Zavrieť

Porady

Leasingove odpisy v roku 2004

Dobry, den

mame problem so spravnym vycislenim danovych odpisov pri nadobudnutom majetku formou financneho prenajmu.
Problem rozoberame v prilohe.
Za Vasu pomoc Vam dakujeme.

Ludmila, Tana a Jutka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    ahoj, bohuzial mam tiez pod. problem a momentalne hladam % na vypocet odpisov. prosim kde to najdem. tiez mame 2 auta na leasing, "zdedila" som otrasnu uctovnu agendu.

    prosim pomozete nam?

    Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

    ťažko pracujúca účtovníčka Yvvetta
    Pri leasingoch zak. od 01.01.2004 neexistuje % odpisu.

    Vst. cena bez DPH : 36 mes.(podľa dĺžky uzavretia zmluvy) x počet v mesiacov v roku trvania leas. zml.= daňové odpisy.
    Účtovné si zvolíš podľa odpisového plánu.

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Súhlasím, daňové odpisy rozpočítať rovnomerne počas trvania leasingovej zmluvy. Je to § 26, ods. 8 zákona o dani z príjmov.
    Účtovné odpisy mi poradil daňový poradca, aby som si dala v tomto prípade rovnaké ako daňové. Inak máme pri ostatných zložkách majetku rozdielne daňové a účtovné.
    Naposledy upravil Lucy : 07.01.05 at 10:55

    Lienka je offline (nepripojený) Lienka

    Lienka
    Súhlasím s vami žiadne % len vydelíme OC bez DPH počtom mesiacov napr. 36 alebo 48 záleží koľko mesiacov leasing splácame.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Lucy
    Súhlasím, daňové odpisy rozpočítať rovnomerne počas trvania leasingovej zmluvy. Je to § 26, ods. 8 zákona o dani z príjmov.
    Účtovné odpisy mi poradil daňový poradca, aby som si dala v tomto prípade rovnaké ako daňové. Inak máme pri ostatných zložkách majetku rozdielne daňové a účtovné.
    Asi Váš daňový poradca nepozná účtovné predpisy. Z hľadiska účtovníctva je premet lízingu Vašim "ekonomickým vlastníctvom" a odpisujete ho rovnako, ako ostatný majetok.
    Od 1.1.2005 už postupy účtovania definujú lízing ako obstaranie dlhodobého hmotného majetku.

    dom je offline (nepripojený) dom

    dom
    k otázke Lucy: ja si myslím, že aj keď pri ostatnom DHM máte účtovné a daňové odpisy, pri aute na lízing môžete do internej smernice dať, že toto auto sa bude ekonomicky vo vašej firme využívať 36 /resp. viac, ako dľžka lízingu/ a účtujete daňové rovné účtovným.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Prečo by sa auto na lízing používalo kratšiu dobu ako ostatné autá? A prečo by som znižoval účtovný hospodársky výsledok, ktorý sa dá rozdeliť spoločníkom? Veď do základu dane si uplatním daňové odpisy a na daniach firmu nepoškodím. Poškodím ju vša tým, že bude vykazovať horší výsledok hospodárenia.
    To neplatí iba pri lízingu, ale pri všetkých odpisoch.Napríklad ak je doba použiteľnosti majetku 8 rokov a aj plánujem ho 8 rokov využívať, tak predsa nebudem účtovne odpisovať 4 roky ani ak by bol pre daňové odpisy v 1 skupine.
    To je porušenie zákona o účtovníctve, zhoršuje to výledky firmy (nepravdivo) a poškodzuje majiteľov.
    Nebuďme leniví. Veď každý slušný SW bez problému zvládne iné účtovné a iné daňové odpisy.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    LudmilaZ
    Dobry, den

    mame problem so spravnym vycislenim danovych odpisov pri nadobudnutom majetku formou financneho prenajmu.
    Problem rozoberame v prilohe.
    Za Vasu pomoc Vam dakujeme.

    Ludmila, Tana a Jutka

    Pozri na SS.
    Naposledy upravil Katarína STR : 11.01.05 at 06:30

    katika je offline (nepripojený) katika

    katika
    Pre Mudroša.

    Ako vieš aká je doba použiteľnosti majetku? Máš na to nejaký výpočet alebo podľa čoho to určuješ? Ďakujem

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Oprava: Daňové odpisy rovnomerne na 36 mesiacov, účtovné na 4 roky tak ako pri ostatnom majetku, ako má firma stanovený spôsob odpisovania majetku účtovne.

    Zle sme sa s poradcom pochopili, takže sa ospravedlňujem, ak som Vás zmiatla.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.