Zavrieť

Porady

odpis pohľadávky do 1000 Sk

Chcela by som odpísať pohľadávku splatnú v roku 2002 vo výške 506,- Sk. Podľa §19 ods. 2 písm. i sa jedná o daňový výdavok, takže nepôjde o pripočítateľnú položku k základu dane. Uvažujem správne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    halmir je offline (nepripojený) halmir

    halmir
    Ano,je to správne,nakoľko náklady na jej vzmáhanie by boli výššie. Nerozhoduje ani doba,ktorá uplynula od jej splatnosti.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Vydavok vo vyske menovitej hodnoty pohladavky bez prislusenstva alebo OC, ktora jednotlivo nepresiahne 1000 Sk, ak sa trvale upusta od jej vymahania, z dovodu, ze naklady na jej vymahanie presiahli jej hodnotu - plati pre danovnikov, ktory uctuju v sustave ppodvojneho uctovnictva.
    V JU ju vysporiadam pri skonceni podnikania.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    gjana
    Chcela by som odpísať pohľadávku splatnú v roku 2002 vo výške 506,- Sk. Podľa §19 ods. 2 písm. i sa jedná o daňový výdavok, takže nepôjde o pripočítateľnú položku k základu dane. Uvažujem správne?
    postupovať sa bude podľa § 52 ods. 19 zákona o dani z príjmu.

    gjana je offline (nepripojený) gjana

    gjana
    Renča ja tomu §52 ods. 19 akosi nerozumiem, znamená to, že moja úvaha o odpise pohľadávky a následnom zahrnutí do daňových výdavkov bola správna? PS: účtujem v PU.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    gjana
    Renča ja tomu §52 ods. 19 akosi nerozumiem, znamená to, že moja úvaha o odpise pohľadávky a následnom zahrnutí do daňových výdavkov bola správna? PS: účtujem v PU.
    § 19 ods. 2 písm. i) sa nepoužije. Ten sa použije pri pohľadávkach nadobudnutých po 31.12.2003. V § 52 ods.19 v tomto ustanovení je spomenuté že sa bude postupovať podľa starého zákona č.366/1999 konkrétne podľa § 24 ods.2 písm.s) za splnených podmienok. Tvoja pohľadávka je splatná do 31.12.2002 a nadobudnutá do konca roka 2003, tak preto podľa starého zákona. Treba si ho pozrieť . Bola tvorená OP?
    človiečik Vladimír Ozimý
    Renča sa odvoláva na závrečné ustanovenia ktoré sa odvolávajú na zákon 366/99 ktorý platil pre pohľadávky pre rok 2002 ale aj v tomto roku platilo že pohľadávky do 1000 Sk bez príslušenstva sa môžu jednorázovo odpísať ak náklady na vymáhanie...atď čo bolo vyššie popísané..takže je to daňovo uznateľný výdavok...druhá vec na zamyslenie či nie je premlčaná ak je ....taká nie je daňovo uznateľná

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Vladimír Ozimý
    Renča sa odvoláva na závrečné ustanovenia ktoré sa odvolávajú na zákon 366/99 ktorý platil pre pohľadávky pre rok 2002 ale aj v tomto roku platilo že pohľadávky do 1000 Sk bez príslušenstva sa môžu jednorázovo odpísať ak náklady na vymáhanie...atď čo bolo vyššie popísané..takže je to daňovo uznateľný výdavok...druhá vec na zamyslenie či nie je premlčaná ak je ....taká nie je daňovo uznateľná
    Nemám starý zákon aby som môhla pozrieť za a proti. Ale mne sa zdá, že toto v starom zákone nie je uvedené.... Môhol by tu pripnuť niekto staré znenie?
    človiečik Vladimír Ozimý
    toto je písané v 366/1999
    paragraf 24 ods 2 psim s)bod 4 - daňový výdavok je cena pohľadávky:

    4. ktorá nepresahuje 1 000 Sk, ak sa trvale upúšťa
    od jej vymáhania z dôvodu, že náklady na jej
    vymáhanie by presiahli hodnotu pohľadávky,

    ja len skôr pozor na premlčanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.