Zavrieť

Porady

Likvidácia stroja

Ahojte,

mám ešte jednu tému, tento rok chceme likvidovať stroj z dôvodu nepredajnosti takže predpokladám že peniaze z toho pojdu len za zošrotovanie...v tej výške čo nám zaplatia za to pôjde aj do daňových výdavkov podľa par 19 od 3 pism d) a zvyšok na nedaňové. Uvažujem správne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Ale v tomto § sa hovorí o vyradení HM z dovodu škody a škody sa delia do dvoch skupín § 19 ods.3 písm.g.) takže asi by si mal postupovať podľa § 19 odst.3 pís.b.)
    človiečik Vladimír Ozimý
    asi ano...len ide o to že je to nepredajné...skratka dáme to zošrotovať o to ide..takže daňový výdavok = príjem za zošrotovanie ostatné nedaňový
    človiečik Vladimír Ozimý
    no nikto s tým zatiaľ nemal skúsenosti?...mne ide o to že v podstate ten stroj bol evidovaný ako tovar nie ako náš majetok pretože sme ho dodávali pre jednu firmu ta ho nakoniec odmietla potom nám zostal na sklade a je nepredajný je tvorená opravná položka a tento rok ho chceme dať zošrotovať...takže ide o to je to daňovo uznateľné alebo nie...a v akej výške pretože aj v paragrafe 19 ods 3 pism b sa hovorí len o hmotnom a nehmotnom majetku...ale nie o zásobách...takže akým spôsobom to dať do daňových nákladov
    človiečik Vladimír Ozimý
    no takže pripájam vyjadrenie DRSR k tomuto problemu pre niekokoho to problém nebol ja som si to dal preveriť

    Podľa § 19 ods. 3 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovým výdavkom je aj zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou. V prípade, ak sa na likvidáciu stroja vzťahuje uvedené stanovenie zákona o dani z príjmov, daňovým výdavkom je jeho zostatková cena. Vzniknutý rozdiel v dôsledku likvidácie majetku (príjem účtovaný do výnosov je nižší ako zostatková cena) je súčasťou základu dane.

    takže v plnej výške uznateľný výdavok do nákladov

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Vlado, ide o tovar, nie hmotný majetok, ktorý má zostatkovú cenu. Nesmieš uplatniť § 19 ods. 3 ZDP. Radšej by som ti z opatrnosti odporučil predať tento tovar, hoci aj za cenu šrotu. Strata z predaja tovaru je daňovo uznaná bez problémov. Vyradenie tovaru (stroja) uznané nie je.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.