Zavrieť

Porady

RZD a dôchodca

Mám dve otázky.
1. Ak sťahujem zamestnancovi DDP ja ale len ako zrážku, je potrebné, ak si to chce uplatniť pri RZD potvrdenie z poisťovne ?
A druhá otázka. V zákone som sa dočítala, že ak má dôchodca príjem do sumy 45 408,- nemusí si podať daňové ani požiadať o RZD. ĎAlej sa píše, že po novom mu z danej sumy vrátia daň. A nie je to tak, že on ako dôchodca nemá nárok OP, len z rozdielu OP - dôchodok, takže by mu mali vrátiť len z toho rozdielu ?.
Napr. bude mať dôchodok 80 816,- . Rozdiel medzi OP a dôchodkom je 10.000 a len z tejto sumy mu vrátiť daň, či sa mu vráti celá zo sumy zárobku ?
ĎAkujem za radu.
Usporiadat
poradaK poradaK

poradaK je offline (nepripojený) poradaK

Teda odpočítateľná položka na daňovníka - dôchodcu, ktorý pracoval na dohodu - je na rok 2006 45.408,-- Sk, nie 90.816,- Sk ako pri nedôchodcoch? Chápem to dobre?
Ďakujem.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

poradaK
Teda odpočítateľná položka na daňovníka - dôchodcu, ktorý pracoval na dohodu - je na rok 2006 45.408,-- Sk, nie 90.816,- Sk ako pri nedôchodcoch? Chápem to dobre?
Ďakujem.
Suma 45408 Sk je hranica, po ktorej je každý daňovník (aj starobný dôchodca) povinný podať si DP alebo požiadať zamestnávateľa o RZD.
Nezdaniteľná časť v tomto prípade je rozdiel medzi 90816 Sk a sumou dôchodku, ktorý dostal za celý rok 2006.
Ostatní daňovníci, ktorí nepoberajú starobný alebo výsluhový dôchodok majú nárok na celú NČ vo výške 90816 Sk.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Dúfam, že som pochopila správne príspevky, ktoré som si o tomto prečítala.
Takže ešte doplním. Aj keď je dôchodok vyšší ako 90 816, na nezdaniteľnú časť síce nárok nemá, ale ak zdaniteľný príjem je nižší ako 50 % nezdaniteľnej čiastky tak je daňová povinnosť nulová. Pozri r. 54 DP FO A, a vysvetlivku pod číslom 8.
Ak sa mýlim, opravte ma. Vždy sa rada niečo nové naučím.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať