Zavrieť

Porady

oslobodenie od dane

Mám otázočku som zamestnaná a mala som aj príležitostný príjem (roznos letákov) bol 10.000,-Sk, čo mám robiť mám ho dať účtovníčke aby ho zaradila do ročného zúčtovanie, mám si urobiť danové priznanie alebo ho nemusím nikde priznávať lebo je oslobodený od dane.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Damián
    Mám otázočku som zamestnaná a mala som aj príležitostný príjem (roznos letákov) bol 10.000,-Sk, čo mám robiť mám ho dať účtovníčke aby ho zaradila do ročného zúčtovanie, mám si urobiť danové priznanie alebo ho nemusím nikde priznávať lebo je oslobodený od dane.
    Na základe čoho ste mali ten príjem vyplatený ? Na základe dohody o vykonaní práce alebo inej zmluvy ?

    Petosev je offline (nepripojený) Petosev

    Práca šľachtí, ale neprospieva zdraviu. No i tak ma baví. ...viac Petosev
    Katkaj má dobrú otázku. No predpokladám, že to bude Dohoda o vykonaní práce. A keďže ide o príjem nad 5.000,-Sk, pri ktorom sa nepovažuje odvedená daň za splnenú daňovú povinnosť podľa par. 43, ods.3, písm. j), tak by ti mal tvoj zamestnavatel, pre ktoreho si roznašala letáky zaslať potvrdenie o zrazených preddavkoch. Na základe tohto potvrdenia ti buď tvoj zamestnávateľ, u ktorého si uplatňuješ nezdaniteľné časti dane, vykoná ročné zúčtovanie alebo podáš ty sama daňové priznanie, kde si uvedený preddavok zohľadníš.

    Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

    Lanaj
    Petosev
    Katkaj má dobrú otázku. No predpokladám, že to bude Dohoda o vykonaní práce. A keďže ide o príjem nad 5.000,-Sk, pri ktorom sa nepovažuje odvedená daň za splnenú daňovú povinnosť podľa par. 43, ods.3, písm. j), tak by ti mal tvoj zamestnavatel, pre ktoreho si roznašala letáky zaslať potvrdenie o zrazených preddavkoch. Na základe tohto potvrdenia ti buď tvoj zamestnávateľ, u ktorého si uplatňuješ nezdaniteľné časti dane, vykoná ročné zúčtovanie alebo podáš ty sama daňové priznanie, kde si uvedený preddavok zohľadníš.
    Ten príjem mohol byť zdanený aj zrážkovou daňou - mohlo to byť vyplatené na viackrát.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Petosev
    Katkaj má dobrú otázku. No predpokladám, že to bude Dohoda o vykonaní práce. A keďže ide o príjem nad 5.000,-Sk, pri ktorom sa nepovažuje odvedená daň za splnenú daňovú povinnosť podľa par. 43, ods.3, písm. j), tak by ti mal tvoj zamestnavatel, pre ktoreho si roznašala letáky zaslať potvrdenie o zrazených preddavkoch. Na základe tohto potvrdenia ti buď tvoj zamestnávateľ, u ktorého si uplatňuješ nezdaniteľné časti dane, vykoná ročné zúčtovanie alebo podáš ty sama daňové priznanie, kde si uvedený preddavok zohľadníš.
    A pridám ďalšiu možnosť - predpoklad: príjem bol vyplatený na základe nejakej zmluvy mimo Záko. práce (napr. príkaznej zmluvy).
    Proste - zadanie témy je potrebné doplniť. Nedá sa zatiaľ odpovedať. Z formulácie je však predpoklad, že príjem nebol zdanený a ak berieme v úvahu aj príjem zo závislej činnosti, asi by mal byť. Buď vo forme priznania, alebo vo forme ročného zúčtovania dane u zamestnávateľa.
    Pri úvahe, či zdaniť vôbec tento príjem by som sa priklonil k jeho zdaneniu.
    Ak by sa jednalo o príjem z príležitostnej činnosti, podľa zákona č. 595/2003 Z.z. § 8/1/a a § 9/1/h.
    -jednalo by sa o príjem oslobodený od dane z príjmu, avšak tento príjem nesmie presiahnuť PÄŤNÁSOBOK životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovaného obdobia.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Snáď si Damián svoju odpoveď nájde ale asi by bolo najlepšie aby prezradila typ zmluvy na základe ktorej bol príjem vyplatený

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Damián
    na základe príkaznéj zmluvy
    No ide o to podľa akého paragrafu sa brala tá príkazná zmluva. Lebo niektoré príkazné zmluvy majú charakter závislej činnosti a tým pádom ide o paragraf 5. Prípadne môže ísť o príkaznú zmluvu medzi dvomi podnikateľmi pričom odmena je za činnosť ktorú má podnikateľ v svojom predmete činnosti a vtedy je to príjem zo živnosti podľa paragrafu 6. A môže to byť aj príležitostný príjem podľa paragrafu 8.

    Pokiaľ by to bola príkazná zmluva posudzovaná podľa paragrafu 8 čo sú ostatné príjmy tak je tam oslobodenie do výšky 5násobku živ.minima.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Damián
    ano bolo to podla paragrafu 8, a nemusím to nikde priznávať
    No ja myslím že pokiaľ je to podľa par.8 a bolo to v sume 10000 za rok tak by to malo byť oslobodené

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.