Zavrieť

Porady

RZD a dôchodca

Mám dve otázky.
1. Ak sťahujem zamestnancovi DDP ja ale len ako zrážku, je potrebné, ak si to chce uplatniť pri RZD potvrdenie z poisťovne ?
A druhá otázka. V zákone som sa dočítala, že ak má dôchodca príjem do sumy 45 408,- nemusí si podať daňové ani požiadať o RZD. ĎAlej sa píše, že po novom mu z danej sumy vrátia daň. A nie je to tak, že on ako dôchodca nemá nárok OP, len z rozdielu OP - dôchodok, takže by mu mali vrátiť len z toho rozdielu ?.
Napr. bude mať dôchodok 80 816,- . Rozdiel medzi OP a dôchodkom je 10.000 a len z tejto sumy mu vrátiť daň, či sa mu vráti celá zo sumy zárobku ?
ĎAkujem za radu.
Usporiadat
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

petacuckova
Mám dve otázky.
1. Ak sťahujem zamestnancovi DDP ja ale len ako zrážku, je potrebné, ak si to chce uplatniť pri RZD potvrdenie z poisťovne ? - ak mu to zrážaš zo mzdy, netreba potvrdenie
A druhá otázka. V zákone som sa dočítala, že ak má dôchodca príjem do sumy 45 408,- nemusí si podať daňové ani požiadať o RZD. ĎAlej sa píše, že po novom mu z danej sumy vrátia daň. Nemusí si podať daňové priznanie, ale môže a v tom prípade bude jeho daňová povinnosť nulová.
A nie je to tak, že on ako dôchodca nemá nárok OP, len z rozdielu OP - dôchodok, takže by mu mali vrátiť len z toho rozdielu ?. - pri príjme vyššom ako 45408 Sk si musí podať daňové priznanie alebo požiadať o RZD a v tomto prípade si uplatní ani NČ rozdiel medzi 90 816 Sk a sumou jeho dôchodku za celý rok 2006.
Odpovede sú zelenou farbou.
Naposledy upravil Zita4 : 02.02.07 at 09:04
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Ďakujem krásne Zita4 :-)
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Ešte jedna malá podotázka. Jedna naša pracovníčka na DoVP mala úhrn príjmov ( zrazená bola preddavková daň ) presne vo výške 45 408,- Sk. Bude jej daňová povinnosť nulová ? Nakoľko jej príjem je zhodný so sumou 45 408,- a neprevyšuje ju.Ďakujem.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

petacuckova
Ešte jedna malá podotázka. Jedna naša pracovníčka na DoVP mala úhrn príjmov ( zrazená bola preddavková daň ) presne vo výške 45 408,- Sk. Bude jej daňová povinnosť nulová ? Nakoľko jej príjem je zhodný so sumou 45 408,- a neprevyšuje ju.Ďakujem.
A iné príjmy nemala? Ak to nie je dôchodkyňa a nemala iné príjmy, tak má predsa nárok na nezdaniteľnú čiastku... Ale v každom prípade, pri príjme 45.408,-- Sk je daňová povinnosť 0.
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Je to dôchodkyňa a mala len jediný príjem z dohôd u nás a presne vo výške 45.408,-
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

petacuckova
Je to dôchodkyňa a mala len jediný príjem z dohôd u nás a presne vo výške 45.408,-
V tom prípade, keď si urobí DP, tak bude jej daňová povinnosť 0 a uhradený preplatok na dani jej DU vráti.
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Ďakujem Anja 111.
0 0
minka minka

minka je offline (nepripojený) minka

Ešte pre utvrdenie k danej téme: inv dôdodca,zároveň pracujúci na DoVP.
Príjem dôchodku 70000 Sk ,z dohôd 35 000 Sk,daň vyberaná preddavkovo
postupujeme správne ak doporučujem spraviť RDP ya rok 2006+,pričom príjem tvorí 105000 Sk a teda mínus odpočit.položka 90816 Sk ostáva teda 4 184 Sk ako základ dane,teda vznikne daňový preplatok.Prosím o náyor.
Minka
0 0
kvjetecko kvjetecko

kvjetecko je offline (nepripojený) kvjetecko

A ked nie je dochodca a ma prijem do 45408 tak si tiez nemusi robit DP resp. RZD? ( ini dohodari ako dochodcovia)
0 0
Lanaj Lanaj

Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

minka
Ešte pre utvrdenie k danej téme: inv dôdodca,zároveň pracujúci na DoVP.
Príjem dôchodku 70000 Sk ,z dohôd 35 000 Sk,daň vyberaná preddavkovo
postupujeme správne ak doporučujem spraviť RDP ya rok 2006+,pričom príjem tvorí 105000 Sk a teda mínus odpočit.položka 90816 Sk ostáva teda 4 184 Sk ako základ dane,teda vznikne daňový preplatok.Prosím o náyor.
Minka
Dôchodok nie je zdaniteľný príjem, do daňového priznania sa nezapočítava.
0 0
Lanaj Lanaj

Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

kvjetecko
A ked nie je dochodca a ma prijem do 45408 tak si tiez nemusi robit DP resp. RZD? ( ini dohodari ako dochodcovia)
Pri príjmoch do 45 408,- nie je povinnosť podať daňové priznanie - to sa týka všetkých, nielen dôchodcov.
Ak mali z týchto príjmov zrazenú daň, je výhodnejšie podať daňové priznanie, nakoľko daň sa im vráti.
Naposledy upravil Lanaj : 02.02.07 at 18:06
0 0
minka minka

minka je offline (nepripojený) minka

ad Kvjetečko
Mám názor,že toto rieši príspevok Anji, a teda že v tomto prípade spracovanie DP v tomto prípade neukladá zákon o dani z príjmu ,ale je to skôr výhoda vzhľadom na vrátenie dane
minka
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

minka
Ešte pre utvrdenie k danej téme: inv dôdodca,zároveň pracujúci na DoVP.
Príjem dôchodku 70000 Sk ,z dohôd 35 000 Sk,daň vyberaná preddavkovo
postupujeme správne ak doporučujem spraviť RDP ya rok 2006+,pričom príjem tvorí 105000 Sk a teda mínus odpočit.položka 90816 Sk ostáva teda 4 184 Sk ako základ dane,teda vznikne daňový preplatok.Prosím o náyor.
Minka
Doporučujem urobiť DP: príjem z dohôd 35 tis. Sk je menej ako 45 408,-- Sk. To znamená, že daňová povinnosť bude 0 a preddavkovo zaplatenú daň dôchodkyni DU vráti celú. Invalidný dôchodok sa do zdaniteľného príjmu nezarátava.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

minka
ad Kvjetečko
Mám názor,že toto rieši príspevok Anji, a teda že v tomto prípade spracovanie DP v tomto prípade neukladá zákon o dani z príjmu ,ale je to skôr výhoda vzhľadom na vrátenie dane
minka
Áno, pochopila si to správne. Nie je povinnosť podávať DP, ale v prípade, že ho podá, dostane zaplatenú daň späť.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

minka
Ešte pre utvrdenie k danej téme: inv dôdodca,zároveň pracujúci na DoVP.
Príjem dôchodku 70000 Sk ,z dohôd 35 000 Sk,daň vyberaná preddavkovo
postupujeme správne ak doporučujem spraviť RDP ya rok 2006+,pričom príjem tvorí 105000 Sk a teda mínus odpočit.položka 90816 Sk ostáva teda 4 184 Sk ako základ dane,teda vznikne daňový preplatok.Prosím o náyor.
Minka
V tomto prípade (invalidný dôchodca) má nárok na celú nezdaniteľnú časť dane, mal by vzniknúť daňový preplatok.
0 0
lsulekova lsulekova

lsulekova je offline (nepripojený) lsulekova

Z tohoto mi vyplýva, že ak je niekto invalidný dôchodca (aj ked poberá celý invalidný dôchodok) môže pracovať na DoVP. Nemá to nejaký vplyv na výšku dôchodku?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

lsulekova
Z tohoto mi vyplýva, že ak je niekto invalidný dôchodca (aj ked poberá celý invalidný dôchodok) môže pracovať na DoVP. Nemá to nejaký vplyv na výšku dôchodku?
Invalidný dôchodca môže pracovať aj ako zamestnanec, aj podnikať a môže zarobiť hocikoľko. Nemá to vplyv na výšku jeho dôchodku.
0 0
ivularadula ivularadula

ivularadula je offline (nepripojený) ivularadula

Dobrý, tiež sa chcem spýtať ohladom invalidného dôchodcu, je u nás zamestnaný na PP, teda môže požiadať o RZD a nemusím pýtať od neho žiadne potvrdenie koľko dostal invalidný dôchodok?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ivularadula
Dobrý, tiež sa chcem spýtať ohladom invalidného dôchodcu, je u nás zamestnaný na PP, teda môže požiadať o RZD a nemusím pýtať od neho žiadne potvrdenie koľko dostal invalidný dôchodok?
Áno, môže požiadať o RZD a nemusíš pýtať žiadne potvrdenie o výške jeho invalidného dôchodku...
0 0
ivularadula ivularadula

ivularadula je offline (nepripojený) ivularadula

Ďakujem za odpoveď
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať