Zavrieť

Porady

zmluva o prenájme objektu medzi FO a SZČO

Písala som tento príspevok v inej sekcii, ale možno tu dostanem viac reakcií:
Prosím Vás, je to bežná prax alebo stretli ste sa niekto s tým, že je uzavretá nájomná zmluva o prenájme nebytových priestorov medzi fyzickou osobou (XY) a fyzickou osobou - živnostníkom (SZČO: XY-nejaký obchodný názov), pričom tieto obsahujú vlastne to isté meno fyzickej osoby?
Jedná sa o to, že chalan, ktorý mal kúpenú dielňu, najskôr len fušoval popri zamestnaní a potom v nej začal podnikať, ale ju neprepísal na katastri - nebol zmenený list vlastníctva. On do tej budovy počas podnikania investoval dosť peňazí - rekonštrukcie, technické zhodnotenia, ktoré odpisoval. Dodatočne sme teraz na radu účtovníka (nového) urobili nájomnú zmluvu, karta, na ktorej sa odpisujú tie zhodnotenia, sa volá Technické zhodnotenie prenajatého majetku, je to ok? Je to chyba, keď mal uplynulé roky v nákladoch napríklad zálohy za plyn účtované inkasom ako súkromnej osobe? V nájomnej zmluve je spomenuté, že si môže dávať do účtovníctva takéto doklady, aj odpisovať zhodnotenie majetku, ale neviem, či to stačí, či je papierovo pred kontrolórmi takto v poriadku... Vyjadrí sa nejaká múdra hlavička? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Hm, hm, zaujímavý problém. Ono fyzická osoba a živnostník je zas len tá istá osoba, to nie je ako pri sročke, že sročka je samostatný subjekt, právnická osoba. Takže on nemôže napísať zmluvu sám so sebou, to sa mi javí ako nezmysel. Dobre by bolo, aby mu faktúry chodili na IČO a/alebo DIČ. )Ziaľ nemám po ruke zákon o účtovníctve, pozri sa tam, že ktoré náležitosti má mať účtovný doklad. Ak nie je podmienka IČa a/alebo DIČa, tak si to do nákladov dať môžeš. Toľko asi môj nápad.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Mira, reagujem na tvoju súkromnú správu. Najprv musím uviesť, že nemám s tým praktickú skúsenosť, to všetko je len môj názor. Aby ťa ten naturálny príjem neplietol. V tom príspevku, ku ktorému som svoj názor dala išlo o to, že FO poskytla rodinný dom na podnikanie, nežiada za to nájom a podnikateľ v tomto dome dal vymeniť okná . Môj názor je taký, že v nájomnej zmluve musí byť presná formulácia ohľadom opráv a investícii na prenajatom hmotnom majetku. Ak by mali zmluvu urobenú napr.:

    1.prípad - vyčíslené nájomné, ktoré si prenajímateľ zdaní a nájomca na základe dohody v nájomnej zmluve urobí investíciu (výmenu okien), ktorú si nebude dávať do výdavkov prenajímateľ, ale nájomca. Alebo prípadne to nájomca vyfaktúruje prenajímateľovi a urobia medzi sebou vzájomný zápočet, prípadne si vymenia pokladničné doklady. Vtedy si viem predstaviť, že prenajímateľ si dá do príjmu prijaté nájomné a do výdaju faktúru za výmenu okien,
    2.prípad - v nájomnej zmluve je dohodnuté, že nájomné za určité obdobie nájomca nebude platiť prenajímateľovi za podmienok investície na prenajatom majetku, ktoré si bude nájomca uplatňovať vo výdavkoch a prenajímateľ si to v zmysle § 17 ods.23 zdaní ako nepeňažný príjem.

    V tvojom prípade je to iné, vlastník nehnuteľnosti a podnikateľ (užívateľ) sú tá istá osoba. Prikláňam sa k názoru Ricij, že nájomná zmluva sa mi veľmi nezdá. Nemám skúsenosti, že ak by túto nehnuteľnosť vložil do majetku, či musí urobiť aj zmenu v katastri alebo nie. Určite by mal na miestnom úrade požiadať o zmenu účelu užívania danej nehnuteľnosti, z čoho mu môže vyplývať iná sadzba dane z nehnuteľnosti. Pozor na stavebné povolenie pri investícií. Možno sa ozve niekto, kto má s tým praktickú skúsenosť. Ja si myslím, že nemusí urobiť zmenu v katastri, ale v prípade zaradenia do majetku sa neho vzťahujú v prípade predaja tejto nehnuteľnosti (užívanej na pdnikanie a vedenej ako majetok) § oslobodenia od dane v zmysle zákona o daniach z príjmov.
    Čo sa týka platieb za plyn a elektrinu, ak sa dá zvlášť rozlíšiť hodinami spotreba na daný objekt, odporúčam to radšej celé zaregistrovať na DIČ SZČO. Ak to nie je možné odsledovať spotrebu na daný objekt, tak za časť nevyužívanú na podnikanie (podľa časového testu za minulé roky) zistiť spotrebu a potom pomerovo to dať do výdavkov ovplyvňujúcich a neovplyvňujúcich základ dane.

    Ervin je offline (nepripojený) Ervin

    Ervin
    Podľa môjho názoru je takáto zmluva absolútne neplatná. Ku vzniku zmluvy je potrebná dohoda účastníkov o jej základných obsahových náležitostiach. Vzhľadom na to, takýto právny úkon je v zmysle § 39 Občianskeho zákonníka absolútne neplatný, hoci podľa môjho názoru je presnejší pojem nulitný právny úkon, teda je naň potrebné hľadieť akoby vôbec nebol. Toľko právna stránka veci, ktorá sa nemusí vždy zhodovať s účtovným pohľadom........
    Naposledy upravil Ervin : 19.02.05 at 21:44

    Helmut je offline (nepripojený) Helmut

    Helmut
    A ako vidíte zmluvu o prenájme priestorov v budove ktorú má firma v prenájme?

    Aby to bolo zretelnejšie. Sro-čka A hľadá vhodný priestor na zriadenie svojej prevádzky a našla ho v budove ktorú má sro-čka B prenajatú od majiteľa XY na dobu určitú. Obstojí zmluva medzi A s.r.o. a B s.r.o. ? A čo náklady na prevádzku? A s.r.o. by užívala len nepatrnú časť priestoru. ???

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Helmut
    A ako vidíte zmluvu o prenájme priestorov v budove ktorú má firma v prenájme?

    Aby to bolo zretelnejšie. Sro-čka A hľadá vhodný priestor na zriadenie svojej prevádzky a našla ho v budove ktorú má sro-čka B prenajatú od majiteľa XY na dobu určitú. Obstojí zmluva medzi A s.r.o. a B s.r.o. ? A čo náklady na prevádzku? A s.r.o. by užívala len nepatrnú časť priestoru. ???
    so súhlasom majiteľa XY môže B mať naj. zmluvu s A. B by mala mať ustanovenie v zmluve, či je oprávnená poskytovať podnájom. A doba nájmu by sa mala končiť v rovnakom čase u A a B - je to vzáujme maiteľa XY.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Ja to tak mám, súkromné objekty mám vložené do majetku firmy, rekonštruujeme, odpisujeme, v katastri som vedený ako súkr.osoba. Faktúry za energie chodia na FO-SZČO. zatiaľ sme s tým nemali problém. Veď budova je vložená v majetku firmy. Ale tiež by ma zaujímalo, ako to bude, ak budovy predám.

    Mino1 je offline (nepripojený) Mino1

    Mino1
    podľa mňa to daňový úrad nezoberie, pretože FO aj keď podnikajúcu berie za jednu a tú istú osobuso súkromnou, teda sám sebe si nemôžem prenajať jednu miestnosť svojho bytu ako kanceláriu, pretože by som to účtoval sám sebe.

    gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

    gutan52
    Mino1
    podľa mňa to daňový úrad nezoberie, pretože FO aj keď podnikajúcu berie za jednu a tú istú osobuso súkromnou, teda sám sebe si nemôžem prenajať jednu miestnosť svojho bytu ako kanceláriu, pretože by som to účtoval sám sebe.
    Ale keby som do tej 1 miestnosti prijal 2 študentov na privát po 1500,-sk/mesiac, tak bz som z toho mal + 3000,-sk/mesačne. Ale keď tam mám kanceláriu, tak zato nič nemám? Ani do učt. nákladov? To je čudné?!
    Nejaké páky predsa musia byť, že tá 1 miestnosť je daná pre podnikanie a tým pádom zadarmo si ju mám prenajímať? Aspoň 1000,-sk/na mesiac by bolo dobre to ošetriť do nákladov FO-podnikateľa? Čo nato poraďáci?


    alebo ak ako majiťeľ bytu prenajmem 1 izbu študentovi, ktorý mi platí 1,500,-sk mesačne a ja ako FO uzavriem zmluvu so študentom , že v tej miestnosti budem mať kanceláriu s tým, že mu budem zato platiť ja ako FO-podnikateľ mesačne 600,- sk, potom by som bol nájomníkom u podnájomníka zo súhlasom majiteľa bytu. Takto by to asi mohlo byť ošetrené a ten študent by tam býval, ako vieme, že študenti bývajú. Labyrint???
    Naposledy upravil gutan52 : 09.02.07 at 13:57

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nezabúdaj na to, že keď si zoficiálniš to, že máš v byte kanceláriu, robíš z tej jednej miestnosti nebytový priestor .Z toho vyplýva vyňatie z bytového fondu, vyššia daň z nehnuteľnosti , pretože je nehnuteľnosť využívaná na podnikanie ....

    gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

    gutan52
    Johanka
    Nezabúdaj na to, že keď si zoficiálniš to, že máš v byte kanceláriu, robíš z tej jednej miestnosti nebytový priestor .Z toho vyplýva vyňatie z bytového fondu, vyššia daň z nehnuteľnosti , pretože je nehnuteľnosť využívaná na podnikanie ....
    Johanka, keď mám 2 byty , v jednom bývame a v druhom sa občas zdržujeme , lebo tam mám kanceláriu v 1 izbe, tak 1 miestnosť mám ísť vyňať z bytového fondu. Kde sa robí to vyňatie tej 1 izby? ďakujem ti úctivo za pomocnú radu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.