Zavrieť

Porady

DzMV pri prenájme a výpožičke

Prelúskala som všetky možne príspevky za celý rok k tejto téme, a predsa som nenašla odpoveď, ktorú potrebujem. Možno som aj niečo prehliadla. Mám totižto hneď dve podobné otázky, no myslím si, že nemajú rovnaké riešenie.
1. SZČO má v majetku firmy zaradené NMV, zaplatenú DzMV, vozidlo prenajal inej SZČO. Znamená to, že nájomca už DzMV neplatí, môže si účtovať náklady na PL a odpočítať z toho DPH, to všetko na základe nájomnej zmluvy?

2. SZČO osob.MV nezaradené do podnikania, avšak za ktoré má zaplatenú DzMV, prepožičal na základe zmluvy o výpožičke synovi-tiež SZČO. Nie som si istá, kto v tomto prípade má platiť DzMV, keďže ide o auto nezaradené do podnikania, aj keď daň už raz zaplatená bola na strane prepožičiavateľa.

Pomôžete mi niekto rozlúsknuť to? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marcela_zap je offline (nepripojený) marcela_zap

    marcela_zap
    Neviem ci je to este aktualne ale skusim odpovedat.

    1. dan z mot. vozidiel plati SZCO, ktora ma vozidlo v majetku, lebo dan sa plati, ked vozidlo pouzivas na podnikanie. A on ho pouzil na podnikanie a to tym, ze ho prenajal inej osobe. (mal by tutu cinnost mat aj v zivnosti).

    2. s tymto ti neporadim. Preco to nema zaradene v majetku?

    DzMV pri prenájme a výpožičke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.