Zavrieť

Porady

Kúpa budovy

Ivdi Ivdi

Ivdi je offline (nepripojený) Ivdi

Dobrý deň. Chcela by som si utvrdiť svoj názor. SZČO v roku 2006 kúpil budovu bez pozemku. Túto budovu bude rekonštruovať v r.2007. V r.2006 zaradí budovu do majetku, ale odpisovať ju bude až po dokončení rekonštrukcie. Ano?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ivdi
Dobrý deň. Chcela by som si utvrdiť svoj názor. SZČO v roku 2006 kúpil budovu bez pozemku. Túto budovu bude rekonštruovať v r.2007. V r.2006 zaradí budovu do majetku, ale odpisovať ju bude až po dokončení rekonštrukcie. Ano?
Ak ju v roku 2006 nevyužíval na podnikanie, tak ju nemôže odpisovať. §22 Zákon o dani z príjmu.
0 0
Ivdi Ivdi

Ivdi je offline (nepripojený) Ivdi

Nie nevyužíval. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Ivdi Ivdi

Ivdi je offline (nepripojený) Ivdi

Na kupno-predajnej zmluve je len nehnuteľnosť. SZČO kúpil len jednu časť, je tam toho viac. Majiteľ chce predať pozemok a ostatok jednému záujemcovi, tak neviem ako to dopadne s pozemkom.
0 0
Jana 55 Jana 55

Jana 55 je offline (nepripojený) Jana 55

Prosím o vysvetlenie..Živnostník kúpil budovu za 2.000 000sk.Kedže už bola staršia, tak potrebovala opravy ako náter, zateplenie, nejaké búranie priečok a podobne..Za spotrebovaný material a prácu máme rôzne bločky a faktúry.Teraz keď ju chce odpísať tak odpisuje tie 2.000 000 sk a to 20 rokov alebo tu sumu niečo navyšuje?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Jana 55 Pozri príspevok
Prosím o vysvetlenie..Živnostník kúpil budovu za 2.000 000sk.Kedže už bola staršia, tak potrebovala opravy ako náter, zateplenie, nejaké búranie priečok a podobne..Za spotrebovaný material a prácu máme rôzne bločky a faktúry.Teraz keď ju chce odpísať tak odpisuje tie 2.000 000 sk a to 20 rokov alebo tu sumu niečo navyšuje?
Zateplenie je TZ, buranie priecok je stavebna uprava (TZ), zvysim vstupnu cenu 2 mil. o tieto TZ.
0 0
Jana 55 Jana 55

Jana 55 je offline (nepripojený) Jana 55

A nemôžem spraviť tak,že bločky za materiál a stavebné práce zaučtujem ako prevádz.réžiu a budovu budem odpisovať v hodnote v akej bola odkúpena?
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

nie, predaže nejde o opravu, ale o technické zhodnotenie
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Este dodam. Pri kupe mi vnikli rozne vydavky s kupou nehnutelnosti: kolky, poplatky za sprostredkovanie predaja nehnutelnosti, .... Vsetky tieto poplatky m zvysuju cenu pre zacatie odpisovania. Ak ste budovu kupili napr. v januari 2006, zaradite ju na kartu HM, kde vypisete datum zaradenia, pouzivania, VC pre odpis (OC= z. mluva, FA za nakup budovy + kolky + rozne druhy poplatkov). Ak vykonate v marci 2006 toto zateplenie, stavbne upravy, .. teda dojde k prestavbe, nadstavbe , stavebnej uprave, modernizacii, rekonstrukcii, a dokoncite tieto prace je to pre Vas TZ, ktore mi zvysi vstupnu cenu pre odpisovanie v tomto ZO ak bolo dokoncene a zaradene do uzivania.
Este dolezitym vydavkom, ktory mi zvysuje VC pre odpisovanie je projekt, ktory ste si dali vypracovat pre TZ.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Jana 55 Pozri príspevok
A nemôžem spraviť tak,že bločky za materiál a stavebné práce zaučtujem ako prevádz.réžiu a budovu budem odpisovať v hodnote v akej bola odkúpena?
Nemozete, to nie je oprava, aj v dodavateskych FA Vam pisu ... za prevedene stavebne prace na rekonstrukcii ... Precitajde si texty FA.

Vsetky blocky, FA, ktore ste si zaobstarali pre toto TZ (klince, kladiva, cement, stierky, polistiren, buracie prace, zarubne, sadrokartony, dodavatelske sluzby..... vsetko, co suviselo s TZ), by som odporucila prefotit, urobit supis tychto FA a blockou, aby ste si vedeli urobit kartu pre HM. hovorim o prefoteni, lebo v pripade kontroly o 5 rokov, aby ste nemuseli hladat a hrabat sa v rokoch minulych. Takto to budete mat vsetko poruke a pokope.
0 0
Jana 55 Jana 55

Jana 55 je offline (nepripojený) Jana 55

Takže musím všetky bločky,ktoré sú už zaúčtované v rámci TZ vyhodiť,ščítať a pripočítať kúpnej cene a potom až odpisovať?Ale bločky za opravu (teda nie za TZ) môžu zostať zaučtované v PD.??
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Jana 55 Pozri príspevok
Takže musím všetky bločky,ktoré sú už zaúčtované v rámci TZ vyhodiť,ščítať a pripočítať kúpnej cene a potom až odpisovať?Ale bločky za opravu (teda nie za TZ) môžu zostať zaučtované v PD.??
Nie. Vsetko, co ste zauctovali do oprav ako VOZD, preuctujte do VNZD, urobte si nejake rozclenenie VNZD, a nazvite ho napr. TZ nehnutelnosti. Sem preuctujte, alebo opravte polozky,ktore ste mali v PD uctovane v prevadzkovej rezii, a dajte tieto vydavky ako NZD. Nehnutelnost mate zaradenu v pouzivani, zvyste vstunu cenu pre odpisy o toto TZ (preuctovane, alebo na konci roka mozete vynat z prevadzkovej rezie tieto nespravne zauctovane vydavky a zauctovat ich na konci roka na zaklade ID ako minus prev. rezia)
0 0
Tomáško Tomáško

Tomáško je offline (nepripojený) Tomáško

A čo v prípade, že kupim budovu, ktorá je na 88% v takom stave v akom potrebujem.Len ju nanovo vymaľujem, vymením starý gumolín za nový,vymením nejaké elektrikárske veci-to by nemalo byť TZ v tom prípade stačí došlé fa a bločky zaúčtovať do PD a budovu začať odpísovať v hodnote za akú bola kúpená.??
0 0
Sagvan Sagvan

Sagvan je offline (nepripojený) Sagvan

Dovoľte, aby som vás najprv pozdravil takto na úvod.Chcem sa spýtať či som správne pochopil rovnomerné odpisovanie.Takže, kúpil som budovu november-2006 za 500.000SK.Odpisujem:
rok 2006-25.000 sk
rok 2007-25.000 sk

rok 2025-25.000 sk
ak sa nerozhodnem pre nejaké Technické zhodnotenie..Je to správne? P.S. Nedala by sa budova odpísať nejako rýchlejšie??
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Sagvan Pozri príspevok
Dovoľte, aby som vás najprv pozdravil takto na úvod.Chcem sa spýtať či som správne pochopil rovnomerné odpisovanie.Takže, kúpil som budovu november-2006 za 500.000SK.Odpisujem:
rok 2006-25.000 sk
rok 2007-25.000 sk

rok 2025-25.000 sk
ak sa nerozhodnem pre nejaké Technické zhodnotenie..Je to správne? P.S. Nedala by sa budova odpísať nejako rýchlejšie??
Výpočet je správny.
Budovu odpisuješ 20 rokov.
Môžeš použiť metódu zrýchleného odpisovanie. Tam sa v prvých rokoch uplatňuje vyšší odpis.
0 0
Sagvan Sagvan

Sagvan je offline (nepripojený) Sagvan

tinaM Pozri príspevok
Výpočet je správny.
Budovu odpisuješ 20 rokov.
Môžeš použiť metódu zrýchleného odpisovanie. Tam sa v prvých rokoch uplatňuje vyšší odpis.
Ďakujem, idem si to naštudovať.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Tomáško Pozri príspevok
A čo v prípade, že kupim budovu, ktorá je na 88% v takom stave v akom potrebujem.Len ju nanovo vymaľujem, vymením starý gumolín za nový,vymením nejaké elektrikárske veci-to by nemalo byť TZ v tom prípade stačí došlé fa a bločky zaúčtovať do PD a budovu začať odpísovať v hodnote za akú bola kúpená.??
Áno, keď urobíš na budove iba opravy, tak tie zaúčtuješ priamo do VOZD a budovu odpisuješ z kúpnej ceny.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Poraďte prosím. Môj klient SZČO, kúpil v r. 2006 nehnuteľnosť spolu s manželkou. V tomto roku sa rozhodlol, že z uvedenej nehnuteľnosti urobí ubytovňu. Ako v takomto prípade zaradiť nehnuteľnosť do podnikania - musí byť súhlas manželky ? A čo rekonštrukcia a odpisovanie nehnuteľnosti ? Kedy môže nehnuteľnosť začať odpisovať ? Až po rekonštrukcii ?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

jamis Pozri príspevok
Poraďte prosím. Môj klient SZČO, kúpil v r. 2006 nehnuteľnosť spolu s manželkou. V tomto roku sa rozhodlol, že z uvedenej nehnuteľnosti urobí ubytovňu. Ako v takomto prípade zaradiť nehnuteľnosť do podnikania - musí byť súhlas manželky ? A čo rekonštrukcia a odpisovanie nehnuteľnosti ? Kedy môže nehnuteľnosť začať odpisovať ? Až po rekonštrukcii ?
Myslíte, že by Vám to nedovolí manželka?

odpisovať môžete, keď ju zaradíte do používania, rok 2006. Zaradíte do 4.OS, odpisujete 20 rokov, zvolíte si rovnomerné alebo zrýchlené odpisovanie.
Rekonštrukcia je TZ. Ak ste ju vykonali v roku 2006, zvýšite VC pre odpisovanie o toto TZ (TZ=prestavba, nadstavba, stavebná úprava, modernizácia, rekonštrukcia).
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Samozrejme, že manželka dovolí. Nehnuteľnosť sa kúpila v r. 2006, ale nebola zaradená do podnikania - až teraz v r.2007 ju chce dať do podnikania. Takže sa bude odpisovať len 19 rokov. Treba len vypísať kartu IM a cenu zaplatenú za nehnuteľnosť? Rekonštrukcia bude až v tomto roku. Čo je oprava a TZ to viem.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

jamis Pozri príspevok
Kedy môže nehnuteľnosť začať odpisovať ? Až po rekonštrukcii ?
Ak ste kúpili budovu napr. dec. 2006 a zaradíte ju do M firmy, do používania, môžete si uplatniť odpisy 1/20.
Ak sa rozhodnete robiť TZ napr. v marci 2007 , a skončíte v priebehu roka 2007, do knihy HM zaevidujete zvýšenie HM o TZ.
pri zrýchlenom odpisovaní HM po vykonaní TZ sa odpisy vypočítaju: v roku zvýšenia ZC ako podiel dvojnásobku tejto ceny HM a priradeného koef. zrýchleného odpis. platného pre zvýšenú ZC.

Pri rovnomernom odpisovaní zvýšite VC HM o toto TZ.

môže sa stať, že toto TZ neukončíte ani v roku 2007, (napr. pre nedostatok financií), Napočítate si cenu TZ (všetky dodavateľské Fa, bločky, služby, ktoré súvisia s TZ) a toto neukončené TZ uvediete evidencne do knihy HM (neuplatníte však odpisy pre zvýšenú ZC o TZ, ale pokračuje te v odpise budovy pre 2.rok), potrebné je to zaevidovať z titulu premietnutia vo výkaze M a Z pre rok 2007.
Naposledy upravil betka : 25.02.07 at 18:21
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať