr.

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    len na doplnenie, ak robis uctovnictvo v nejakom softe, tak niektore maju knihu faktur a knihu ostatnych zavazkov (asi pre prehladnost) a niektore to maju vsetko v knihe zavazkov.

    takze priama odpoved na tvoju otazku. kniha faktur nie je kniha zavazkov a pohladavok, ale "kniha"=evidencia faktur by mala byt sucastou knihy zavazkov/pohladavok. zalezi od softu

    dareckova je offline (nepripojený) dareckova

    dareckova
    teraz neviem či tam teda zapisujem aj každý bloček o nákupe napr. náradia a atď. ale asi nie, však to je v peňažnom denníku.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    dareckova
    teraz neviem či tam teda zapisujem aj každý bloček o nákupe napr. náradia a atď. ale asi nie, však to je v peňažnom denníku.

    Myslím že na časť otázky je tu


    http://www.porada.sk/t41668-zavazky.html#post374973

    Čo sa týka bločkov z nákupov , tieto do záväzkov nezapisuješ , je to nákup v hotovosti , a ten účtuješ do peňažného denníka cez pokladňa-výdaj ....
    Naposledy upravil Zita5 : 29.01.07 at 17:35

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    dareckova
    teraz neviem či tam teda zapisujem aj každý bloček o nákupe napr. náradia a atď. ale asi nie, však to je v peňažnom denníku.
    Podľa zákona o účtovníctve je :
    b) záväzkom existujúca povinnosť účtovnej jednotky, ktorá vznikla z minulých udalostí, je pravdepodobné, že v budúcnosti zníži ekonomické úžitky účtovnej jednotky a dá sa spoľahlivo oceniť podľa § 24 až 28; vykazuje sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch,

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    To , aby si v záväzkoch nenapísala, že máš záväzky 3 ks faktúr, 1 ks DPH, 1 ks platby do SP, ZP atd.
    , ale v peňažnom vyjadrení

    omorfoula je offline (nepripojený) omorfoula

    omorfoula
    Ahojte je to sice stara tema, ale kedze robim ucto v excelli tak nemate nahodou nejaky vzor, ako by mala kniha pohladavok a zavazkov vyzerat?Dakujem vopred za odpoved a prajem pekny den.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    omorfoula Pozri príspevok
    Ahojte je to sice stara tema, ale kedze robim ucto v excelli tak nemate nahodou nejaky vzor, ako by mala kniha pohladavok a zavazkov vyzerat?Dakujem vopred za odpoved a prajem pekny den.
    http://www.porada.sk/564672-post15.html

    omorfoula je offline (nepripojený) omorfoula

    omorfoula
    Mám doplnujucu otazku : dakujem za pomoc, uz je mi jasne co do knihy zavazkov patri ( vsetky prijate faktury a soc.poist a zdrv.poist, dane ) ALE : predsa len mam problem s datumami ohladom odvodov. Lebo odvody sa platia do 8 nasl.mesiaca.... cize kedy ( datum) davam do knihy zavazkov odvody za januar? Logicky by som povedala, ze k 1.2 alebo uz 1.1?

    Ide mi teraz hlavne o koniec roka.... ak mam pravdu, tak potom nemam ziadne zavazky lebo som vsetko uhradila v priebehu roka. Ale ak nie tak mi vzniknu zavazky v podobe odvodov za december.

    Dakujem velmi pekne za pomoc. JU sa vola "jednoduche" ale mam pocit ze niekedy sa veci zbytocne komplikuju.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    omorfoula Pozri príspevok
    Mám doplnujucu otazku : dakujem za pomoc, uz je mi jasne co do knihy zavazkov patri ( vsetky prijate faktury a soc.poist a zdrv.poist, dane ) ALE : predsa len mam problem s datumami ohladom odvodov. Lebo odvody sa platia do 8 nasl.mesiaca.... cize kedy ( datum) davam do knihy zavazkov odvody za januar? Logicky by som povedala, ze k 1.2 alebo uz 1.1?

    Ide mi teraz hlavne o koniec roka.... ak mam pravdu, tak potom nemam ziadne zavazky lebo som vsetko uhradila v priebehu roka. Ale ak nie tak mi vzniknu zavazky v podobe odvodov za december.

    Dakujem velmi pekne za pomoc. JU sa vola "jednoduche" ale mam pocit ze niekedy sa veci zbytocne komplikuju.
    Do knihy záväzkov odvody by som dával k poslednému dňu v mesiaci. Lebo ak v priebehu mesiaca budeš PN, tak napr. výška odvodovej povinnosti do SP sa ti kráti, takže k začiatku mesiaca nemôžeš vedieť výšku záväzku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.